Kodėl svarbu, kad vaikai laikytųsi dienos režimo?

Vaikų ir paauglių psichiatrė Jolanta Trinkūnienė.
Mityba
Gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatrė J.Trinkūnienė sako, kad itin svarbi vaiko dienos režimo dalis yra mitybos režimas. „Maistas patenkina fiziologinius žmogaus poreikius. Vaikui tai ypatingai svarbu. Jeigu jis ryte iškeliaus iš namų nepavalgęs, jam bus sunku susikaupti mokykloje per pamokas ar darželyje. Jo smegenys nebus aprūpintos pakankamu kiekiu maistinių medžiagų, jis greitai pasijus pavargęs, mieguistas, todėl ir yra svarbus mitybos režimas“, – tvirtina specialistė.
Jos teigimu, vaiko mitybą turėtų sudaryti 3 pagrindiniai valgymai: pusryčiai, pietūs ir vakarienė, o taip pat ir 2 papildomi: priešpiečiai ir pavakariai.
Medikė atkreipia dėmesį, kad kalbant apie valgymą, svarbus ne tik fiziologinių poreikių patenkinimas, bet labai svarbu ir laikas kartu, bendravimas šeimoje. „Ypač vakarienės laikas, kuomet šeima susėda prie bendro stalo, aptaria savo dienos įvykius, pasikalba vieni su kitais. Arba vakarinės arbatos gėrimo ritualas šeimoje. Tai irgi visus labiau suartina, šeimoje įsivyrauja gera atmosfera. Juk mes visi esame užimti, bėgam, skubam, tai gal verta….išgerti arbatos kartu su savo paaugliu vaiku, pasikalbėti su juo ir pabandyti labiau jį suprasti?“, – pataria vaikų ir paauglių psichiatrė.
Dienos darbai
Pasak J.Trinkūnienės, vaiko dienotvarkėje labai svarbu mėgstamą veiklą kaitalioti su ta veikla, kurią reikia atlikti, sunkesnių užduočių nereikėtų palikti vakarui. Tą ypač reikėtų daryti, jeigu vaikas sunkiau susikaupia, greitai pavargsta. „Jeigu vaikas bus verčiamas vien tik ruošti namų darbus: pasiruošti matematikos kontroliniams darbui, išmokti mintinai eilėraštį, daug varginančių užduočių ir jokio malonaus atsipalaidavimo, jis tikrai nebus laimingas. Bet jeigu jo mėgstamus užsiėmimus kaitaliosite su privalomomis užduotimis, vaikui bus kur kas lengviau laikytis dienos režimo. Vaikas jausis kur kas motyvuotas. Kodėl sunkesnes užduotis atlikti pirmoje dienos pusėje? Nes būna mažiau pavargęs, energingesnis, jam lengviau susikaupti. Labai svarbu nepamiršti ir pertraukėlių“, – pataria psichiatrė.
J.Trinkūnienės teigimu, atliekant užduotis, neturėtų būti blaškančių dirgiklių: vaikas neturėtų žiūrėti televizoriaus ar tuo pačiu naršyti kompiuterio planšetėje. „Gyvename technologijų amžiuje ir jų tikrai neišvengsime, nepavyks vaiko nuo jų apsaugoti. Visgi reiktų pasirūpinti, kad vaikas turėtų galimybę bendrauti ir gyvai, ne tik kompiuterio pagalba. Svarbu, kad vaiko diena neprabėgtų žiūrint į monitorių ir bendraujant viename pokalbių kambaryje, po to žaidžiant kompiuterinius žaidimus“, – teigia medikė. Jos manymu, neribojant vaiko dienotvarkėje laiko, praleisto prie kompiuterio, jis gali atsiriboti nuo visų socialinių kontaktų, nebemokėti bendrauti.
Gydytoja pataria tartis su vaiku sudarant jo dienotvarkę – kompiuteris galėtų būti kaip paskatinimas, kada namų darbai paruošti, sutvarkyti žaislai ar tvarkingai sudėti drabužiai. „Nuo sutarto laiko vaikas gali ir pažaisti. Bet tikrai reikėtų atsisakyti būvimo prie kompiuterio vėlyvą vakarą ar televizoriaus žiūrėjimo prieš miegą. Tai nepagerins miego kokybės. Taip pat nereikėtų pamiršti, kad grynas oras, aktyvus poilsis turėtų labai svarbi dienos režimo dalis“, – sako J.Trinkūnienė.
