Reino sindromas / Shutterstock nuotr.

Ką daryti, kai pabąla ir tirpsta pirštai?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-11-24 09:28
Ar esate susidūrę su nemaloniu pojūčiu, kai atvėsus orams (pvz. šaltuoju sezonu išėjus į lauką be pirštinių arba net vasarą ilgiau lauke pavakarojus), staiga ima tirpti rankų pirštai, neretai jie ir pabąla, o jei tai tęsiasi gana ilgai ir kūnas laiku nesušyla, nutirpusios kūno sritys gali net ir skaudėti. Šie ir kiti požymiai gali signalizuoti apie Reino sindromą.
Kaip portalui manodaktaras.lt teigė „Danys Clinic“ gydytoja dermatologė Rasa Aurelija Vankevičiūtė, Reino sindromas yra būklė, kuri pasireiškia staigiu kraujagyslių spazmu (susitraukimu), dažniausiai stebimu rankų ir kojų pirštų, nosies ar ausų srityse.

Gydytoja dermatologė Rasa Aurelija Vankevičiūtė

Paprastai staigų kraujagyslių spazmą išprovokuoja šaltis ar emocinis stresas. Dažniausiai Reino sindromas kamuoja moteris, tačiau pasireiškia ir vyrams, labiau paplitęs šaltojo klimato zonose.

„Įvykus staigiam kraujagyslių spazmui, sutrinka kraujotaka ir tam tikra kūno sritis, pvz. rankų ar kojų pirštai, staigiai pabąla. Pabalimas turi aiškias ribas, gali būti jaučiamas tirpimo jausmas. Po kurio laiko ši kūno sritis papilkėja ar pamėlsta, nes audiniuose pradeda trūkti deguonies. Kraujagyslių spazmui praėjus, sritis parausta, ši fazė įprastai būna skausmingiausia. Žmogus gali jausti ne tik skausmą, bet ir tos srities pulsavimą“, – paaiškino gydytoja dermatologė.

Kokiais atvejais kreiptis į gydytoją

Įtariant Reino sindromą, pirmiausiai patariama kreiptis į savo šeimos gydytoją. Kartais ši būklė, kaip teigė R.A.Vankevičiūtė, pasireiškia tik kraujagyslių spazmu (pirminis Reino sindromas), tačiau taip pat gali būti susijęs su tam tikromis autoimuninėmis, reumatologinėmis, kraujagyslių ligomis (antrinis Reino sindromas).

„Šis sindromas gali būti įtartas gydytojo dermatologo kabinete, kai dėl šąlančių galūnių ir skausmingos odos ar išopėjimų pirštų srityse, pacientui papasakojus apie patiriamus simptomus, yra atliekama kapiliaroskopija – tyrimas, kurio metu specialiu optiniu prietaisu apžiūrimos šalia nago esančios odos smulkiosios kraujagyslės – kapiliarai. Taip pat žmogui gali būti skiriami papildomi tyrimai ir jis yra nukreipiamas gydytojo reumatologo konsultacijai bei detalesniam ištyrimui“, – sakė gydytoja dermatologė.

Reino sindromą turinčius pacientus dažniausiai prižiūri gydytojai reumatologai, tačiau pajutę pirmuosius minėtus simptomus ir pamatę savo kūno odos pokyčius visgi daugelis pirmiausiai kreipiasi į gydytoją dermatologą.

Nuo ko priklauso Reino sindromo gydymas

Šios būklės gydymą, anot gydytojos dermatologės R.A.Vankevičiūtės, neretai lemia sindromo sunkumas bei gretutinės ligos: „Pirminis Reino sindromas paprastai nėra kenksmingas, todėl yra kontroliuojamas, keičiant gyvenimo būdą, įskaitant šalčio vengimą (svarbu, kad visas kūnas būtų šiltai), odos apsaugą ir izoliaciją, esant šaltam klimatui, metant rūkyti. Gali būti rekomenduojama nutraukti vaistus, kurie sukelia kraujagyslių susiaurėjimą bei kofeino vartojimą“.

Asmenims, sergantiems Reino sindromu, rekomenduojami pratimai, skirti pagerinti kraujo tekėjimą į pirštus, pvz., ištiestos rankos siūbavimas bei fizinis aktyvumas.

Antriniam Reino sindromui dažnai reikia vaistų, kurie konkrečiai gydo pagrindinę ligą, išprovokavusią Reino sindromą. Pasak specialistės, žmogui taip pat gali būti skiriami vietiniai arba geriamieji vaistai, kurie pagerina kraujotaką paveiktose kūno vietose. Sunkiais atvejais, kurie pasitaiko gana retai, pacientui gali būti reikalingas operacinis gydymas.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją dermatologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.