Respublikinėje Šiaulių ligoninėje taikomos modernios endoskopinės procedūros padeda efektyviai išgydyti sinusitą.

Lėtinio rinosinusito gydymui – moderni funkcinė endoskopinė procedūra

manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-10-24 12:47
Drauge su rudeniu daugėja ne tik peršalimo ligų, bet ir šių ligų komplikacijų. Viena jų – lėtinis rinosinusitas. Respublikinės Šiaulių ligoninės Ausų, nosies, gerklės ligų skyriaus gydytojai pastebi, kad šiuo metu daugėja pacientų, kurie uždelsė ligos gydymą dėl Covid-19 pandemijos, nes dėl apribojimų negalėjo arba baiminosi vykti pas specialistus. Lėtiniam rinosinusitui gydyti tenka taikyti sudėtingesnį gydymą, todėl medikai ragina atsakingai gydytis dėl peršalimo ligų ir išvengti jų komplikacijų. 
Paprasta sloga baigėsi operacija

RŠL Ausų, nosies, gerklės ligų skyriuje Žagarės (Joniškio r.) gyventoja, visą gyvenimą dirbusi anglų kalbos mokytoja, dabar besimėgaujanti užtarnautu poilsiu, Aldona Bagdonienė praleis tris dienas. Neseniai jai atlikta funkcinė endoskopinė sinusų operacija, netrukus moteris vyks namo. Pacientė tikisi, kad sveikatos bėdos, prasidėjusios pavasarį, jau baigiasi.

Balandžio mėnesį Aldona susirgo sloga, ėmė varginti kosulys. Vėliau suskaudo ausys. Moteris kreipėsi į  Akmenėje dirbantį šeimos gydytoją, kuris skyrė ne tik procedūrų, bet ir antibiotikų. Vartojo net du antibiotikų kursus, bet gydymas nepadėjo. Moteris sunerimo, kai, pūsdama nosį, pajuto nemalonų kvapą.

Gavusi siuntimą gydytojo otorinolaringologo konsultacijai A.Bagdonienė atvyko į RŠL Ausų, nories, gerklės ligų skyriaus Konsultacijų polikliniką.

„Otorinolaringologė Danguolė Jocienė konsultacijos metu labai rūpestingai ir dėmesingai  tikrino, nuoširdžiai išklausė ir nusprendė, kad kvapas gali būti nuo supūliavusių dantenų ir išrašė siuntimą pas veido ir žandikaulio chirurgą“, –pasakoja moteris. – Man ištraukė tris dantis, po kuriais buvo pūlinys, ir po mėnesio vėl atvykau LOR gydytojo konsultacijai“.

Gydytoja otorinolaringologė paaiškino, jog pašalinus supūliavusius dantis, būna, išsivalo ir sinusai, tačiau šį kartą taip nenutiko. Gydytoja nusprendė, kad reikės operuoti.

„Supratau, kad kito kelio nėra, tad atvykau į ligoninę, kur ir atlikta operacija“, – buvusi Žagarės gimnazijos mokytoja A.Bagdonienė džiaugiasi medikų dėmesingumu. „Labai maloniai, tolerantiškai ir dėmesingai bendravo ir gydytoja, ir slaugytojos, rengusios operacijai ir raminusios, kad nebijočiau, nes užmigsiu ir nieko nejausiu. Labai dėmesingai viską paaiškino ir gydytojas anesteziologas, ir operaciją atlikęs gydytojas Audrius Blauzdžiūnas“, – dar ligoninės palatoje, kur sulaukia daug dėmesingų slaugytojų pagalbos, pasakoja moteris ir ragina kitus, jaučiančius sinusito požymius, nedelsti, kuo greičiau kreiptis į gydytojus ir nebijoti operacijos, jei jau nepavyksta jos išvengti. 

RŠL Ausų, nosies gerklės ligų gydytojas Audrius Blauzdžiūnas

RŠL Ausų, nosies gerklės ligų gydytojas Audrius Blauzdžiūnas

Sinusitas: ūmus ir lėtinis

Atėjus šaltajam metų sezonui žmones ima varginti ir virusinis susirgimas – kvėpavimo takų infekcija. Gali truputį pakilti temperatūra, blogėja savijauta, ima varginti sloga, čiaudulys, nosies užgulimas, kosulys, gerklės skausmas, perštėjimas, užkimimas, akių ašarojimas. Medikai pataria nuo pirmųjų ligos požymių tinkamai gydytis, kad nekiltų komplikacijų.

Pasak Ausų, nosies gerklės ligų gydytojo A.Blauzdžiūno, uždelsus ar nesiėmus reikiamų priemonių, galima komplikacija – sinusitas. Tai gali būti ūminis ar paūmėjęs lėtinis prienosinių ančių – sinusų  uždegimas. Ūminis sinusitas įprastai praeina per keturias savaites ir nelieka uždegiminių pakitimų sinusuose, nosyje.

