Vaistažolės

Žolininkė pataria: kokių vaistinių žolelių reikėtų prisirinkti vasarą savo namų vaistinėlei

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2023-07-25 11:33
Vasara, kai žydi gausybė augalų – puikus metas pasirūpinti ir papildyti savo namų vaistinėlę natūraliomis vaistažolių arbatomis, kurios palengvins peršalimo ligų simptomus, o taip pat turi ir kitų sveikatą gerinančių savybių. Žolininkė, lektorė Kristina Šilinskienė-Naktižiedė ragina atsigręžti į aplink mus augančius valgomus ir vaistinius laukinius augalus, nes praktinis jų panaudojimas sveikatinimuisi neapsiriboja tik arbata, jie tinka: nuovirams, aromaterapijai, maistui, masažams, smilkymui, namų ir kiemo erdvėms.
Žolininkė, lektorė Kristina Šilinskienė / Asmenio albumo nuotr.

Žolininkė, lektorė Kristina Šilinskienė / Asmenio albumo nuotr.

Portale Manodaktaras.lt kalbamės su žolininke, kokių žolelių reikėtų prisirinkti ir kaip jas tinkamai paruošti, kad kuo ilgiau išsaugotų savo vaistines savybes.

Kokias žoleles arbatai reikėtų susirinkti kiekvieną vasarą ir turėti savo namų vaistinėlėje?

Kiekvienoje namų vaistinėlėje turėtų būti jūsų pačių surinktų augalų arbatoms nuo kosulio, peršalimo, uždegimo, slogos, plaukams skalauti ir kūnui apsilieti, o taip pat kasdienių arbatų sau ir svečiams. Populiariausios, visiems tinkančios yra čiobrelis, pelkinė vingiorykštė, gluosnio kačiukai ir lapai, liepų žiedai, aviečių stiebai su uogomis ir šakelėmis, pavasarinė raktažolė, šalpusnio lapai. Susirgus gripu ar pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, iš šių augalų galima pasiruošti puikios vaistinės arbatos.

Kasdienei arbatai labai tinka aromatiniai augalai: mėtos, pipirmėtės, raudonėlis, melisos, anyžinis lofantas ir kiti darželiuose auginami vaistiniai bei prieskoniniai augalai. Praėjusios vasaros atradimas – liepų žiedų, anyžinio lofanto ir kvapiosios stumbražolės arbata. Visą vasarą tinka gerti šviežių pipirmėčių arbatą. Įspėju, kad mėtų arbata netinka turintiems refliukso problemų. Iš džiovintos melisos žolės su ramunėlėmis bus puiki vakaro arbata. Labai rekomenduoju šiuo metu prisirinkti kasdienei arbatai medžių lapų: liepų, beržų, šiek tiek lazdyno. Puiki vitamininga arbata iš pirmamečių aviečių, gervuogių, žemuogių lapų – tokia arbata turi daug vitaminų ir stiprina imunitetą. Ją pagardinti galima minėtais aromatiniais augalais, pavyzdžiui, pipirmėte.

Ar tiesa, kad gydomąsias žoles būtina surinkti iki Joninių?

Tai yra gražus mitas, rodantis, kad lietuviai nuo seno darniai gyveno su gamta ir jos ritmais. Šiandien klimatas pasikeitęs, senoviniai orų spėjimai kartais nebegalioja. Augalus renkame tada, kai jie yra tinkamoje brandos stadijoje, pavyzdžiui, pradeda žydėti. Pavyzdžiui, siauralapio gauromečio lapus renku augalui pradėjus žydėti, vienais metais tai buvo net per Žolines.

Ką svarbu žinoti apie žolelių surinkimą, kaip jas teisingai sudžiovinti, kad išsaugotų kuo daugiau vaistinių savybių?

Jei augalų žaliavą džiovinsime, reiktų rinkti tik sausu oru, švarioje vietoje, geriausia miške ar nedirbamose dirvose, ekologiniuose ūkiuose. Kai kuriuos augalus sausu oru galima džiovinti natūraliai palėpėse, apsaugotoje nuo saulės spindulių vietoje. Jei oras lietingas, drėgna, būtų geriau ieškoti kitokios alternatyvos, nes augalinė žaliava, kad joje išliktų vaistinės savybės turėtų būti pilnai išdžiovinama per 3 dienas, ne ilgiau. Medetkų žiedus džiovinti reiktų tik džiovyklėse, nes natūraliai jie ilgai džiūna, taip praranda dalį vaistinių savybių. Sudžiovinta žaliava laikoma popieriniuose maišeliuose, kartoninėse dėžutėse, sausoje patalpoje.

