Alternatyva gimdos kaklelio vėžio tyrimui – paimti mėginius moterys galės pačios / Shutterstock nuotr.

Alternatyva gimdos kaklelio vėžio tyrimui – paimti mėginius moterys galės pačios

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-11-17 08:30
Mokslininkai kuria naują ankstyvosios gimdos kaklelio vėžio diagnostikos metodą, kuris galėtų pakeisti citologinio tepinėlio paėmimo procedūrą. Moterys pačios namuose galėtų paimti mėginius – šlapimą ar makšties tepinėlį. Paprastesnė procedūra paskatintų daugiau moterų pasitikrinti sveikatą.
Ankstyvosios gimdos kaklelio vėžio diagnostikos programoje ieškoma ikivėžinių ląstelių pakitimų. Pirmiausia moteriai atliekamas gimdos kaklelio citologinio tepinėlio tyrimas – ginekologas specialia mentele ar šepetėliu nuo gimdos kaklelio paima paviršinių ląstelių, gautas tepinėlis ištiriamas mikroskopu. Anksti aptikti ikivėžiniai pokyčiai gydomi nespėjus išsivystyti vėžiui.

Londono Queen Mary universiteto mokslininkai kuria alternatyvą ne itin maloniai citologinio tepinėlio paėmimo procedūrai. Jie paprašė 600 moterų pateikti pačių surinktus mėginius – šlapimą ar tepinėlį – tyrimui. Mėginiuose ieškoma cheminių pokyčių, susijusių su navikų slopiklio genu ir žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tipais, sukeliančiais gimdos kaklelio vėžį (ŽPV16, ŽPV18, ŽPV31, ŽPV33). Pagal tai apskaičiuojama moters gimdos kaklelio vėžio rizika. Tyrėjai sako, kad diagnostika iš moterų paimtų mėginėlių buvo gana tiksli, tačiau ne tokia efektyvi kaip dabar vykdoma tepinėlių programa, ieškant gimdos kaklelio ląstelių pakitimų.

Naujasis metodas bus tobulinamas. Kad būtų galima įdiegti Jungtinės Karalystės sveikatos sistemoje, reikia jį išbandyti su 10 tūkst. moterų. Planuojama, kad jis bus pasiūlytas per 5 metus. Moterys galėtų užsisakyti testų rinkinius internetu, mėginius patogiai paimti namuose, išsiųsti juos paštu ir laukti tyrimų rezultatų.

Jungtinėje Karalystėje 1 iš 4 moterų, esančių tikslinėje grupėje, nepasitikrina dėl gimdos kaklelio vėžio – ekspertai sako, kad dalis moterų nežino apie prevencinę programą, atidėlioja arba vengia nemalonios procedūros.

Lietuvoje skaičiai kur kas prastesni – Valstybinės ligonių kasos duomenimis, šiemet prevenciškai pasitikrino tik 1 iš 4 tikslinio amžiaus gyventojų. Gimdos kaklelio vėžys – viena dažniausių moterų mirties priežasčių. Reguliari profilaktinė patikra yra būtina, norint anksti nustatyti ikivėžinius pakitimus. Pagal Lietuvoje vykdomą gimdos kaklelio vėžio prevencijos programą, 25-59 metų moterys kartą per 3 metus gali nemokamai profilaktiškai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio.

Parengė Monika Kairienė pagal bbc.com