Vyrų ligos, šlapinimosi sutrikimai, prostata / Shutterstock nuotr.

Dėl sutrikusio vyrų šlapinimosi nebūtinai kaltas prostatos išvešėjimas

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2022-02-20 20:38
Viešoje erdvėje dominuoja informacija apie tai, kad vyresnio amžiaus vyrams sutrinka šlapinimasis, nes padidėja prostata. Tokie pacientai įprastai medikams skundžiasi, jog dažniau pradeda vaikščioti į tualetą, šlapimo srovė tampa silpnesnė, atsiranda nepilno išsišlapinimo jausmas ir kiti su tuo susiję sutrikimai. „Neretai susidaro įspūdis, kad tai tik mechaniška problema: padidėja prostata ir ji tarsi koks kamštis, vaizdžiai tariant, užkemša „vamzdelį“ – sumažina šlapimtakio spindį, todėl padažnėja ir pasunkėja šlapinimasis, tačiau nebūtinai yra taip“, – pastebi Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojas urologas Edmundas Štarolis.
Gydytojas urologas Edmundas Štarolis.

Gydytojas urologas Edmundas Štarolis.

Mediko teigimu, problema gerokai sudėtingesnė, todėl pastaruoju metu Europos urologų asociacijos metodinių nurodymų skyrius, kuriame aprašytas gerybinės prostatos hiperplazijos, paprastai tariant – prostatos išvešėjimo –  gydymas, pakeistas apatinių ne neurologinės kilmės šlapimtakių simptomų diagnostikos ir gydymo skyriumi. „Akcentuojama tai, kad gerybinė prostatos hiperplazija (padidėjimas) gali būti tik viena iš priežasčių, dėl kurių žmogus blogai šlapinasi“, – teigia gydytojas urologas E.Štarolis.

Priežasčių gali būti gerokai daugiau  

Vyrai kreipiasi į medikus, kai pastebi, jog tenka daug dažniau atsikelti naktį, ir du, ir tris kartus, nors anksčiau to nebūdavo. Dėl to nebeišsimiega, pablogėja gyvenimo kokybė. Pasak gydytojo urologo, naktinio šlapinimosi priežasčių gali būti ne viena.

„Žmogus gali sirgti inkstų ligomis, dėl kurių padidėja išskiriamo šlapimo kiekis. Kaltas gali būti ir cukrinis diabetas. Dažnesnį šlapinimąsi gali sukelti ir kai kurie vaistai, kurie vartojami gydant širdies ir kraujagyslių ligas, aukštą kraujo spaudimą. Jie gali padidinti didesnį šlapimo išskyrimą“, – atkreipia dėmesį gydytojas urologas.

Pasak mediko, gali būti ir neurologinės priežastys, kurios taip pat gali sutrikdyti normalią šlapinimosi funkciją. Tai ir Parkinsono liga, išsėtinė sklerozė. Šiomis ligomis sergantiems žmonėms net ir be padidėjusios prostatos gali sutrinkti šlapinimosi funkcija: „Gali būti ir  inervaciniai sutrikimai, tai yra periferinės nervų sistemos sutrikimai, vaizdžiai tariant, stuburo smegenų apatinės dalies nervinių šaknelių pažeidimai“.

„Gali būti endokrininės priežastys, kad ir pogumburinės liaukos hipofizės problemos, antinksčių liaukos susirgimai, dėl kurių sutrinka vandens apykaita žmogaus organizme, todėl žmogus gali dažniau šlapintis. Kalti gali būti ir neurologinės kilmės skausmai, dėl kurių žmogus negali normaliai miegoti, prabunda naktį ir tuo pačiu nueina į tualetą. Ar netgi paprasčiausia nemiga, todėl labai svarbu pacientą ištirti ir nustatyti priežastį“, – tvirtina E.Štarolis.

Mediko teigimu, kartais pacientus gali varginti ir dirgliosios šlapimo pūslės sindromas, nors jis dažniau vargina moteris, bet kartais pasitaiko ir vyrams.

„Gerybinė prostatos hiperplazija yra tik viena iš priežasčių, sukeliančių apatinių šlapimo takų simptomus. Kitos priežastys: neurologinės, šlapimo pūslės ar takų akmenys, gali būti navikai, šlapimo takų infekcijos, šlapimo pūslės uždegimas arba kartais komplikuojasi ir į inkstų uždegimą“, – vardina gydytojas urologas E.Štarolis.

Kaip gydoma?

Gydytojas urologas sako, kad pirmiausia būtina nuodugniai ir metodiškai ištirti apatinių šlapimo takų simptomus. „Reikia susirinkti ligos anamnezę, išklausyti ligonio nusiskundimus. Tam yra naudojami specialūs klausimynai. Vieni naudojami prostatos hiperplazijai nustatyti, kiti yra skirti dirgliosios pūslės sindromui bei kitiems simptomams nustatyti. Tiksli diagnostika yra svarbiausia“, – sako E.Štarolis.

Tam pacientams atliekami įvairūs tyrimai. Echoskopiniai tyrimai parodo, kiek pacientui pavyksta ištuštinti šlapimo pūslę, ar jis pilnai išsišlapina. Šie tyrimai taip pat padeda įvertinti inkstų būklę. Kai kuriais atvejais gali būti atliekami ir specialūs urodinaminiai tyrimai.

Urodinaminiai tyrimai – tai funkciniai mėginiai, kurais nustatomas šlapimo pūslės sugebėjimas kaupti ir laikyti šlapimą, įvertinamas šlapimo pūslės ištuštinimas, šlapimo tėkmės greitis, šlaplės sfinkterio tonusas ir dubens raumenų funkcinė būklė šlapinantis. Tyrimu galima nustatyti apatinių šlapimo takų simptomų priežastį, klinikinę išraišką susieti su gautais rezultatais, o didžiausias šių tyrimų privalumas tas, kad juos atliekant objektyvizuojama šlapinimosi sutrikimų rūšis.

Pasak mediko, gydymas skiriamas priklausomai nuo priežasties. „Akmenis šaliname, tam yra ne viena intervencinė metodika. Navikai irgi šalinami operaciniu būdu, kartais prireikia ir papildomo gydymo. Jeigu nustatoma šlapimo takų infekcija, skiriamas konservatyvus gydymas medikamentais. Jeigu nustatoma gerybinė prostatos hiperplazija, taip pat yra skiriami vaistai, kurių turime dvi grupes. Sunkesniais atvejais taikomas intervencinis operacinis gydymas“, – sako gydytojas urologas E.Štarolis.