Nuovargis / Shutterstock nuotr.

Ką daryti, jei nesijaučiate pailsėję po atostogų?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-09-15 09:30
Pasibaigus vasaros poilsiui, pasimėgavus maudynėmis, puikiu oru ir kokybišku maistu, natūralu, turėtume jaustis žvalūs ir kupini jėgų. Tačiau neretai pasitaiko priešingai – sugrįžęs į darbo rutiną žmogus nesijaučia gerai, atsikelia ryte nepailsėjęs, kamuoja mieguistumas ir nuovargis. Kokios galimos to priežastys ir ką daryti, norint po atostogų jaustis puikiai, portale manodaktaras.lt kalbamės su šeimos gydytoja Aušra Ulvydaite-Batkevičiene.
Įvairūs tyrimai rodo, jog dauguma žmonių, pasibaigus atostogoms, jaučia stresą, įtampą ir nerimą. Neretai juokaujama, jog po atostogų reikia – tik atostogų. Ir tokiai būsenai paaiškinti specialistai įvardina ne vieną priežastį.

Dažnas nebemoka atsipalaiduoti

Pirmiausia, po kelionės ar ilgesnio kruizo ne vienas ima jausti liūdesį ar net depresiją, jog vėl reikės sugrįžti į kasdienę namų bei darbo rutiną, kur viskas pilka ir niūru. Ypač sunku tiems, kurie turi sugrįžti į nemėgstamą darbą.

„Žmogus emocinė būklė staiga pasikeičia, jis jaučia įtampą ir nerimą dėl darbo. Tikrai nemažai žmonių net ir atostogaudami galvoja, kaip reikės sugrįžti į biurą, iš anksto neigiamai nusiteikia ir nebemoka atsipalaiduoti. Tad jei profesinė veikla nėra itin mėgstama, patarčiau pagalvoti apie darbo sąlygų gerinimą arba net darbo pobūdžio keitimą – psichinė sveikata yra itin svarbi“, – patarė klinikos „InMedica“ šeimos gydytoja.

Šeimos gydytoja Aušra Ulvydaitė-Batkevičienė.

Kita nuovargio ar galimos depresijos po atostogų priežastis – išsikelti sau per dideli lūkesčiai. Nusivylimas neišvengiamas, jei jūsų reali atostogų patirtis neatitiko to, ką įsivaizdavote. Tad geriau neturėti itin griežto poilsio plano, nuleisti lūkesčių kartelę ir mėgautis kiekviena akimirka.

Ne mažiau, pasak gydytojos, svarbi ir atostogų trukmė – tam, kad spėtumėte atitrūkti nuo darbo rutinos, reikėtų bent dviejų savaičių poilsio. Be to, būtina pakeisti veiklą ir vietą.

„Kai kurie žmonės nusprendžia atostogauti namuose. Taip, nereikia anksti keltis į darbą, tačiau kasdien ruošiant šeimynai pietus, skalbiant ar einant į parduotuvę, kitaip tariant, įkritus į buitį – tikrai nepajusite atostogų nuotaikos ir tapsite nerimastingi. Norint, kad jūsų kūnas ir protas išties pailsėtų, patarčiau nors trumpam atitrūkti nuo namų aplinkos. Nebūtina planuoti prabangios kelionės į užsienio kurortus, kartais tiesiog užtenka nuvykti kelioms dienoms į sodybą, kaimą ar prie jūros“, – kalbėjo gydytoja A.Ulvydaitė-Batkevičienė.

Lėtinis nuovargis gali signalizuoti ir apie ligas

Be psichologinių veiksnių, nuovargis, nuolatinis mieguistumas ar jėgų trūkumas, sugrįžus po atostogų, gali liudyti ir apie galimus fizinius sveikatos sutrikimus. Jei tokia būsena tęsiasi ne vieną dieną, patariama iškart kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris atliks reikalingus kraujo tyrimus ar nukreips pas kitus gydytojus specialistus.

„Lėtinis nuovargis, silpnumas, nuotaikos nebuvimas ir jėgų stoka gali liudyti apie vitamino D trūkumą. Nors vasarą, rodos, saulės netrūko, tačiau daugumai mūsų klimatinės juostos gyventojų šio vitamino visgi trūksta, gerokai rečiau nustatomas jo perteklius. Žinoma, geriausiai atlikti kraujo tyrimus, kad būtų aišku, kokia vitamino dozė reikalinga tiek suaugusiems, tiek vaikams“, – teigė šeimos gydytoja.

Panašūs minėti simptomai gali signalizuoti ir apie mažakraujystę (anemiją), mikroelementų pusiausvyros sutrikimus arba skydliaukės funkcijos sutrikimus.

Mažakraujystė arba geležies stokos anemija gali atsirasti dėl įvairių priežasčių – ją moterims gali lemti ypač gausios mėnesinės, taip pat sutrikusi eritrocitų gamyba dėl geležies ar vitamino B12 stokos ir pan. Anemija dažnesnė vegetarams, badaujantiems ar griežtų dietų besilaikantiems asmenims. Nustačius geležies stokos anemiją kai kuriems pacientams, pasak gydytojos, pakanka pakoreguoti mitybą ar keletą mėnesių vartoti geležies preparatus, tačiau jei pastebima, jog geležies atsargos neatsistatė, gali būti skiriamos ir intraveninės geležies preparatų infuzijos.

„Būna, jog neretai sugrįžusios po vasaros atostogų moterys sako, jog nei iš šio, nei iš to joms pakirto kojas, pajuto silpnumą, nuolat norisi miego, jaučia energijos stoką ir pan. Tai gali būti vienas iš susilpnėjusios skydliaukės funkcijos požymių. Tad įtardamas skydliaukės funkcijos sutrikimus šeimos gydytojas nukreips pacientą atlikti hormoninius skydliaukės tyrimus, ultragarsinį skydliaukės ištyrimą, o prireikus – ir endokrinologo konsultacijai dėl gydymo“, – paaiškino gydytoja A.Ulvydaitė-Batkevičienė.

Jei minėti simptomai tęsiasi kelias dienas ir blogina gyvenimo kokybę, rekomenduojama pasitarti bent su savo šeimos gydytoju, tačiau, jei kartu su nuovargiu ar silpnumu pasireiškė taip vadinami „aliarmo simptomai“, tokie kaip ne vieną parą trunkantis viduriavimas, vėmimas, karščiavimas, šaltkrėtis ar stiprus galvos svaigimas – vykite į Skubiosios pagalbos skyrių arba kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Užsiregistruoti konsultacijai pas šeimos gydytoją galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.