Nuotolinė gydytojo oftalmologo konsultacija / Shutterstock nuotr.

Nuotolinė oftalmologija: ką gali ir ko negali akių gydytojas videokonsultacijos metu?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-05-26 11:34
Karantino metu pasaulyje įsitvirtino ir toliau auga nuotolinių medicinos paslaugų pasiūla. Įvairių sričių specialistai savo darbe sėkmingai pritaikė nuotolines konsultacijas. Jos gali būti naudingos ir tokiose srityse, kur kontaktas su pacientu atrodo būtinas, pavyzdžiui, oftalmologijoje. Ką gali ir ko negali gydytojas oftalmologas nuotolinės konsultacijos metu?
Viena svarbiausių nuotolinės medicinos tikslų – įvertinti, ar pacientui reikia skubios pagalbos. Ką gali įvertinti gydytojas oftalmologas nuotolinės konsultacijos metu?

  • Trys svarbiausi simptomai

Vertinant akių būklę, svarbiausi trys simptomai – suprastėjusi rega, skausmas, paraudimas. Jei atsiranda nors vienas simptomas, reikėtų pasikonsultuoti su akių gydytoju. Jei vienu metu pasireiškia keli simptomai, pasikonsultuoti su gydytoju reikėtų kuo greičiau. Į akių gydytoją taip pat reikėtų kreiptis, jei žiūrint į šviesų, ryškų foną matomos vadinamosios „skraidančios muselės“ – stiklakūnio drumstys, judančios kartu su akies obuoliu ar blyksėjimas, žaibavimas akyse.

  • Regėjimo aštrumo testas

Patikrinti regėjimą galima ir nuotoliniu būdu. Gydytojas jums gali elektroniniu paštu persiųsti regėjimo tikrinimo lentelę, kurią galėsite atsispausdinti arba galite į ją žiūrėti ir savo kompiuteryje.

Regėjimo tikrinimo lentelė / Shutterstock nuotr.

Regėjimo tikrinimo lentelė / Shutterstock nuotr.

  • Bendras įvertinimas iš nuotraukos ar vaizdo įrašo

Iš nuotraukos ar vaizdo įrašo akių gydytojas gali įvertinti akių judrumą, kaip atrodo akies vokas, blakstienos, ragenos drumstis, paraudimas, vyzdžio formos pakitimai. Pagal tai gydytojas gali išrašyti reikiamų vaistų receptą.

  • Lėtinių ligų valdymas

Gydytojas oftalmologas nuotoliniu būdu negalės diagnozuoti lėtinės ligos, pavyzdžiui, retinopatijos ar glaukomos, tačiau gali įvertinti naujai atsiradusius simptomus. Pavyzdžiui, glaukoma sergančio paciento gydytojas gali paprašyti apčiuopti akį, kad galėtų įvertinti akispūdį. Gydytojas gali paprašyti apibūdinti, ką jaučiate apčiuopdami akį – atrodo, kad liečiate vynuogę, pomidorą ar obuolį? Žinoma, toks būdas įvertinti akispūdžiui nėra tobulas, bet paciento suteikta informacija yra geriau nei jokios.

Dalį problemų galima išspręsti nuotoliniu būdu, tačiau kada būtinas gyvas vizitas pas oftalmologą?

  • Profilaktiniai patikrinimai

Akies tyrimui gydytojai oftalmologai naudoja plyšinę lempą – biomikroskopą. Tai – vienas svarbiausių prietaisų, padedantis įvertinti akių būklę ir aptikti ligas. Prieš tyrimą pacientui lašinami vyzdį plečiantys lašai.

Vizitas pas gydytoją oftalmologą / Shutterstock nuotr.

Vizitas pas gydytoją oftalmologą / Shutterstock nuotr.

  • Detalus įvertinimas ir diagnozė

Akių gydytojas nuotoliniu būdu gali bendrai įvertinti, ar kažkas negerai su jūsų akimis, tačiau negali nustatyti regėjimo lauko, įvertinti tinklainės ir regos nervo būklės, negali detaliai apžiūrėti vokų, junginės, ragenos, rainelės, lęšiuko ar išmatuoti akispūdžio.

  • Akies refrakcijos nustatymas

Parenkant akinius ar kontaktinius lęšius, reikia atlikti akių refrakcijos tyrimą, jam atlikti reikia specialios įrangos.

Kaip pasirengti nuotoliniam vizitui pas gydytoją oftalmologą?

  • Užpildykite visas formas

Jei esate naujas pacientas nuotolines konsultacijas teikiančioje klinikoje, gali būti, kad reikės iš anksto užpildyti klausimyną – įrašyti simptomus, išdėstyti akių ir bendrą sveikatos istoriją, nurodyti, kokių turite alergijų, kokius vaistus vartojate.

  • Nufotografuokite ar nufilmuokite

Padarykite gerą akies nuotrauką ar vaizdo įrašą, fotografuokite ar filmuokite prie lango.

  • Šalia turėkite vartojamus vaistus

Vienas nuotolinių konsultacijų privalumų – jums nebūtina prisiminti vartojamų vaistų pavadinimų ir dozių, vaistų pakuotes galite tiesiog pasidėti šalia nuotolinės konsultacijos metu.

Parengė Monika Kairienė pagal thepapergown.zocdoc.com