Ginekologo konsultacija; moterų daktaras / 123rf.com nuotr.

Gydytoja – apie gimdos kaklelio vėžį: kaip užkirsti tam kelią

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-08-02 09:40
Mūsų šalyje kasmet nustatoma apie 350 naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų, iš kurių apie 30 proc. diagnozuojami pirmoje ligos stadijoje, skelbia Nacionalinio vėžio instituto (NVI) vėžio registras. Virš 90 proc. šios onkologinės ligos atvejų siejama su žmogaus papilomos viruso (ŽPV) lėtine infekcija. Ar įmanoma pastebėti pirmuosius simptomus ir kaip nuo šios infekcijos apsisaugoti bei gydytis, portale manodaktaras.lt kalbamės su „Konstitucijos klinikos“ gydytoja akušere-ginekologe Lina Jakubauskiene.
Pasaulyje gimdos kaklelio vėžiu kasmet suserga virš 600 tūkst. moterų, o didžiausias paplitimas registruojamas neišsivysčiusiose šalyse, kur profilaktinės patikros priemonės nėra prieinamos.

Kokie simptomai praneša apie gimdos kaklelio vėžį?

Besivystant gimdos kaklelio vėžiui, gali nebūti jokių ligai būdingų simptomų. Ankstyvieji ligos simptomai yra neįprastos išskyros iš makšties, kraujavimas po lytinių santykių, kontaktinis kraujavimas ar kraujavimas po menopauzės.

Vėlyvieji simptomai atsiranda jau pažengus ligai ir gali pasireikšti stipriu kraujavimu iš lyties takų, skausmu juosmenyje, dubenyje ar galūnėse, krauju šlapime ar kraujavimu iš tiesiosios žarnos, kojų tinimu.

Gydytoja akušerė-ginekologė Lina Jakubauskienė

Kaip užsikrečiama žmogaus papilomos virusu? Ar jis vienodai pavojingas moterims ir vyrams?

ŽPV infekcija yra dažniausia lytiniu keliu plintanti infekcija. Virusą galima perduoti glaudaus odos kontakto ar lytinių (vaginalinių, analinių ir oralinių) santykių metu. Didžioji dalis (virš 90 proc.) ŽPV infekcijos atvejų praeina savaime per kelis metus be jokio gydymo.

Išsivysčius lėtinei ŽPV infekcijai, virusas gali sukelti įvairius ląstelių pakitimus, priklausančius nuo ŽPV tipo. Yra nustatyta daugiau nei 200 žmogaus papilomos viruso tipų. Iš jų išskiriami bent 13 aukštos rizikos tipų, galinčių sukelti gimdos kaklelio, varpos, išeinamosios angos ar burnos-gerklės vėžį. Mažos rizikos ŽPV tipai sukelia lytinių organų, išangės karpas.

Šiuo metu ŽPV ir jo tipas yra nustatomi tik moterims, paimant mėginį nuo gimdos kaklelio į skystą terpę ir atliekant PGR tyrimą.

Koks galimas išgyvenamumas, susirgus gimdos kaklelio vėžiu?

Gimdos kaklelio vėžiu sergančių moterų išgyvenamumas priklauso nuo ligos stadijos diagnozės metu. Diagnozavus gimdos kaklelio vėžį ankstyvose stadijose, 5-erių metų išgyvenamumas siekia 92 proc.

Kai vėžys išplinta į aplinkinius audinius ar limfmazgius, 5-erius metus išgyvena apie 59 proc., o nustačius metastazes tolimuosiuose organuose – tik 17 proc. pacienčių.

Kokie yra efektyviausi apsisaugojimo nuo gimdos kaklelio vėžio būdai?

Yra keli veiksmingi būdai apsisaugoti nuo gimdos kaklelio vėžio. Visų pirma, rizikos veiksnių, asocijuotų su gimdos kaklelio vėžiu, mažinimas. Tai apima prezervatyvų naudojimą lytinių santykių metu, mažesnę lytinių partnerių kaitą, tabako vartojimo mažinimą ar lytiškai plintančių infekcijų gydymą.

Kitas efektyvus būdas užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžio išsivystymui – dalyvavimas prevencinėse patikros programose. Jų metu nustatomi ikivėžiniai gimdos kaklelio pakitimai, kuriuos veiksmingai galima pašalinti chirurginiu būdu su minimaliomis pasekmėmis tolesnei reprodukcinei sveikatai.

Ne mažiau svarbus yra mergaičių bei berniukų skiepijimas ŽPV vakcina, kuri yra įtraukta į Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) patvirtintą skiepų kalendorių.

Kaip reguliariai moterys turėtų tikrintis dėl gimdos kaklelio vėžio?

Pagal 2023 m. atnaujintą SAM Gimdos kaklelio ankstyvosios diagnostikos programą, patikra vykdoma kas 3 arba 5 metus:

  • 25–34 (imtinai) metų amžiaus moterims kas trejus metus atliekamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis;
  • moterims, esančioms 35–59 (imtinai) metų amžiaus grupėje, kas penkerius metus atliekamas aukštos rizikos ŽPV tyrimas skystoje terpėje. Gavus teigiamą tyrimo rezultatą, papildomai atliekamas ir citologinis tepinėlis nuo gimdos kaklelio.

Nuo kokių ligų apsaugo ŽPV vakcina ir kas gali ja skiepytis?

ŽPV vakcinos apsaugo nuo kelių aukštos rizikos ŽPV tipų, galinčių sukelti gimdos kaklelio, išangės, burnos-gerklės vėžį ar lytinių organų karpas. Pagal SAM patvirtintą skiepijimo kalendorių, šia dviejų dozių vakcina yra skiepijami 11 metų mergaitės ir berniukai su bent 6 mėnesių pertrauka. Vakcina rekomenduojama skiepyti ir jaunesnio amžiaus moteris, dar nesusidūrusias su ŽPV.