Cistitas; šlapimo pūslės uždegimas / Shutterstock nuotr.

Ką daryti, pajutus skausmą šlapinantis?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-09-05 10:16
Būna, jog moteris staiga pajunta skausmą ir diskomfortą besišlapindama, tačiau iškart nesikreipia į gydytoją, o tiesiog išgeria tabletę nuo skausmo ar spanguolių arbatos. Ar tinkamas toks sprendimas? Specialistai įspėja – nepašalinus pagrindinės priežasties, susirgimas gali kartotis.
Skausmas šlapinantis, pasak „InMedica“ gydytojos akušerės-ginekologės Viktorijos Šukienės, yra vienas iš šlapimo pūslės uždegimo – cistito – simptomų. Esant šiam uždegimui, moteris gali jausti ir skausmą pilvo apatinėje dalyje, deginimo pojūtį šlapinantis, skausmą lytinių santykių metu ir kt.

Gydytoja akušerė-ginekologė Viktorija Šukienė

„Pagrindinė cistito priežastis – bakterinė infekcija, kuri dažniau pasitaiko esant įvairiems šlaplės dirginimo faktoriams, tokiems kaip lytiniai santykiai, makšties mikrofloros pokyčiai, netinkamos higienos priemonės, spermicidinio gelio naudojimas, ilgalaikis šlapimo kateterio naudojimas. Taip pat šlapimo pūslės uždegimą gali sąlygoti nusilpęs imunitetas, sudėtinių kontraceptinių tablečių vartojimas, cukrinis diabetas, nėštumas ar lytiškai plintančios infekcijos“, – vardino gydytoja.

Uždelsus – galimos komplikacijos

Tai pakankamai dažnas susirgimas, tačiau ne visada moterys, pajutusios pirmuosius cistito simptomus, skuba pas medikus – dėl didelio užimtumo kai kurios tiesiog linkusios pasitikėti liaudies medicina, pavyzdžiui, spanguolių arbata, žolelių ekstraktais ar kitais preparatais. Ar tinkamas toks sprendimas?

Pasak gydytojos akušerės-ginekologės V.Šukienės, spanguolės turi antiseptinių ir priešuždegiminių savybių, todėl pastebėta, jog gali gelbėti esant įvairiems uždegimams. Visais atvejais gydytoja rekomenduoja gerti pakankamai skysčių (bent du litrus per dieną), laikytis tinkamos intymios higienos bei reguliariai šlapintis.

Tačiau atsiradus strėnų ar nugaros skausmams, karščiavimui ir šaltkrėčiui, pykinimui ir vėmimui, kraujavimui šlapinimosi metu – reikėtų nedelsiant kreiptis į specialistus.

Visgi gydytoja ginekologė patarė nespėlioti, iš kur kyla pilvo skausmas ar skausmingas šlapinimasi ir iš karto pasikonsultuoti su savo gydytoju, kuris įvertins visus simptomus, patars atlikti bendrą šlapimo tyrimą, o kartais – ir šlapimo pasėlį, kad būtų nustatyta tiksli bakterija, sukėlusi uždegimą. 

„Ilgą laiką ignoruojant šlapimo pūslės uždegimą, gali pasitaikyti rimtų komplikacijų – bakterinei infekcijai patekus į kitus šlapimo sistemos organus, gali prasidėti inkstų uždegimas, vadinamas pielonefritu“, – teigė gydytoja ginekologė.

Nustačius šlapimo pūslės uždegimą, dažniausiai skiriami antibiotikai, o esant besikartojančioms  infekcijoms, gali būti skiriamas ilgalakis palaikomasis gydymas. Visais atvejais, pasak gydytojos V.Šukienės, svarbiausia išsiaiškinti šlapimo pūslės uždegimo atsiradimo priežastį ir stengtis vengti šias sąlygas sukeliančių veiksnių.

Pagrindinės profilaktikos priemonės

  1. Laikytis tinkamos higienos taisyklių: pasišlapinus šluostytis nuo šlaplės link išangės;  nenaudoti makštį ir šlaplę dirginančių parfumuotų vienkartinių higieninių įklotų; vengti sintetinių apatinių kelnaičių, naudoti medvilnines ar orui laidžios medžiagos kelnaites; pasišlapinti po lytinių santykių;
  2. Šlapintis reguliariai ir dažnai.
  3. Stengtis išsišlapinti pilnai.
  4. Gerti daug skysčių.
  5. Stiprinti imunitetą.