Nėščioji serga, peršalo / Shutterstock nuotr.

Peršalote nėštumo metu? Gydytoja G. Rimkienė pataria, kaip tinkamai gydytis

Eglė Dagienė
Publikuota: 2024-01-04 09:16
Ne viena kūdikio besilaukianti moteris, pajutusi pirmuosius peršalimo simptomus, tokius kaip užgulusi nosis, gerklės skausmas, kosulys ir kt., sunerimsta, ką gali vartoti, o ko turėtų vengti, kad jos savijauta pagerėtų ir kad kūdikis būtų saugus. Apie tai manodaktaras.lt portale kalbamės su šeimos gydytoja Greta Rimkiene.
Pajutusi pirmuosius peršalimo simptomus, pirmiausia, ką nėščioji privalo padaryti, anot gydytojos, – pasitikrinti, ar neserga gripu bei COVID-19 infekcija. Patariama atlikti greituosius testus namuose (juos galima įsigyti vaistinėse) apie antrą ligos dieną. Gripas yra gydomas specialiais vaistais, todėl būtina iškart susisiekti su savo šeimos gydytoju.

Šeimos gydytoja Greta Rimkienė
  • Skysčiai

„Skysčiai yra pagrindinė gelbstinti priemonė sunegalavus. Nėštumo metu dažnai sutrinka apetitas, pasikeičia skonio ir kvapo pojūčiai. Jei sunku valgyti ar gerti, rinkitės tai, kas patinka ir suteikia daugiau energijos. Tam puikiai tinka, pvz., apelsinų sultys, trintų vaisių kokteiliai, taip pat mineralinis vanduo, citrinų arbata, kurią galima paskaninti imbieru“, – vardino šeimos gydytoja G. Rmkienė.

  • Poilsis

Nėščiajai rekomenduojama gerai pailsėti, t.y., leisti sau daugiau pagulėti, jei nekarščiuojate, galite išeiti trumpam pasivaikščiojimui į lauką – grynas oras padeda greičiau sveikti.

  • Nosies higiena

Taip pat gydytoja primena apie nosies higieną – ją patariama plauti jūros vandeniu, tokiu būdu sutrumpinsite ligos trukmę, išplausite iš nosies blogiečius „virusus“ ir sekreto perteklių.

  • Gerklės priežiūra

Gerklės dezinfekcijai ir nuraminimui tinka islandinės kerpenos pastilės,  druskos tirpalas ar medetkų nuoviras skalavimui. 

Kaip mažinti karščiavimą

Nuo skausmo ir karščiavimo gydytoja G. Rmkienė pataria vartoti paracetamolį, kuris tinkamas ir saugus visais nėštumo trimestrais (būtina pasirinkti mažiausią efektyviąją dozę (iki 1 g) ir vartoti iki 4 kartų per parą). Aukštesnė nei 38 laipsniai kūno temperatūra yra pavojinga mažyliui. 

Ar nėščiajai galima gerti žolelių arbatas? Pasak gydytojos, daugelis vaistažolių nėra rekomenduojamos nėštumo metu, nes iki šiol moksliniais tyrimais neįrodytas daugelio vaistinių augalų poveikis nėščiosioms ir vaisiui. Visgi, vaistinė medetka, kuri pasižymi raminamuoju poveikiu, tinkama vartoti nėštumo metu. 

Kada pasirodyti gydytojui

Konsultuotis su gydytoju nėščioji gali tuomet, kai jai neramu. Jeigu temperatūra 38 ir daugiau kelias dienas bei nekrenta, vartojant paracetamolį, taip pat jeigu serga gripu, ar simptomai vargina 10 dienų, reikia konsultuotis su gydytoju.

„Kartais užtenka nuotolinės konsultacijos, kartais prireikia tyrimų, todėl moteris turi atvykti į konsultaciją. Tikrai dažnai tenka konsultuoti nėščiąsias telefonu, nes jos nerimauja ir nežino, ką galima, o ko geriau nevartoti nėštumo metu“, – sakė šeimos gydytoja G. Rimkienė.

Kaip stiprinti imunitetą

  1. Nėštumo metu ypač svarbi mityba ir pasivaikščiojimas gryname ore.
  2. Venkite perdirbto, daug cukraus turinčio maisto, nes jis skatina uždegimą.
  3. Labai svarbu vartoti vitaminą D, omega 3 riebalų rūgštis. 

Užsiregistruoti konsultacijai pas šeimos gydytoją galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.