Psichikos sveikata, emocinė sveikata / Shutterstock nuotr.

6 paprasti būdai sustiprinti savo psichinę sveikatą 

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-10-28 19:00
Daugelis žmonių pasaulyje kasdien patiria įvairių psichinės sveikatos problemų, įskaitant stresą ir nerimą, menką savigarbą, valgymo sutrikimus, nesantaiką šeimose ir kt. Tačiau per aštuoniolika koronoviruso sukeltos pandemijos mėnesių šie psichologiniai iššūkiai dar labiau sustiprėjo.
Kaip jūs įvertintumėte savo emocinę sveikatą šiandien? Ar pakankamai rūpinatės savimi? Ar daug jūsų gyvenime kančios? Ar didžiuojatės tuo, kad daug dirbate, nors iš tiesų esate be proto išsekę? Ar slepiate depresiją ir nerimą, kad apsaugotumėte artimuosius?

Pateikiame šešis paprastus būdus, kurie padės pagerinti savo ir artimųjų psichinę sveikatą.

Kasryt padėkokite už tris dalykus

Su kokia emocija pabusite ryte, tokia bus visa jūsų diena. Tad pasirūpinkite savo emocine sveikata dar lovoje, kol jūsų pėdos dar nepalietė grindų. Vietoj to, kad ryte skubėtumėte naršyti naujienas po socialinius tinklus, kelis kartus giliai įkvėpkite–iškvėpkite ir pagalvokite bent apie tris dalykus, už kuriuos esate dėkingi, pavyzdžiui, už sutuoktinį, darbą, sveikatą arba tiesiog gražų orą, puikų vaizdą pro langą, o gal tiesiog už tai, kad galite kvėpuoti.

Galite perskaitykite gražią ištrauką iš jūsų mėgstamos psichologinės ar kitos knygos, kuri jus gerai nuteikia. Toks elgesys jus paruoš visai dienai. Nors joje galbūt bus pakankamai įtampos ar streso, tačiau jausitės ramesni ir jau mokėsite per daug visko nesureikšminti.

Atminkite, kad daugelis dalykų, stiprinančių fizinę sveikatą, taip pat gerina ir emocinę savijautą. Tai, ką kasdien valgote ir geriate, daro įtakos ir emocinei bei psichinei sveikatai. Ir atvirkščiai – tai, kokią informaciją į save kasdien kraunate, veikia mus ne tik emociškai, bet ir fiziškai.

Atsiribokite nuo proto kuriamų žaidimų

Kai esate susirūpinę ar prislėgti, aplinkui nieko daugiau nematote, nes susitapatinate su savo mintimis. Protas kuria nesibaigiančius problemų scenarijus, todėl įsisukate tarsi į užburtą ratą. Nerimas, rūpesčiai linkę sustiprėti, kai į juos sutelkiate visą savo dėmesį.

Tad pabandykite tiesiog atsitraukti nuo savo problemų tarsi žvelgtumėte iš šalies. Pamatykite platesnę perspektyvą – tuomet pastebėsite, kad visi rūpesčiai galiausiai taps bereikšmiai, kol visai išnyks.

Beje, ar dažnai padedate kitiems be atlygio? Labai naudinga nors retkarčiais užsiimti savanoriška veikla, kuri itin prisideda prie mūsų psichinės sveikatos gerovės.

Atsisakykite to, kas nereikalinga

Ar kada susimąstėte, jog esate tiek viskuo užsiėmę gyvenime, jog nebemokate atsipalaiduoti ir tiesiog nieko neveikti. Visiškai nieko. 

Pagalvoite, kokius dalykus ar daiktus norėtumėte išmesti iš savo gyvenimo – tai, kas jums daugiau nebetarnauja, o jūs vis kaupiate ir saugote. Tai gali būti ir nereikalinga veikla, užsiėmimai, beprasmiai veiksmai, kuriuos kasdien atliekate. Dabar yra puiki proga pagalvoti, ko galite atsisakyti – to, kas jūsų gyvenimui neteikia ramybės ir emocinės sveikatos.

Iš tiesų, ši pandemija suteikė unikalią galimybę tai padaryti. Tas priverstinis „stop“ daugeliui mūsų suteikė galimybę iš naujo įvertinti tai, ką turime, ir atsisakyti to, kas mūsų gerbūviui nebetarnauja.

Iš naujo įvertinkite savo santykius

Pažvelkite naujai į savo santykius su žmonėmis. Ar imate daugiau, nei duodate broliui, kaimynui ar draugui? Ar po pasisėdėjimo prie kavos puodelio su draugu jaučiatės kupini energijos ir gerumo? Daugelis žmonių skiria per daug savo laiko ir energijos santykiams, kurie yra toksiški ir vienpusiški.

Sustiprinti ryšį su savo šeima, artimaisiais ir draugais yra vienas iš kertinių dalykų, norint sustiprinti savo psichinę sveikatą.

Pasiteiraukite artimųjų, kaip jiems sekasi

Kada paskutinį kartą skambinote savo mamai, tėčiui, sesei, broliui ar draugui paklausti, kaip sekasi? Kada buvote užsukę pas kaimyną paklausti, kaip jis jaučiasi. Nuoširdžiai. Gal kažkam seniai reikia pagalbos, tik nedrįsta to prisipažinti.

Kartais užtenka vieno skambučio, apsilankymo svečiuose ar šypsenos, kad praskaidrintumėte kažkieno dieną ir pagerintumėte emocinę būklę.

Būkite pasirengę keistis ir mokytis

Nors porą valandų per savaitę skirkite savęs palepinimui – užsiimkite tuo, ką mėgstate, kas jus džiugina ir suteikia malonumo. Gal tai knyga, geras filmas, masažas, o gal sąmoningumo praktika, terapija ar užsiėmimas, kuriam seniai neskyrėte laiko.

Išmokite tinkamai rūpinatis savo emocine gerove ir psichine sveikata, tokiu būdu kasdienius sunkumus bus įveikti daug lengviau.

Parengta pagal: https://edition.cnn.com