JAV pediatrai rekomenduoja skrandžio mažinimo operacijas vaikams / 123RF.com nuotr.

JAV pediatrai rekomenduoja skrandžio mažinimo operacijas vaikams

Monika Kairiene
Publikuota: 2019-11-01 09:17
Amerikos pediatrijos akademija išplatino naujas rekomendacijas, kuriose teigiama, kad pediatrai turėtų pasiūlyti skrandžio mažinimo operacijas nutukusiems vaikams ir paaugliams. Nutukusiems vaikams ir paaugliams tokios operacijos paprastai netaikomos, nes jų nekompensuoja sveikatos draudimas, taip pat – dėl pediatrų pasipriešinimo.
JAV pediatrai naujose rekomendacijose remiasi beveik 4 tūkst. skrandžio operacijų analize. Skrandžio apylankos operacija arba pakraštinė skrandžio rezekcija 2015-2017 metais buvo atliktos pacientams iki 19 metų. Dauguma jų – paaugliai, tačiau buvo ir jaunesnių nei 12-os metų pacientų. Analizė rodo, kad po operacijų vaikams ir paaugliams ženkliai krenta svoris, komplikacijų rizika – labai maža, o su viršsvoriu susijusios sveikatos problemos – diabetas, aukštas kraujo spaudimas –  išnyksta. Jokių šalutinių poveikių po operacijos vaikams augant nepastebėta.

JAV beveik 5 mln. vaikų ir paauglių yra nutukę. Vaikams kasmet atliekama mažiau nei 2 tūkst. skrandžio mažinimo operacijų. Nutukę vaikai kenčia nuo sveikatos problemų – diabeto, aukšto kraujo spaudimo, miego apnėjos, kepenų ir kitų ligų. Tačiau vaikams ir paaugliams skrandžio mažinimo operacijos paprastai neatliekamos. Tokios operacijos kainuoja nuo 20 tūkst. JAV dolerių, o sveikatos draudimas šių išlaidų nekompensuoja. 

Kita kliūtis – pediatrų pasipriešinimas. Dauguma jų linkę laukti ir stebėti nutukusio vaiko būklę arba mano, kad operacija yra rizikinga ir pakenks vaiko augimui. Kiti pediatrai nerekomenduoja operacijos, nes mano, kad kūno svoris yra asmeninė atsakomybė, o ne medicininė problema. Taip pat vyrauja įsitikinimas, kad paaugliai nėra pakankamai subrendę, kad suprastų operacijos reikšmę likusiam gyvenimui. 

Tačiau Amerikos pediatrijos akademija teigia, kad skrandžio mažinimo operacijos vaikams ir paaugliams – saugi ir efektyvi išeitis. Naujose rekomendacijose įtvirtintos aiškesnės gairės pediatrams – operacija turėtų būti apsvarstyta, jei vaikų ir paauglių kūno masės indeksas viršija 40 arba 35, jei yra su antsvoriu susijusių sveikatos bėdų.

Parengta pagal statnews.com