Miegas
J.Trinkūnienė teigia, kad itin svarbu, jog vaikas eitų miegoti tuo pačiu metu, išmiegotų jo amžiui būtiną valandų skaičių. „Naujagimis didžiąją paros dalį miega arba būdrauja. Vaikui augant, miego poreikis mažėja. Mokyklinio amžiaus vaikas turėtų miegoti 8 val. Miego režimui yra labai svarbu, kad atsigultų ir keltųsi tuo pačiu laiku. Gali būti pusvalandžio paklaida, bet labai blogai, jei vieną kartą atsigula 22 val., o kitą – 3 val. nakties. Tada išsibalansuoja biologinis ritmas, vaikas ryte jaučiasi prastai, tą dieną jam būna sunku susikaupti“, – sako vaikų ir paauglių psichiatrė.
Pietų miegas
Pasak J.Trinkūnienės, dienos miegas svarbus ikimokyklinio amžiaus vaikams: lopšelinukams ir darželinukams. „Jie tikrai geriau jaučiasi 1,5-2 val. pamiegoję dieną. Kalbant apie jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikus, reikia žiūrėti individualiai. Vienam gali nereikėti dieną miegoti, nes išbūna iki vakaro žvalus ir darbingas. O kitas, matom, grįžta iš mokyklos, jaučiasi pavargęs, gulinėja, tuomet tikrai reikėtų neatsisakyti pietų miegelio“, – pataria gydytoja.
Medikė sako, jog jokiu būdu nereikėtų versti vaiko miegoti, geriau jau „pagudrauti“ – pasitelkti kūrybiškumą. Ir mažesni vaikai neretai sako, kad nenori miegoti dieną, bet pamiegoti jiems labai sveika. „Kiekvienas vaikas turi savo mėgstamą žaislą, kuris dieną būna „pavargęs“, tad dažnai užtenka paprašyti mažylio, kad šis pagulėtų lovoje kartu su žaisliuku, kad šis „pailsėtų“. Bemigdydamas žaislą, užmiega ir vaikas. O prievarta ar griežtesnis žodis gali sukelti atvirkštinę reakciją“, – tvirtina specialistė.
Pasak medikės, labai svarbu, kad dienos režimas poilsio dienomis ar atostogų metu iš esmės labai nesiskirtų nuo įprastos darbo dienos režimo. „Netikslinga laužyti jau susidariusio dinaminio stereotipo“, – tvirtina specialistė.
Vaikų ir paauglių psichiatrės teigimu, daug lemia šeimos vidinis emocinis klimatas, tarpusavio ryšys. „Jeigu tarpusavio ryšys yra stiprus, tai tikrai tėvai neišvyks pramogauti ir nepaliks močiutei, kad vaikas pamiegotų tomis valandomis. Tėvai irgi gali pakoreguoti savo planus, pramogas planuotų prieš arba po vaikų pietų miego. Arba jau suplanuoti eiti miegoti anksčiau. Daug įspūdžių patyręs vaikas vakarop tikrai greičiau pavargs, taps irzlesnis, tad verta paguldyti anksčiau“, – pataria J.Trinkūnienė.
Kokios grėsmės vaiko sveikatai, nesilaikant dienos režimo?
Psichiatrė tvirtina, jog dienos režimo laikymasis turi įtakos ir vaiko psichoemocinei būsenai, nervų sistemai. Sutrikus vaiko dienotvarkei, atsiranda miego sutrikimų, nuotaikos svyravimų, gali būti ir rimtesnių psichologinių problemų. „Būna, tėvai pasakoja, jog vaikas užmigo tik 6 valandą ryto ir labai buvo sunku jį pažadinti į mokyklą. Nieko keisto, nes ir suaugusiam žmogui būtų sunku atsikelti ir eiti į darbą pamiegojus tik kelias valandas. Nepakankamai išsimiegojęs ir pailsėjęs vaikas būna suirzęs, piktas, atsiranda nuotaikų svyravimai, pykčio protrūkiai, krenta jo darbingumas. Jeigu, pavyzdžiui, nemiega, nepailsi net kelias naktis, galime susidurti ir rimtesnėmis problemomis. Pervargusio vaiko psichikoje gali atsirasti įvairiausių atitrūkusių nuo realybės vaizdinių“, – sako J.Trinkūnienė.
Specialistė atkreipia tėvų dėmesį, kad vaikas gerai išsimiegos, jeigu nueis miegoti… pailsėjęs. „Skamba gal kiek paradoksaliai, bet keliauti į lovą vaikas turėtų būdamas geros, žvalios nuotaikos, todėl labai svarbus jauki vakaro atmosfera šeimoje, šiltas šeimos narių bendravimas, pasikalbėjimas, kaip praėjo diena, kas įvyko gero. Vaikas turi atsigulti su teigiamomis emocijomis“, – pataria vaikų ir paauglių psichiatrė.