Lėtinis galvos skausmas / Shutterstock nuotr.

Lėtiniai veido ir galvos skausmai: kokie gydymo būdai gali juos padėti numalšinti

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-03-02 10:00
Su didesniu ar mažesniu skausmu neišvengiamai susiduriame kiekvienas. Skaičiuojama, jog nuolatinis skausmas vargina maždaug penktadalį suaugusiųjų visame pasaulyje. Ar lėtinis veido bei galvos skausmas – tai nuosprendis visam gyvenimui? Kada kreiptis į gydytoją ir kokie gydymo metodai gali išties padėti? Apie tai VUL Santaros klinikų nuotolinėje konferencijoje pasakojo Skausmo medicinos centro vadovas dr. Alfredas Vaitkus, gydytojas neurologas Saulius Andruškevičius ir gydytojas neurochirurgas Artūras Šitkauskas. 
„Veido ir galvos skausmas yra rimta sveikatos problema. Jis gydomas tuomet, kai jau ima trukdyti kasdienei veiklai“, – teigė gydytojas anesteziologas, reanimatologas dr. A.Vaitkus, pabrėždamas, jog lėtiniai, komplikuoti veido ir galvos skausmai yra tarsi „pilka“ skausmo medicinos sritis, apie kurią šiandien vis dar nedaug kalbama. Pacientui, kenčiančiam nuo šių skausmų, svarbu laiku suteikti tarpdisciplininę pagalbą, t.y. įvairių specialistų suderintą diagnostikos ir gydymo taktiką. 

Dr. Alfredas Vaitkus

Dr. Alfredas Vaitkus

Veido ir galvos skausmai apima daugelį ligų ir būklių

Pasak gydytojo neurologo S.Andruškevičiaus, veido ir galvos skausmai – gana dažnas sveikatos sutrikimas ir tai yra viena dažniausių priežasčių, dėl ko pacientai kreipiasi į neurologą. 

„Tai ligos, kurios daro reikšmingą įtaką darbingo amžiaus žmonių kasdienei veiklai, socialiniam gyvenimui. Todėl laiku negydant, jos gali nulemti darbingumo, miego sutrikimus, socialines ir sociologines problemas“, – paaiškino gydytojas neurologas.

Gydytojas neurologas Saulius Andruškevičius

Gydytojas neurologas Saulius Andruškevičius

Dažniausi galvos skausmo sindromai yra migrena ir įtampos tipo galvos sakusmas, tačiau po šiais skausmais, anot jo, gali slėptis kiti pirminiai galvos skausmo sindromai arba antriniai, t.y. kitų ligų ar vartojamų vaistų sukeltos patologijos.

Ne visi veido skausmai, gydytojo neurologo S.Andruškevičiaus teigimu, yra trišakio nervo neuralgija. Kalbant apie juos, reikėtų pagalvoti apie odontogenines, sinusų ir kitas problemas. Pasak jo, kai kurių galvos skausmų klinikinė išraiška gali pasireikšti veido skausmais – tuo šios ligos yra tarpusavyje persipinusios.

Lėtinio skausmo gydymo tikslas – pagerinti gyvenimo kokybę

Tyrimai rodo, jog didesniais ar mažesniais galvos skausmais bent kartą per metus skundžiasi beveik pusė populiacijos. Daliai šių pacientų, pasak dr. A.Vaitkaus, skausmai pasireiškia dėl rimtos patologijos, kitais atvejais tai gali būti lėtinio skausmo sindromai, kurie gydomi specifiškai.

„Kalbant apie veido ir galvos skausmų klasifikaciją, susidarytų beveik du šimtai įvairių skausminių sindromų, todėl labai svarbu juos diferencijuoti. Todėl šiandien ir akcentuojame lėtinius, komplikuotus veido bei galvos skausmus. Lėtinio skausmo gydymo tikslas yra pagerinti paciento gyvenimo kokybę. Kai ji dėl lėtinio skausmo itin suprastėja – tai pagrindinė indikacija ieškoti tos problemos sprendimo“, – kalbėjo Skausmo medicinos centro vadovas dr. A.Vaitkus.

Pagrindiniai veido ir galvos skausmų gydymo metodai

Skausmo gydymas, anot dr. A.Vaitkaus, visuomet prasideda nuo diagnostikos, todėl labai svarbu tiksliai diagnozuoti konkretų paciento skausminį sindromą: „Kartais būna taip, jog žmogui galvą skauda dėl kelių skausminių sindromų: jis gali turėti ir migreną, ir trišakio nervo neuralgiją, ir vaistų sukeltą galvos lėtinį skausmą. Todėl po diagnostikos tikslinga nuspręsti, kuria linkme ir kokį gydymo būdą taikyti.“

Veido ir galvos skausmų gydymo metodai yra įvairūs: 

  • medikamentinis skausmo gydymas (didelė įvairių vaistų grupė), 
  • intervencinis skausmo gydymas (anesteziologinis; specialios skausmo medicinos intervencinės procedūros, pvz. nervų „blokados“ ir kt.
  • neurochirurginis gydymo būdas taikomas tuo atveju, kai minėti metodai nebėra efektyvūs.

Pasak gydytojo neurologo S.Andruškevičiaus, intervencinis skausmo gydymas veido ir galvos skausmų srityje apima visas procedūras, kurios atliekamos Santaros klinikų Skausmo medicinos centre: 

„Galima taikyti perferinių nervų blokadas, botulino toksinų injekcijas, krioterapiją, radiodažnumines procedūras ir kt. Nėra galvos skausmo sindromo, kuriam nebūtų galima bandyti taikyti tam tikros intervencinės procedūros. Kai kuriais atvejais šių procedūrų tikslas yra ne tik gydomasis, bet ir diagnostinis, siekiant atmesti ar patvirtinti tam tikrą veido ir galvos skausmo diagnozę“.

