Vieniems šeimoje augantiems vaikams – didesnė nutukimo rizika / Shutterstock nuotr.

Vieniems šeimoje augantiems vaikams – didesnė nutukimo rizika

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-11-09 08:42
Vaikų, kurie šeimoje augi vieni, mitybos įpročiai prastesni nei tų, kurie auga kartu su broliais ar sesėmis. Naujas tyrimas rodo, kad vieninteliems vaikams šeimoje – didesnė nutukimo rizika.
Vienų šeimoje ir augančių kartu su broliais ar seserimis vaikų skirtumai mokslininkus seniai domina įvairiais aspektais, tačiau per pastaruosius kelis dešimtmečius tyrėjai Europoje ir Kinijoje pradėjo ieškoti sąsajos tarp buvimo vieninteliu vaiku šeimoje ir kūno svorio. Kinijos vieno vaiko politika 1980-2016 metais tyrėjams suteikė daug duomenų. Vienas tyrimas Kinijoje parodė, kad vieniems šeimoje augantiems berniukams didesnė antsvorio ar nutukimo rizika palyginti su tais, kurie auga ne vieni.

Kitas tyrimas Danijoje atskleidė, kad nutukimo rizika didesnė vienam šeimoje augančiam vaikui arba jauniausiam šeimos vaikui. Tai siejama su tėvų elgesiu per valgymo laiką – mažai pagyrimų, maistas siejamas su apdovanojimu, negatyvi maisto pasirinkimų kontrolė.

Naujausiame tyrime JAV Oklahomos universiteto mokslininkai aiškinosi mitybos įpročių skirtumus tarp vaikų, kurie auga vieni šeimoje ir vaikų, kurie turi brolių ar sesių. Tyrime dalyvavo 68 motinos su vienu ar keliais vaikais, kuriems 5-7 metai. Motinos tris dienas pildė šeimos valgyto maisto žurnalus, vaiko valgytą maistą fiksavo ir mokytojai mokykloje. Tyrėjai taip pat įvertino įprastą šeimos mitybą – maisto ir gėrimų pasirinkimus.

Nutukimo rizika didesnė vieninteliems šeimos vaikams palyginti su tais vaikais, kurie turi brolį ar sesę. Tyrimo autoriai tokius rezultatus aiškina tuo, kad motinos, priklausomai nuo vaikų skaičiaus, skirtingai planuoja valgymus. Kai šeimoje – keli vaikai, daugiau maisto planavimo, daugiau ruošiama namuose, mažiau valgoma greito maisto užkandinėse. Taip pat gali būti, kad ne vieni augantys vaikai fiziškai aktyvesni, nes turi su kuo žaisti aktyvius žaidimus.

Tyrėjai pabrėžia šeimos svarbą vaiko mitybos įpročiams, valgymai mokykloje ar darželyje tam nedaro įtakos, mitybos įpročiai vaikui formuojami pagal šeimos pavyzdį – ar šeima valgo priešais televizorių, ar geria saldintus gėrimus ir pan.

Parengė Monika Kairienė pagal cnn.com