Kodėl vakcina nuo ŽPV svarbi ir vyrams, ir moterims / 123RF.com nuotr.

Kodėl vakcina nuo ŽPV svarbi ir vyrams, ne tik moterims

Monika Kairiene
Publikuota: 2019-11-05 12:00
Įprasta manyti, kad žmogaus papilomos virusas (ŽPV), sukeliantis gimdos kaklelį vėžį – moterų problema. Tačiau JAV onkologai perspėja, kad vakcina nuo ŽPV turėtų būti siūloma ir berniukams ar vyrams – dėl burnos ir gerklės vėžio.
ŽPV plinta lytiniu būdu, ilgainiui infekcija gali sukelti vėžį. JAV kasmet ŽPV sukeliamu vėžiu suserga beveik 35 tūkst. amerikiečių – beveik 21 tūkst. moterų ir 14 tūkst. vyrų. Vyrams ŽPV dažniausiai sukelia burnos ir gerklės vėžį. Tarp JAV registruojamų daugiau kaip 13 tūkst. gerklų vėžio atvejų kasmet – daugiau kaip 11 tūkst. diagnozuojama vyrams. Teigiama, kad JAV gerklų vėžio gydymo našta sveikatos sistemai jau didesnė už gimdos kaklelio vėžio.

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrai rekomenduoja visiems iki 26 metų pasiskiepyti nuo ŽPV. Mergaitėms ir moterims rekomenduojama skiepytis nuo ŽPV  saugantis nuo gimdos kaklelio vėžio, berniukams ir vyrams rekomenduojama skiepytis saugantis nuo genitalinių ir analinių ŽPV infekcijų. Tačiau iki šiol nebuvo pakankamai klinikinių duomenų, kurie rodytų, kad vakcina efektyvi ir apsisaugant nuo oralinių ŽPV infekcijų, kurios sukelia burnos ir gerklės vėžį. Per pastarąjį dešimtmetį ŽPV sukelto burnos ir gerklės vėžio atvejų labai padaugėjo.

Nors techniškai nėra įrodyta, kad JAV naudojama Gardasil vakcina apsaugo ir nuo ŽPV sukeliamo burnos ir gerklės vėžio, ekspertai tuo neabejoja. Tai patvirtina ir naujas tyrimas. Nuo 2009 iki 2016 metų tyrime dalyvavo beveik 14 tūkst. suaugusių vyrų. Jie turėjo per tyrimo laikotarpį skalauti burną, o išspjautame skystyje buvo ieškoma įvairių ŽPV tipų.

Tyrimo laikotarpiu skiepijimosi apimtys nuo ŽPV tarp vyrų padidėjo, o ŽPV tipų, nuo kurių apsaugo vakcina, nevakcinuotų vyrų seilėse rasta mažiau. Tai rodo netiesioginį ŽPV vakcinos efektą – „bandosׅ“ arba kolektyvinį imunitetą. Rastų ŽPV tipų sumažėjimas būtų dar didesnis, jei daugiau vyrų ir berniukų būtų vakcinuoti nuo ŽPV. Tyrimo autoriai teigia, kad berniukų skiepijimas nuo ŽPV apsaugos nuo galvos ir kaklo srities vėžio atvejų ateityje.

Lietuvoje nuo ŽPV nemokamai skiepijamos 11 metų mergaitės – į Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių vakcina nuo ŽPV įtraukta 2016 metais.

Parengta pagal statnews.com