Alzheimerio liga; demencija / Shutterstock nuotr.

Po ilgamečių mokslinių tyrimų – patvirtintas pirmasis vaistas nuo Alzheimerio ligos

manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-11-30 13:34
Lekanemabas – pirmasis vaistas, sulėtinantis smegenų naikinimą, sergant Alzheimerio liga, pagaliau buvo paskelbtas itin reikšmingu. Tyrimo proveržis užbaigia dešimtmečius trukusią nesėkmę ir rodo, kad įmanoma nauja vaistų, skirtų gydyti šią labiausiai paplitusią demencijos formą, era, skelbia BBC.
Tačiau, kaip pripažįstama, šis vaistas turi poveikį tik ankstyvosiose Alzheimerio ligos stadijose. Lekanemabas nukreiptas į beta amiloidą – baltymo fragmentą iš amiloido baltymo pirmtako – kuris kaupiasi šia liga sergančių žmonių smegenyse.

Kai kurių ekspertų manymu, šie bandymų rezultatai visoje medicinoje yra pergalingas lūžis. Jungtinės Karalystės (JK) Alzheimerio tyrimų centras pripažino, jos šios išvados buvo „labai svarbios“.

Prof. John’as Hardy, vienas iš pirmaujančių pasaulyje tyrėjų, kuris prieš 30 metų iškelė idėją sukurti medikamentą, atakuojantį amiloidą, teigė, kad tai „istorinis lūžis“ ir buvo nusiteikęs optimistiškai: „Pagaliau matome Alzheimerio terapijos pradžią“. Profesorė Tara Spires-Jones iš Edinburgo universiteto teigė, kad šie tyrimų rezultatai  – itin svarbūs, nes daugelį metų įvairūs tyrimai nebuvo sėkmingi.

Šiuo metu Alzheimerio liga sergantiems žmonėms skiriami kiti vaistai, padedantys valdyti ligos simptomus, tačiau nė vienas nepakeičia ligos eigos.

Tai nėra „stebuklingo vaisto“ išradimas

Lekanemabas yra antikūnas, panašus į tuos, kuriuos organizmas gamina atakuodamas virusus ar bakterijas. Jis buvo sukurtas taip, kad „lieptų“ imuninei sistemai išvalyti amiloidą iš smegenų. Amiloidas yra baltymas, kuris susikaupia tarpuose tarp neuronų smegenyse ir sudaro tam tikras apnašas, kurios yra vienas iš Alzheimerio ligos požymių.

Didelio masto tyrime dalyvavo 1795 savanoriai, sergantys ankstyva Alzheimerio ligos stadija. Lekanemabo infuzijos jiems buvo atliekamos kas dvi savaites.

Šie tyrimo rezultatai, pristatyti konferencijoje „Clinical Trials on Alzheimer’s Disease“ San Franciske ir paskelbti „New England Journal of Medicine“ – tai nėra „stebuklingo vaisto“ išradimas. Liga ir toliau ardo žmonių smegenis, tačiau, kaip teigiama, per 18 gydymo mėnesių šis procesas sulėtėjo maždaug ketvirtadaliu.

Šiuos duomenis jau vertina JAV reguliavimo institucijos, kurios netrukus nuspręs, ar lekanemabas gali būti patvirtintas platesniam naudojimui. Kūrėjai – farmacijos bendrovės „Eisai“ ir „Biogen“ – kitąmet planuoja pradėti patvirtinimo procesą kitose šalyse.

Sergančiųjų Alzheimerio liga pasaulyje – daugiau nei 55 mln.

Susirgęs Alzheimerio liga 78 metų David’as Essam’as iš Kento (JK) turėjo mesti staliaus darbą – mat nebeprisiminė, kaip įrengti objektą ar kaip naudotis savo įrankiais. Dabar vyras naudoja skaitmeninį laikrodį, kad žinotų, koks yra laikas.

„Jis nebėra toks, koks buvo, jam reikia padėti daugumoje dalykų, jo atminties apskritai beveik nėra“, – teigė jo žmona Cheryl. Davido teigimu, „būtų nuostabu, jei kas nors sulėtintų [Alzheimerio] ligos eigą, tai tiesiog labai baisus dalykas.“

Tokių kaip David’as pasaulyje yra daugiau nei 55 mln., ir prognozuojama, kad iki 2050 m. Alzheimerio liga sergančių žmonių skaičius viršys 139 mln.

Ar naujas vaistas pakeis situaciją?

Mokslininkai ir gydytojai diskutuoja apie „realųjį“ lekanemabo poveikį. Remiantis asmens simptomų įvertinimu (18 balų skalėje, kuri svyruoja nuo normalios iki sunkios demencijos), tie, kurie vartojo šį vaistą, pripažino 0,45 balo pagerėjimą.

Pasak prof. T.Spires-Jones, nors tai ir „mažas poveikis“ ligai, visgi tai yra teigiamas poveikis. Gydytoja Susan Kohlhaas iš JK Alzheimerio tyrimų centro teigė, kad tai „kuklus efektas, bet suteikia atspirties tašką“, kad naujos kartos vaistai būtų dar geresni.

Taip pat yra tam tikra rizika. Sergančiųjų smegenų skenavimas parodė smegenų kraujavimo (17 proc. dalyvių) ir smegenų patinimo (13 proc.) riziką. Apskritai 7 proc. žmonių, vartojusių lekanemabą, turėjo nutraukti gydymą dėl šalutinio poveikio.

Gydytoja Elizabeth Coulthard, gydanti pacientus North Bristol NHS Trust, teigia, kad žmonės, sergantys Alzheimeriu, apie šešerius metus gyvena savarankiškai, kol prasideda lengvas pažinimo sutrikimas: „Sulėtinkite šį ligos progresavimą ketvirtadaliu ir tai prilygs papildomiems 19 savarankiško gyvenimo mėnesių, bet mes to dar nežinome“.

Moksliškai tikėtina, kad šio vaisto veiksmingumas gali būti didesnis, tęsiant tolimesnius bandymus. Visgi naujas vaistas, kuris keičia Alzheimerio ligos eigą, kelia nemažai klausimų, ar sveikatos sistema yra pasirengusi jį priimti.

Į gydytojus kreipiamasi per vėlai

Šis vaistas turi būti skiriamas tik ankstyvose Alzheimerio ligos stadijose, kol dar smegenys nėra per daug pažeistos, deja, kaip pastebėta, dauguma žmonių kreipiasi į specialistaus vėlesnėse ligos stadijose.

Todėl patariama visiems, pastebėjus net menkiausius atminties sutrikimo požymius, kreiptis į gydytojus, kad šie savo ruožtu galėtų siųsti pacientus amiloido tyrimams – smegenų skenavimui arba stuburo skysčių analizei – nustatyti, ar jie neserga Alzheimerio liga ar kita demencijos forma. Šiuo metu tokie tyrimai atliekami tik 1–2 proc. demencija sergančių žmonių.

Mokslininkai taip pat pabrėžė, kad amiloidas buvo tik viena sudėtingo Alzheimerio ligos paveikslo dalis ir neturėtų tapti vieninteliu gydymo akcentu. Beje, kitas toksiškas baltymas – tau – taip pat prisideda prie smegenų ląstelių irimo.

Kate Lee, JK Alzheimerio draugijos labdaros organizacijos vadovė, paragino parengti 10 metų vyriausybės strategiją dėl demencijos, kad būtų išspręsta „didžiausia sveikatos krizė“, su kuria kada nors buvo susidurta Jungtinėje Kalalystėje.

Parengta pagal: www.bbc.com