Kokiais atvejais prireikia neurochirurgo įsikišimo?

Neurochirugo konsultacijos dažniausiai prireikia tiems pacientams, kuriems nustatyta trišakio nervo neuralgija, pasižyminti aštriu, staigiu, elektrošoką primenančiu skausmo priepuoliu vienoje veido pusėje.

„Ligoniams, turintiems trišakio nervo neuralgiją ir esant neurovaskuliniam (nervų ir kraujagyslės) konfliktui, atliekamos neurochirurginės operacijos. Jų metu atskiriamas nervas nuo kraujagyslės ir, jei viskas sklandu, pacientas paprastai ilgam pamiršta buvusį skausmą“, – pasakojo gydytojas neurochirurgas A.Šitkauskas.

Gydytojas neurochirurgas Artūras Šitkauskas

Gydytojas neurochirurgas Artūras Šitkauskas

Trišakio nervo neuralgijos gydymui neretai taikoma taip vadinama mikrovaskulinė dekompresija. Pasak neurochirurgo, tai atvira neurochirurginė operacija, kurios metu pasiekamas galvos smegenų nervas, įeinantis į smegenų kamieną. 

„Kartais toje vietoje šalia nervo gali būti kraujagyslė, kuri savo pulsacija tartum pažeidžia nervo dangalus. Tai yra viena iš veido skausmo priežasčių. Toks skausmas tęsiasi ne vienerius metus ir būna itin stiprus, sutrikdo kasdienį gyvenimą. Jei išbandyti medikamentiniai gydymai nebepadeda, atliekama neurochirurginė operacija, kuriuos metu surandame kraujagyslę, esančią prie minėto nervo, ir pakišame po ja mažytę teflono pagalvėlę – taip atskiriame nervą nuo kraugyslės“, – paaiškino gydytojas neurochirurgas A.Šitkauskas.

„Skausmo blokados“ – kas tai?

Gydytojas dr. A.Vaitkus prisipažino nemėgstantis vartoti šio termino, kuris ilgainiui jau yra tapęs žargonu mūsų visuomenėje.

„Pati „blokada“ reiškia, kad laikinai sutrikdoma normali nervų funkcija. Kalbant apie intervencines skausmo procedūras, jos apima daugelį aspektų: vaistų injekcijos šalia nervų arba į kitas struktūras, pvz. į raumenis, jei tai yra raumenų įtampos sukelti skausmai (pvz. kaklo sąnarių skausmai, radijuojantys į galvą), esant žandikaulio smilkinio sąnario patologijai, kuri sukelia galvos skausmus. Tokiu būdu galima atsirinkti, ar ta struktūra sukelia skausmą, ir atitinkamai ją paveikti. Jei yra įnervintas trišakis nervas, galime suleisti vaistų, kurie nesukelia „blokados“, bet sumažina padidintą nervo jautrumą. Tuomet šis nervas pasidaro ramus ir pacientui mažiau skauda“, – pasakojo dr. A.Vaitkus.

Radiodažnuminė procedūra, pulsinė radiodažnuminė  terapija – adatos pagalba šalia nervo sukurta intensyvaus elektromegnaetinio lauko stimuliacija. 

Kriodenervacija – dar viena procedūra, kurios metu, esant itin žemai temperatūrai, per specialų zondą skausmingas nervas yra užšaldomas ir tokiu būdu pasiekiamas ilgailaikis pagerėjimas.

Botulino toksino injekcijos, dr. A.Vaitkaus teigimu, nėra „blokada“, o tam tikras specifinis cheminis poveikis nervinėms skaiduloms, dėl ko yra nuslopinamas gebėjimas jausti skausmą, sumažinamas nervo sudirginimas.

Antrindamas kolegai gydytojas neurologas S.Andruškevičius pridūrė, jog visų minėtų procedūrų tikslas yra sutabdyti skausmą, todėl žodį „blokada“ siūlo keisti žodžiu „sustabdymas“.

Ką būtina žinoti prieš atvykstant į Skausmo medicinos centrą?

Gydytojas neurologas S.Andruškevičius priminė, jog pirmo apsilankymo metu pacientui būtina turėti siuntimą, kurį gali išrašyti tiek šeimos gydytojas, tiek neurologas ar kitas specialistas. 

„Prieš atvykdamas į Skausmo medicinos centrą pacientas jau turėtų būti pasikonsultavęs su savo neurologu dėl veido ar galvos skausmų. Turi būti atlikta diferencinė diagnostika, paskirtas pirminis gydymas, nuspręsta dėl radiologinių tyrimų ir tik po to tikslinga siųsti pacientą į skausmo kliniką“, – pabrėžė gydytojas.

Tačiau prieš atvykstant specialaus pasiruošimo nereikia, t.y. nereikia nutraukti prieš tai vartotų vaistų, pacientas turi būti pavalgęs ir pan. Tačiau, anot jo, siuntimo įraše turi atsipindėti anksčiau specialistų atliktos konsultacijos ir visi kiti tyrimai.

Paklaustas, kaip gydytojo akimis atrodo žmogus, kuriam atlėgo daugelį metų kamavęs skausmas, ilgametę patirtį lėtinių veido ir galvos skausmų gydyme turintis gydytojas neurochirurgas A.Šitkauskas prisiminė vieną atvejį, kai po sėkmingų skausmo gydymo procedūrų vienas pacientas įteikė jam gėlių: „Jis prisipažino, jog dešimt metų dėl lėtinio skausmo nebučiavo žmonos. Dabar jis laimingas, grįžęs į gyvenimą“.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją neurologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.