Ar labai skiriasi laukinių ir savo kieme pamiškėje augančios žolelės?

Renkame tuos augalus, kuriuos turime šalia. Geriausi yra natūraliose augimvietėse augantys augalai, taip jau visada patarė garsi žolininkė dr. Eugenija Šimkūnaitė. Vertingiausi mums miškuose augantys augalai, kur, tikėtina, švariausias dirvožemis ir oras, bet jei tokių nėra, rinkimės šalia augančius ar žmogaus pasodintus.

Žolelių vaistinės savybės atsiskleidžia ne tik arbatoje. Kuo naudinga įpilti vaistažolių nuoviro į vonią ar pasigaminti naminio rankų kremo?

Iš vaistinių ir kosmetinį poveikį turinčių augalų galima pasidaryti vantų, žolelių plaušinių, pasiruošti nuoviro plaukams skalauti ar kūnui apsilieti. Beržų lapai, dilgėlės, ramunėlės, spygliuočiai labai tinka nuovirui plaukams skalauti. Į žolelių plaušines dedame tuos džiovintus augalus, kurie tinkami vantoms – tai beržų, liepų lapai, o taip pat medetkų žiedai, kraujažolės, ramunėlės, šalavijas, gyslotis ir kt.

Žolininkė K.Šilinskienė su manodaktaras.lt skaitytojais dalinasi 2 receptais, ką galima pasigaminti iš surinktų vaistinių augalų.

Anticeliulitinis aliejus probleminėms kūno vietoms

Beržo lapelių aliejinė ištrauka efektyviai valo odą, gerina kraujo ir limfos apykaitą, mažina celiulito požymius. Eteriniai aliejai sinergiškai papildo augalinę ištrauką, veikia detoksikuojančiai, mažina celiulitą, maloniai kvepia.

  • 20 g džiovintų beržų lapų,
  • 250 g natūralaus nerafinuoto skysto augalinio aliejaus, pvz. tyro alyvuogių, vynuogių kauliukų aliejaus.
  • 40 lašų greipfruto eterinio aliejaus,
  • 20 lašų kadagių eterinio aliejaus.

Gaminimo eiga: prisirinkti beržo lapelių, tinka ir vos prasiskleidę ir brandūs, renkami iki maždaug birželio vidurio, išdžiovinti kambario temperatūroje, apsaugotoje nuo saulės spindulių vietoje, galima pridengti audiniu. Į švarią stiklinę tarą suberti džiovintus lapus ir užpilti aliejumi, reiktų taikyti taip, kad uždarius stiklinį indą, neliktų oro tarpo. Pastatyti spintelėje kambario temperatūroje 28 dienoms. Po to aliejų nusunkti, gerai nuspausti per marlę. Į gautą aliejų (apie 200 g) įlašinti eterinių aliejų, švelniai suplakti, kad gerai išsimaišytų. Tokį aliejų galima laikyti mažiausiai metus. Laikymas šaldytuve prailgina galiojimo terminą. Tepti du kartus per savaitę problemines kūno vietas po vandens procedūrų ant drėgnos odos.

Eteriniai cinamono ir kadagio aliejai veikia šildančiai, detoksikuoja odą; rozmarinų, pelargonijų, citrinų, saldžiųjų apelsinų, greipfrutų aliejai aktyvina kraujo ir limfos cirkuliaciją, tonizuoja, veikia diuretiškai, mažina pabrinkimus.

Tepalas rankoms su bičių vašku ir medetkų aliejine ištrauka

  • 100 g bičių vaško,
  • 200 g medetkų aliejinės ištraukos tyrame alyvuogių aliejuje,
  • 100 g kitų aliejų mišinio (šaltalankių, linų sėmenų, sezamų, erškėtrožių ar kt.).

Gaminimo eiga: medetkų aliejinę ištrauką paruošti, kaip aprašyta 1 recepte. Į Metalinį puodą dvigubu dugnu supilti aliejus ir susmulkintą vašką, pakaitinti ant mažos ugnies, kol vaškas ištirps. Atvėsinti iki 50 laipsnių, įpilti norimų eterinių aliejų. Supilstyti į švarius indelius kosmetikai. Kosmetikos tara gali būti paruošiama dezinfekuojant spiritu ir perplaunant distiliuotu vandeniu. Laikyti kambario temperatūroje.