Ką svarbu žinoti apie nėštumą?

Gydytoja ginekologė Arina Keblikienė.
Kaip dažnai teks lankytis pas gydytojus
Pasak ginekologės, pirmasis vizitas turėtų įvykti iki 12 nėštumo savaitės. Nuo 13 iki 28 savaitės reikės apsilankyti 2-3 kartus, priklausomai ar nėra rizikos veiksnių ir kokių nors indikacijų. Nuo 29 iki 41 nėštumo savaitės taip pat reikės suplanuoti 2-3 apsilankymus. Po 41 savaitės pas nėštumą stebintį gydytoją dar reikės apsilankyti vieną kartą.
„Įprastai pirminės priežiūros centrai prižiūri nėščiąsias 40 savaičių, o po to nukreipia į gimdymo namų stacionarą dėl nėštumo užbaigimo, kitaip tariant gimdymo. Tad 41-ąją savaitę dar reikėtų paskutinį kartą apsilankyti ir į stacionarą vykti baigiantis šiam terminui“, – pasakoja gydytoja ginekologė A.Keblikienė.
Tad, jeigu nėštumas vystosi sklandžiai, per visą nėštumo laikotarpį pakartotinai gimdanti moteris apsilanko 7 kartus, o pirmą kartą gimdanti moteris lankosi pas gydytojus apie 10 kartų.
Nerekomenduojama piktnaudžiauti vitaminais
Gydytoja ginekologė A.Kebikienė teigia, kad rekomenduojama 3 mėnesius iki planuojamo pastojimo pradėti vartoti folio rūgštį. Ją reikia gerti ir pirmąsias 12 nėštumo savaičių.
„Reikia žinoti, kad didelės rizikos nėščiosioms, pavyzdžiui, sergančioms diabetu, turinčioms viršsvorį, sergančioms epilepsija ir pan., neužtenka įprastinės 400 mg dozės, ją reikia padidinti iki 5 mikrogramų“, – pataria medikė.
Pasak medikės, pastaruoju metu nėščiosioms patariama išsitirti, ar nėra vitamino D stygiaus ir papildomai vartoti šį preparatą. Ypač vegetarėms bei toms moterims, kurios mažai būna lauke. Dienos dozė turėtų būti apie 10 mikrogramų.
A.Keblikienės teigimu, vitaminų A, C, E vidutinės ar didelės dozės nenaudingos, atvirkščiai gali būti net žalingos nėščiosioms.
Medikė pastebi, jog geležis nėščiosioms skiriama tik tada, kai jos trūksta moters organizmui, kai kraujo tyrimas parodo sumažėjusį hemoglobiną. Nėščiųjų anemija yra gana dažnai nustatoma diagnozė. Visgi, pasak gydytojos, besilaukiančios moterys kartais užsiima savigida, pastebėjusios, kad kraujo tyrimai rodo geležies stygių, pačios nusprendžia pradeda vartoti geležies preparatus, nesusimąstydamos, jog nėščiosioms yra taikomos kitokios normos.
„Hemoglobinas pirmą ir trečią trimestrą iki 110 g/l laikomas normaliu, o antrąjį trimestrą tik jeigu jis nesiekia 105 g/l, tuomet diagnozuojama anemija. O įprastai moterų hemoglobino norma yra 120 g/l“, – tvirtina gydytoja ginekologė.
Pasak medikės, sveikai, tinkamai besimaitinančiai moteriai papildomų vitaminų vartoti nėra jokios būtinybės.
Kiek svorio nėštumo metu priaugti yra normalu
Gydytoja pataria pirmiausia moterims pasirūpinti savo kūnu ir neturėti viršsvorio dar iki pastojant. Jos teigimu, nėštumo metu priaugti 11-12 kilogramų yra normalu.
„Jeigu moteris per nėštumą priauga daugiau nei 15 kilogramų, tenka diagnozuoti per intensyvų nėščiosios kūno masės didėjimą“, – sako medikė.
Žinoma, medikai nerekomenduoja nėščioms moterims laikytis specialių dietų. Mityba turi būti pilnavertė ir moteris jokiu būdu neturi valgyti už du. „Įprastinė maisto norma ir judėjimas turėtų padėti išvengti pernelyg didelio svorio augimo“, – teigia A.Keblikienė.
Pirmojo vizito tyrimai
Nėščiai moteriai apsilankius pirmą kartą, paskiriamas bendras kraujo tyrimas, nustatoma kraujo grupė ir rezus faktorius, ištiriama gliukozė, tiriama dėl sifilio ir ŽIV, hepatito B, taip pat atliekamas šlapimo tyrimas. Kiti tyrimai skiriami individualiai.
Pirmasis tyrimas ultragarsu rekomenduojamas nuo 11 iki 13 savaitės. Jeigu moteris apsilanko anksčiau, jis nėra būtinas, bet, pasak medikės, moterys paprastai neiškenčia ir jo prašo, nori sužinoti ar nesilaukia dvynių, kaip vystosi nėštumas, todėl neretai jis atliekamas ir iki 12 nėštumo savaitės.
Pas gydytoją ginekologę Ariną Kablikienę patogu registruotis manodaktaras.lt platformoje.