Migrena; migreniniai galvos skausmai / Shutterstock nuotr.

Patvirtintas naujas į nosį purškiamas vaistas nuo migrenos skausmo

manodaktaras.lt
Publikuota: 2023-03-13 12:15
JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) neseniai patvirtino naują nosies purškalą kaip efektyvią priemonę, norint greitai numalšinti suaugusiųjų migrenos skausmą, skelbia CNN Health.
Nosies purškalas Zavegepant, parduodamas kaip Zavzpret, gali sumažinti migreninį skausmą ir kitus varginančius šios ligos simptomus, praėjus vos 15 minučių po vartojimo, teigiama vaistų gamintojos „Pfizer“ pranešime spaudai. Tikimasi, kad šis vaistas vaistinėse pasirodys 2023 metų liepą, praneša įmonė.

Rinkoje yra daugybė įvairių vaistų migrenai gydyti, įskaitant kelių rūšių nosies purškalus, tačiau, kaip teigiama, Zavzpret yra pirmasis vaistas, blokuojantis su kalcitonino genu susijusį peptidą CGRP – baltymą, kuris išsiskiria smegenyse ir skatina uždegimą. Keli geriamieji vaistai nuo migrenos taip pat blokuoja CGRP, tačiau daugelis sergančiųjų migrena jaučia stiprų pykinimą ir negali jų toleruoti.

Zavzpret taip pat yra alternatyva žmonėms, sergantiems širdies ligomis ar kitais susirgimais, dėl kurių negali saugiai naudoti kitokių migrenos gydymo būdų.

Dviejuose tyrimuose, kuriuose sergantieji migrena nežinojo, ar vartoja vaistą, ar placebą, Zavzpret veiksmingiau sumažino migrenos skausmą per dvi valandas, palyginti su tuo nosies purškalu, kuris neturėjo jokių veikliųjų medžiagų.

Viename tyrime, paskelbtame žurnale „The Lancet Neurology“, maždaug 24 proc. žmonių, kurie vartojo vieną 10 mg Zavzpret dozę, pranešė, kad po dviejų valandų nebejautė galvos skausmo, skirtingai nei 15 proc. žmonių, kuri gavo nosies purškalą be jokių veikliųjų medžiagų. Šis skirtumas buvo statistiškai reikšmingas. 

Kaip ir daugelis cheminių vaistų, šis irgi turi šalutinių poveikių. Vienas jų – pakitęs skonio pojūtis, kuris paveikė maždaug 1 iš 5 vaisto vartojusių žmonių, skelbiama tyrimo išvadose. Kitas galimas šalutinis poveikis – nemalonus pojūtis nosyje ir pykinimas.

„Migrena turi stiprų neigiamą poveikį kasdieniam žmogaus gyvenimui, – „Pfizer“ pranešime spaudai sakė dr. Kathleen Mullin, Naujosios Anglijos Neurologijos ir galvos skausmo instituto medicinos direktoriaus pavaduotoja, tyrusi šį vaistą. – Mano pacientų, sergančių migrena, vienas iš svarbiausių ūminio gydymo pasirinkimo kriterijų yra tai, kaip greitai vaistas veikia. Šis naujas nosies purškalas su greita vaisto absorbcija siūlo alternatyvų gydymo būdą žmonėms, kuriems reikia greito skausmo malšinimo arba kurie tiesiog negali vartoti geriamųjų vaistų dėl pykinimo ar vėmimo“.

Statistiniais duomenimis, migrena serga daugiau nei 10 proc. žmonių visame pasaulyje, moterys – kone triskart dažniau nei vyrai. Dažnai pacientai jaučia stiprų pulsuojantį galvos skausmą (neretai jis būna tik vienoje galvos pusėje), kuris gali tęstis kelias valandas ar dienas, taip pat gali pasireikšti jautrumas šviesai ar garsui, pykinimas, vėmimas ar regos sutrikimai.

Parengta pagal: edition.cnn.com