Ligai užsitęsus daugiau kaip 12 savaičių ir po gydymo išliekant uždegiminiams sinusų pakitimams, nustatomas lėtinis sinusitas. Įvykus šioms komplikacijoms žmogui gali pakilti temperatūra, atsirasti nosies užgulimas, išskyros iš nosies ar į nosiaryklę, gali atsirasti spaudimas ar skausmas dantenų, veido, kaktos, nosies, akiduobių srityje, vargina galvos skausmas, kosulys, nemalonus burnos kvapas, uoslės susilpnėjimas. 

RŠL Ausų, nosies, gerklės ligų specialistai pastebi, kad daugiau žmonių kreipiasi pagalbos dėl užsitęsusio, lėtinio sinusito. „Kreipiasi naujai susirgusių gal ir tiek pat žmonių, tik po Covid-19 ligos suvaržymų padaugėjo operacijų“, – pastebi gydytojas A.Blauzdžiūnas. 

Kuomet lėtinio sinusito gydymui paskirtas medikamentinis gydymas yra neefektyvus, kai susiformuoja ilgalaikiai pakitimai sinusų gleivinėje arba natūralių sinusų angų blokas, pacientui rekomenduojamas chirurginis nosies ir prienosinių ančių gydymas. Ūmaus rinosinusito atveju pagrindinis yra medikamentinis gydymas, operacijos atliekamos tik gręsiant arba atsiradus pavojingoms komplikacijoms.

Funkcinės endoskopinės procedūros metu sinusai apžiūrimi per nosies landas kietu endoskopu ir operuojami.

Funkcinės endoskopinės procedūros metu sinusai apžiūrimi per nosies landas kietu endoskopu ir operuojami.

Minimaliai invazinė chirurgija

Šiuolaikinių technologijų dėka Ausų, nosies, gerklės skyriaus pacientams, sergantiems lėtiniu sinusitu, taikomas itin pažangus ir mažai invazinis metodas – funkcinė endoskopinė sinusų operacija. Anot A.Blauzdžiūno, tai procedūra, kurios metu, taikant bendrinę nejautrą, sinusai apžiūrimi per nosies landas kietu endoskopu – vamzdeliu su optine sistema bei šviesos šaltiniu ir operuojami. Vaizdo sistema įgalina detalų ir išdidintą nosies ertmės vaizdą operacijos metu matyti monitoriaus ekrane.

„Manau, tarp mūsų pacientų vis dar yra prisimenančių sinusito gydymą didelėmis adatomis atliekant sinusų punkcijas ar darant operacijas, atlikus plačius pjūvius po lūpa arba veide. Smagu, kad tie laikai jau baigėsi! Mūsų skyrius žengia koja kojon su medicinos naujovėmis. Džiaugiuosi, kad ligoninės pacientams galime taikyti modernias endoskopines procedūras, kurių dėka pavyksta efektyviai išgydyti sinusitą, nes skyriaus operacinėje turime naują videoendoskopinę sistemą, kuri  itin pagerina procedūrų kokybę – mes operuojame per nosies landas matydami nosies ertmes ekrane su aukščiausios HD raiškos vaizdu“, – sako patyręs gydytojas otorinolaringologas A.Blauzdžiūnas ir paaiškina, kad tokiu būdu galima atstatyti prienosinių ančių natūralių angų drenažą ir ventiliaciją, pagerinti kvėpavimą per nosį ir atstatyti pakitusias anatomines nosies struktūras.

Minėtos pacientų problemos nesudėtingai išsprendžiamos, pašalinant patologiškai pakitusią gleivinę, koreguojant sinusų angas siaurinančias kaulines struktūras, pašalinant polipus ar pakitusią gleivinę ir uždegiminį sekretą iš nosies ertmės ir sinusų.

Endoskopinės technikos pagalba operuojami lėtiniai sinusitai su ar be nosies polipoze, odontogeniniai, grybeliniai ar ūmūs komplikuoti rinosinusitai, šalinami sinusų augliai, cistos, svetimkūniai, invertuojančios papilomos, choaniniai polipai, atliekama nosies ertmių revizija, esant nekontroliuojamam kraujavimui. 

Pasak gydytojo A.Blauzdžiūno, labai svarbu, kad modernūs medicininiai įrenginiai padeda išvengti odos pjūvių veide ir randų, o pacientai greitai ir komfortabiliai grįžti į kasdienį gyvenimą. Po operacijos nosis būna tamponuota. Tamponai šalinami po 1–2 dienų. Pašalinus tamponus, reikalinga nosies priežiūra atliekant nosies plovimus, atsiurbiant, valant nosyje susikaupusius krešulius, gleivines. Gijimo trukmė priklauso nuo ligos sunkumo, operacijos apimties, žmogaus organizmo savybių. 

Respublikinės Šiaulių ligoninės informacija