Akių patikra, akių ligos, glaukoma / Shutterstock nuotr.

Klastinga akių liga: uždelsus gydymą – gresia aklumas

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-03-17 08:34
Glaukoma – viena pagrindinių negrįžtamo aklumo priežasčių visame pasaulyje. Tai lėtinė ir progresuojanti neurodegeneracinė regos nervo liga, kurios metu negrįžtamai pažeidžiamos regos nervo ląstelės. Pasak gydytojos oftalmologės Ievos Pašiškevičiūtės, liga vystosi pamažu, pačioje jos pradžioje dažnas nejaučia jokių simptomų, o ligai pažengus ar per vėlai pradėjus gydymą – prarasto regėjimo, deja, sugrąžinti jau nebegalima.
Šiuo metu sergančiųjų glaukoma visame pasaulyje yra apie 80 milijonų. Manoma, kad iki 2040 metų šia liga sergančiųjų skaičius gali išaugti net iki 111,8 mln. Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apie 4,5 milijono žmonių pasaulyje yra akli dėl glaukomos. 

Kaip portalui manodaktaras.lt teigė Akių lazerinės chirurgijos centro gydytoja oftalmologė I.Pašiškevičiūtė, dažniausiai serga vyresni nei 40 metų asmenys, tačiau ligos dažnis didėja sulig amžiumi. Glaukoma taip pat gali būti įgimta, t.y., gali būti nustatoma ir naujagimiams, bet tokie atvejai pasitaiko labai retai.

Simptomai išryškėja tik pažengusiose stadijose

Pasak akių gydytojos, dažniausiai glaukoma progresuoja iš lėto, todėl pradinėse jos stadijose žmogus gali ir nejausti jokių simptomų, tik vėliau, ligai jau gerokai pažengus, galima pastebėti tokius požymius kaip „iškritęs“ ar susiaurėjęs regėjimo laukas. 

Todėl geriausias būdas išvengti šios ligos, anot gydytojos – reguliariai profilaktiškai apsilankyti pas akių ligų gydytoją, mat kuo anksčiau liga yra nustatoma, tuo didesnė tikimybė išsaugoti regėjimą.

Pagrindiniai glaukomos rizikos veiksniai

Gydytoja oftalmologė I.Pašiškevičiūtė išvardino esminius veiksnius, kurie turi įtakos atsirasti šiai pavojingai ligai:

  1. Vyresnis amžius
  2. Padidėjęs akies intraokulinis spaudimas
  3. Genetinis paveldimumas. 

„Glaukomai išsivystyti įtakos taip pat turi ir sisteminės organizmo ligos, tokios kaip cukrinis diabetas ar arterinė hipertenzija, taip pat vartojami gliukokortikosteroidai, akies uždegimas – uveitas, akių traumos ar trumparegystė, – pasakojo akių gydytoja. – Svarbu paminėti, kad esant glaukomai, akies spaudimas gali būti ir normos ribose, tačiau akispūdis, gydant ligą, šlieka pagrindinis bei koreguojamas glaukomos rizikos veiksnys, svarbus tiek glaukomos išsivystymui, tiek jos progresavimui“.

Kada apsilankyti pas akių gydytoją

Pajutus su rega susijusius simptomus, patariama jų neignoruoti ir iškart atvykti pasitikrinti pas gydytoją oftalmologą. Visiems asmenims nuo 40 metų amžiaus rekomenduojama bent kartą per metus profilaktiškai pasimatuoti akispūdį, o esant rizikos veiksniams – ir nuo 30 metų amžiaus. 

„Remiantis Amerikos oftalmologų draugija, pacientai, kurie turi didesnę riziką susirgti glaukoma, turėtų apsilankyti pas akių gydytoją kas 2 – 4 metus dar iki 40 metų amžiaus, o nesant rizikos faktorių ir net neturint nusiskundimų dėl regėjimo, pasikonsultuoti pas gydytoją oftalmologą patariama bent sulaukus 40-ies. O toliau jau pats specialistas nustato kasmetinių apsilankymų režimą, jei randama pakitimų akyse“, – paaiškino gydytoja oftalmologė I.Pašiškevičiūtė.

Gydymas – visą gyvenimą

Siekiant diagnozuoti šią ligą, pasak akių gydytojos, pirmiausia vertinamas paciento akies spaudimas, regos nervas akių dugne, apžiūrima regos nervo disko glaukominė įduba bei atliekami tyrimai: regos nervo disko struktūrinis tyrimas – optinės koherentinės tomografijos tyrimas ir funkcinis tyrimas – akiplotis. Šie tyrimai tarpusavyje lyginami ir ieškoma glaukomai būdingų pakitimų. 

„Diagnozavus glaukomą, nustatome ligos stadiją ir tikslinį akių spaudimą. Pirmiausia pacientui skiriame gydymą akių spaudimą mažinančiais lašais, kuriuos reikia lašinti į sergančia akį reguliariai – kasdien po vieną lašą 1–2 kartus per dieną visą gyvenimą. Gydymo apleisti negalima, nes tokiu metu liga intensyviai pradės progresuoti ir galima apakti“, – sakė gydytoja oftalmologė I.Pašiškevičiūtė.

Vietoj akių spaudimą mažinančių lašų vartojimo, anot jos, yra galimybė taikyti ir lazerinį glaukomos gydymą kaip papildomą gydymo būdą, siekiant sumažinti paciento akies spaudimą. 

Tačiau, jei glaukoma vis tiek progresuoja, nepaisant maksimalaus gydymo akių spaudimą mažinančiais lašais ar lazerinio gydymo, tuomet taikomas chirurginis gydymas. Specialistė pabrėžė, jog nė vienas gydymo būdas, deja, glaukomos nepašalina, o yra skiriamas tik sustabdyti ligos progresavimą.

Svarbi akių profilaktinė patikra

Pasak gydytojos oftalmologės, vienintelis būdas laiku išvengti glaukomos sukeliamo aklumo – atvykti profilaktiniam vizitui pas akių ligų gydytoją, kuris vizito metu įvertins visus paciento akių duomenis, o diagnozavus glaukomą – laiku skirs gydymą, nustatys sekančių vizitų dažnį ligai sekti, o progresuojant ligai, gydymą stiprins. 

Ne mažiau, anot specialistės, svarbus ir šeimos gydytojų vaidmuo, kurie gali pamatuoti pacientams akių spaudimą profilaktinio vizito metu savo kabinete, o radus akispūdį, didesnį kaip 21,0 mmHg – nusiųsti pacientą gydytojo oftalmologo konsultacijai.