Hemorojus / Shutterstock nuotr.

Gydytojas E. Smolskas – apie hemorojų: yra būdų, kaip jo išvengti

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-10-06 10:05
Sėdimas darbas, neteisingas svorių kilnojimas, netinkama mityba ar užsitęsęs stanginimasis – tik dalis veiksnių, išprovokuojančių vyrams hermorojaus atsiradimą. Kaip portalui manodaktaras.lt sako gydytojas chirurgas proktologas Edgaras Smolskas, jei vyrai laiku kreiptųsi į specialistą, šios ligos gydymas būtų daug paprastesnis ir trumpesnis.

Hemorojaus – kokia tai liga? Kaip dažnai ja sergama?

Hemorojus – tai išangės kanale esančių vadinamųjų kraujagyslinių pagalvėlių, dalyvaujančių išmatų sulaikyme, padidėjimas, slinkimas žemyn ir išvirtimas per išangę. Tai labai dažna liga – maždaug 3 iš 4 žmonių per savo gyvenimą susiduria su hemorojumi. Tiek vyrai, tiek moterys vienodai dažnai serga hemorojumi.

Jeigu moterims hemorojus dažniausiai paūmėja ir pasireiškia nėštumo laikotarpiu ir po gimdymo, tai vyrams hemorojaus vystymasis dažniau susijęs su sėdimu darbu, neteisingu sunkesnių svorių kilnojimu ar užsitęsusiu stanginimusi.

Kodėl vyrai neretai vengia laiku kreiptis į gydytoją?

Iš tiesų, pastebima, jog vyresnio amžiaus vyrai apskritai linkę delsti ir neskuba kreiptis į gydytojus specialistus. Gydytojo proktologo konsultacijai vyrą dažnai užregistruoja jo žmona, kuri kartais net atlydi jį į gydytojo kabinetą.

Tačiau yra ir teigiamų tendencijų – jaunos kartos vyrai labiau rūpinasi savo sveikata ir nevengia kreiptis į gydytoją proktologą, nors ir pripažįsta, kad prieš pirmą apsilankymą jaučia diskomfortą ar nerimą.

Gydytojas chirurgas proktologas Edgaras Smolskas

Gydytojas chirurgas proktologas Edgaras Smolskas

Kas labiausiai skatina hemorojaus atsiradimą?

Tikslios hemorojų sukeliančios priežastys tiek vyrams, tiek moterims nėra žinomos, tačiau galima išskirti ne vieną hemorojaus vystymąsi skatinantį veiksnį:

  • vidurių užkietėjimas ar viduriavimas
  • ilgas stanginimasis tualete,
  • nėštumas,
  • mažas fizinis aktyvumas ir kt.

Kaip atpažinti šią ligą?

Hemorojus gali pasireikšti kraujavimu iš išangės. Pacientas gali pastebėti šviesiai raudono kraujo ant tualetinio popieriaus ar klozete tuštinimosi metu. Taip pat pacientai, sergantys hemorojumi, skundžiasi diskomortu ar niežuliu išangės srityje, atsiradusiais mazgais išangės srityje.

Tačiau visi šie simptomai nėra specifiniai, t.y. jie būdingi ir kitoms išangės ir tiesiosios žarnos ligoms, pvz. išangės ir tiesiosios žarnos vėžiui.

Kokie yra hemorojaus gydymo būdai? Ar jis linkęs atsinaujinti?

Anksčiau buvo paminėti faktoriai, lemiantys hemorojaus atsiradimą ir progresavimą, todėl ir gydymas pirmiausia turi būti pradedamas nuo mitybos, gyvenimo būdo ir tuštinimosi įpročių korekcijų.

Esant hemorojaus paūmėjimui pradžioje pasitelkiamos pasirinktinai įvairios medikamentinės priemonės.

Pacientams, kuriems konservatyvus gydymas neefektyvus arba hemorojaus simptomai kartojasi, toliau renkamasi minimaliai invazyvūs gydymo būdai – dažniausiai hemorojinių mazgų ligavimas guminiais žiedais. Pagrindiniai šio gydymo metodo pliusai – tai pigi ir neilgai trunkanti procedūra. Pacientas paprastai vos kelias dienas jaučia nedidelį diskomfortą ir išlieka darbingas. Tačiau šio gydymo ilgalaikis efektyvumas yra mažas. 

Šiuo metu populiarėja kiti pakankamai mažai invazyvūs hemorojaus gydymo būdai. Bene populiariausias šiuo metu yra lazerinė hemoroidektomija. Šis metodas mažiau efektyvus už tradicinę hemoroidektomiją, tačiau pooperacinis laikotarpis mažiau skausmingas.

Dar viena senai žinoma ir šiuo metu pasaulyje sparčiai populiarėjanti operacija – tai hemorojinį mazgą maitinančios arterijos perrišimas su mukopeksija. Viena iš jos modifikacijų, kuri yra atliekama Lietuvoje – tai HAL-RAR procedūra. Efektyvumu nenusileidžia lazerinei hemoroidektomijai, o pacientas dar greičiau grįžta į įprastą gyvenimo ritmą. 

Esant pažengusiam III-IV laipsnio hemorojui, atliekama tradicinė hemoroidektomija. 

Koks gydymo metodas geriausias, kiekvienam pacientui gydytojas proktologas parenka individualiai.

Kokie būtų patarimai, norint išvengti hemorojaus?

Hemorojaus profilaktikai savo pacientams rekomenduoju:

  1. Mitybą praturtinti skaidulinėmis medžiagomis (pagrindiniai maisto produktai, kuriuose daug skaidulinių medžiagų: daržovės, vaisiai, rupi duona, kviečių, avižų bei miežių sėlenos ir kt.);
  2. Suvartoti pakankamai skysčių per parą (ne mažiau 2–2,5 l);
  3. Palaikyti reguliarų fizinį aktyvumą (ilgai nesėdėti ir nestovėti vienoje vietoje, daryti bent kelių minučių pertraukas, kurių metu bent minimaliai pajudėkite);
  4. Laikytis teisingų tuštinimosi įpročių, t.y. tualete stengtis neužtrukti ilgiau nei 2-3 minutes ir tuštinimosi metu sėdint kelius iškelti aukščiau klubų.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją chirurgą proktologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia