Dr. Rūta Briedienė

Kodėl svarbu laiku ir reguliariai tikrintis krūtis

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2019-10-24 08:00
Lietuvoje kasmet nustatoma apie 1500 naujų krūties vėžio atvejų ir tai sudaro apie 20 proc. moterų piktybinių ligų. Ankstyva diagnostika – geriausias būdas neleisti ligai progresuoti. Apie naujus ir modernius diagnostinius tyrimus pasakoja radiologinės diagnostikos centro „Affidea Lietuva“ gydytoja radiologė dr. Rūta Briedienė.
Ankstyvos stadijos simptomai gali būti nejuntami

Dažnai ankstyvas krūties vėžys nesukelia skausmo ir nepasireiškia jokiais požymiais. Apskritai skausmas yra retas krūties vėžio simptomas ir juntamas nebent jam labai išplitus. Pažengusi liga gali turėti daug simptomų, tačiau dažniausiai pasitaikantys yra šie: krūties dydžio, formos, odos spalvos ar reljefo pokyčiai, taip pat spenelio pakitimai (įdubimas, pasisukimas į kitą pusę) ar išskyros iš jo (kartais gali būti ir kraujingos), padidėję pažastų limfmazgiai bei guzelių ar sukietėjimų atsiradimas krūtyje.

Diagnostikos priemonės

Viena diagnostikos priemonių galima laikyti ir vizitą pas šeimos gydytoją ar ginekologą – kai kuriuos pokyčius įmanoma nustatyti per apžiūrą. Toliau kaip pirminis krūtų ligų tyrimas pasirenkamas krūtų ultragarso ir (arba) mamografijos tyrimas. Tiesa, pastarasis daugelio moterų nėra itin mėgstamas. Krūtų magnetinio rezonanso tyrimas (MRT) šiuo metu yra jautriausias tyrimo metodas, papildantis mamografiją ir ultagarsinį tyrimą, ypač nustatant krūties vėžį. Be to, šį tyrimą pacientėms nesudėtinga atlikti, jis nėra skausmingas ir yra informatyvesnis nei kiti.

Taip pat atsiranda naujesnių, modernesnių ir kiek paprasčiau atliekamų tyrimų, pavyzdžiui, automatinė krūtų ultragarso sistema (ABUS). Tai – ultragarso principu pagrįstas tyrimas, tačiau jis – standartizuotas ir informatyvumu bei tikslumu lenkiantis įprastą ultragarso tyrimą. Šis tyrimas atliekamas tik „Affidea Lietuva“ Šiaulių diagnostikos centre ir naujojoje „Affidea“ klinikoje Vilniuje.

ABUS tyrimas

Šį tyrimą ypač tikslinga atlikti, jei krūtyse gausus liaukinis audinys. Paprastai tokį turi dauguma moterų iki keturiasdešimties metų ir dalis vyresnių. Didžiausias tyrimo privalumas – automatizacija, taigi per procedūrą krūties audiniai apžiūrimi standartizuotai, nepraleidžiant atskirų krūties audinio sričių, kas kartais nutinka atliekant įprastinį rankinį ultragarso tyrimą.

Kas antrai moteriai, kai liaukinis audinys tankus, mamogramose vėžys gali likti nepastebėtas. To išvengtume kartu atlikdami ir ultragarso ar ABUS tyrimą.

ABUS tyrimas trunka nuo dešimties iki penkiolikos minučių, priklausomai nuo krūtų dydžio ir tyrimą atliekančio radiologijos technologo įgūdžių. Atsakymas pateikiamas po gydytojo radiologo išvadų.

Dažniausiai atliekant krūties ligų diagnostiką nepakanka vieno tyrimo, būtina sugretinti visų tyrimų rezultatus, nes dauguma ligų, tarp jų ir krūties vėžys, gali pasireikšti įvairiais radiologiniais požymiais, pastebimais ir mamogramose, ir per ultragarso ar magnetinio rezonanso tomografijos tyrimus. Dažnai tikslinis, koreliuotas ultragarso tyrimas ar tomosintezė gali būti atliekama ir po krūtų magnetinio rezonanso tomografijos (MRT). Svarbiausia – kuo anksčiau pastebėti pokyčius, o jei nustatytas vėžys – kuo tiksliau įvertinti, kiek jis išplitęs.

Profilaktiškai tyrimą reikėtų atlikti kasmet, papildomai rekomenduojama pasitikrinti krūtis prieš pradedant taikyti hormonų terapiją, prieš naudojant hormoninę spiralę, prieš planuojant nėštumą ar pagalbinį apvaisinimą, krūtų rekonstrukcijos ar didinimo implantais operacijas.

Dr. Rūta Briedienė

Dr. Rūta Briedienė