Išimami dantų protezai ar implantai: ką pasirinkti?
Kol kas už implantus nieko geresnio, kuo pakeisti prarastą dantį, niekas nesugalvojo. Pacientai iš baimės, dėl finansinių priežasčių ar įkalbėti prieš implantus nusistačiusių gydytojų dažnai pasirenka dantį atkurti tilteliais ar išimamais protezais. Tilteliai nėra blogas sprendimas, tačiau, kaip rodo statistika, jie trumpaamžiškesni. Apytikslė statistika – 10 metų išlieka 98 proc. implantų. Tad, palyginti su tilteliais (jų išsilaiko apie 80 proc.), implantai yra kur kas sėkmingesnis netekto danties atkūrimo būdas. Be to, tiltelį sunkiau išvalyti, sugedus bent vienam iš atraminių dantų reikia keisti visą tiltelį, o jo kaina, įvertinus visas dantų ir jų šaknų kanalų paruošimo procedūras, ne visada stipriai mažesnė.
Odontologai dažnai ragina iškritusius dantis kuo greičiau keisti naujais. Kodėl toks svarbus laikas?
Netekus danties vyksta adaptacijos procesas: žmogus pradeda kramtyti kitaip – taip, kaip jam patogiau ir geriau sukramtyti, dėl to netolygiai sukanda, keičiasi raumenų darbas, gretimi dantys dažnai išilgėja ar pasvyra į susidariusį tuščią tarpą, kartu alveolinis žandikaulio kaulas, kurio paskirtis – laikyti dantį, netenka savo funkcijos ir pradeda nykti – siaurėti ir žemėti. Būtų idealu netektą dantį atkurti per 3–6 mėnesius, tad reikėtų atkūrimą planuoti jau tuo metu, kai dantis raunamas, ar nedelsti jo netekus.
Pacientai dažnai prisitaiko prie burnoje atsiradusios tuštumos, pripranta ir užmiršta apie ją, o laikas taip greitai bėga. Net nepastebima, kai netenkama kito danties, kai persikreipia sąkandis, pradeda traškėti sąnarys. Galų gale prisiruošus kapitaliniam burnos remontui dantis ištiesinti tampa sudėtingiau, tai trunka ilgiau, ilgesnis būna ir kaulo bei dantų atkūrimo procesas. Tad, jei pacientas žino, kad gresia šalinti dantį, ar netenka jo patyręs traumą, jei yra nepatenkintas išimamais protezais ar jei senų didelių tiltinių protezų galiojimas eina į pabaigą, dėl gydymo planavimo turėtų kreiptis pas protezuojantį ar implantuojantį gydytoją odontologą, šis parinks tinkamiausią gydymo būdą.
Pasitaiko nemažai atvejų, kai praradus dantį renkamasi tilteliu protezuoti šalia netektojo esančius du sveikus dantis, mat taip taupoma implantui.
Ypač gaila, kai dėl tiltelio nušlifuojami visiškai sveiki gretimi dantys. Šiais laikais tai itin retas sprendimas. Išimamas protezas (plokštelė) yra gerokai pigesnis variantas, ir kaina dažnai lemia tai, kad pacientai renkasi būtent šį sprendimą. Tiesa, neretai jie galvoja, kad plokštelė bus laikinai, vėliau pasidarys implantą.
Išimamas protezas dažniausiai gerokai greičiau nutirpina po juo esantį kaulą, todėl implantacija vėliau pasidaro komplikuota, prireikia kaulo atkūrimo procedūrų. Kaip laikinas (iki 3–6 mėnesių) sprendimas jis suteikia ir privalumų: neleidžia migruoti gretimiems ir antagonistiniams dantims, išlaiko tarpą ir kramtymo funkciją. Tačiau išimamas protezas turi būti pagamintas specialiai konkrečiam pacientui, kad kuo mažiau spaustų kaulą.
Dantų implanto garantija visam gyvenimui. Ar tai įmanoma?
Ir taip, ir ne. Iš tiesų, nieko amžina nėra. Kaip ir visos kitos kūno dalys, dantys dyla. Taip pat dyla protezai ant implantų. Šiuo metu tikimės, kad vainikėlis ant implanto išsilaikys 10–15 metų. Danties implantas, dirbtinė šaknis, gali išlikti ir visą gyvenimą, tik jį, kaip ir viską, reikia tinkamai prižiūrėti. Kaip paprastai sakau pacientams, dantų implantai nebijo cukraus, tad saldainius galite valgyti, tačiau jie labai bijo dantų akmenų – periodonto ligos. Labai svarbu palaikyti tinkamą burnos higieną, reguliariai ją atlikti pas dantų higienistą.
Tam, kad pacientai jaustųsi ramiau, gamintojai dantų implantams suteikia viso gyvenimo garantiją. Tai reiškia, kad keitimo garantija dirbtinei šakniai duodama tuo atveju, jei implantas iškristų ar sulūžtų (labai retas atvejis). Klinikos „Denticija“ politika – per 5 metus nuo implantacijos iškritusį ar lūžusį implantą pakeisti nauju, jei pacientas laikėsi garantijos sąlygų – jei tinkamai prižiūrėjo implantą ir laiku atliko profesionalią burnos higieną.