Narcisistinės savybės apsaugo nuo depresijos / 123RF.com nuotr.

Narcisistinės savybės apsaugo nuo depresijos

Monika Kairiene
Publikuota: 2019-11-02 08:30
Narcisistinės asmenybės labai gerai save vertina, neturi empatijos, gėdos jausmo, tad natūralu, kad gali nepatikti kitiems. Tačiau psichologai sako, kad narcisizmu pasižymintys žmonės – laimingesni nei dauguma žmonių.
Belfasto Queen’s universiteto tyrime dalyvavo 700 žmonių. Tyrimo dalyviai pildė klausimynus, kuriuose buvo vertinamas polinkis į narcisizmą, psichologinis tvirtumas, depresijos simptomai, patiriamo streso lygis.

Universiteto tyrėjai narcisistines asmenybes apibūdina kaip linkusias imtis rizikingo elgesio, jos turi nerealistiškai gerą savęs vaizdinį, per daug savimi pasitiki, nepasižymi empatija, gėdos ar kaltės jausmu. Tyrimas rodo, kad tokie žmonės gali nepatikti kitiems, tačiau jiems patiems narcisizmas naudingas – jie patiria mažiau streso ir depresijos simptomų.

Mokslininkai išskiria du narcisizmo tipus – grandiozinis ir pažeidžiamas. Pažeidžiamu narcisizmu pasižymintys žmonės linkę imtis gynybinės pozicijos, o kitų žmonių elgesį vertina kaip priešišką. Grandiozinio tipo narcizai mano esantys labai reikšmingi, jiems itin svarbu statusas ir galia.

Mažesnė streso ir depresijos rizika siejama su grandioziniu tipu. Tokios asmenybės gali lipti per galvas, siekdamos savo tikslų ir darydamos emocinę žalą kitiems – tačiau dėl to grandioziniu narcisizmu pasižymintys žmonės blogiau nesijaučia. Jie patiria mažiau streso ir mažiau linkę gyvenimą suvokti kaip kupiną streso. Nuo streso ir depresijos juos apsaugo jų didelis pasitikėjimas savimi, orientacija į tikslus ir reikšmingumo pojūtis.

Šias išvadas galima pritaikyti ir ne tik narcisistiškoms asmenybėms – depresijos rizika mažesnė tiems žmonėms, kurie yra psichologiškai atsparesni, sunkumus vertina kaip iššūkius, o ne kliūtis.

Šie apibendrinimai papildo ankstesnį tos pačios Belfasto tyrėjų komandos tyrimą, kuris parodė, kad narcisistinėms asmenybėms labiau sekasi profesiniame ir socialiame gyvenime. Psichologinis tvirtumas padeda tokiems žmonėms įveikti nusivylimą ir atstūmimą. 

Parengta pagal bbc.com