Vėl iš nosies bėga kraujas jūsų vaikui. Kodėl?
Prieš pradedant aiškintis tokių spontaniškų kraujotėkių priežastį, žinoma, reikia sustabdyti kraujo tekėjimą.
Taigi, ko NEGALIMA daryti, kai vaikui iš nosies bėga kraujas:
· Negalima guldyti vaiko į lovą be pagalvės ir pakelti jo kojų. Tokioje pozoje į galvą pritekės dar daugiau kraujo ir kraujotėkis gali sustiprėti.
· Negalima atlošti galvos atgal. Tai susilpnina kraujo pratekėjimą venomis, todėl kraujotėkis iš nosies sustiprėja. Be to kraujo gali patekti į kvėpavimo takus ir stemplę, sukelti vėmimą arba net plaučių uždegimą.
· Po to, kai sustabdėte kraują, negalima valgyti, gerti kavos, kakavos, arbatos. Maistas ir šie gėrimai pakelia kraujospūdį ir plečia kraujagysles. Todėl kraujotėkis gali vėl prasidėti.
O ką REIKIA daryti?
Visų pirma, vaiką reikia nuraminti. Kai mes jaudinamės, širdis plaka greičiau ir netenkame daugiau kraujo.
Vaiką reikia pasodinti, jo galvą šiek tiek palenkti į priekį. Prasegti apykaklę, atlaisvinti drabužius, atidaryti langą ir įkalbėti nelaimėlį giliai kvėpuoti, orą įkvėpiant per nosį ir iškvepiant per burną. Tai pagerina kraujotaką ir kraujo krešėjimą.
Ant viršunosies uždėkite pūslę su ledu arba šaltame vandenyje sudrėkintą rankšluostį, ant kojų – šildyklę. Tai susiaurins nosies kraujagysles, o kojose – jas praplės, tuomet kraujas iš galvos ims tekėti žemyn.
Suspauskite pirštais šnerves arba įkiškite į nosį sterilų vatos rutuliuką, pamirkytą 3 procentų vandenilio peroksido tirpale. Taip jūs „prideginsite“ ir „uždarysite“ kraujuojančią gyslelę.
Jei kraujas bėga labai smarkiai, vaikui galima duoti išgerti 1 – 2 arbatinius šaukštelius 5 – 10% chloruoto kalcio (kalcio gliukonato, glicerofosfato), ar dvi tabletes vikasolio arba kokio kito kraujavimą stabdančio preparato. Jei tokių neturite, tegu ligoniukas išgeria 1 – 2 arbatinius šaukštelius sūraus vandens.
Jei kraujavimo sustabdyti nepavyksta, o taip būna, kai kraujagyslė trūksta užpakalinėse nosies ertmės vietose, kvieskite „greitąją“. Net iš pirmo žvilgsnio nežymus kraujo netekimas gali grėsti mažakraujyste: galvos svaigimu, alpimu…
„Be priežastinio kraujavimo“ priežastys
Kraujavimą sustabdėme. Dabar pasiaiškinkime, kodėl tai įvyksta.
90% spontaniškų, netikėtų kraujotėkių iš nosies vaikams kyla iš apatinėje nosies pertvarėlės dalyje esančio kapiliarų rezginio, supinto iš daugybės smulkių kraujagyslių, išsidėsčiusių palei pat plonos gleivinės paviršių. Kadangi vaikų gleivinės apvalkalas labai plonas, dėl menkiausio jos pažeidimo ar kraujagyslių išsiplėtimo pasipila kraujas. Pavyzdžiui, ką nors užsigalvojęs vaikas pakrapštė nosį, arba dėl sauso oro namuose perdžiūvo nosies glevinės apvalkalas – ir kraujas teka.
Kraujagyslių trapumą sukelia ir vitamino C trūkumas. Dėl šios priežasties kraujas iš nosies neretai ima tekėti, jei vaikas prieš tai sirgo, kai jo organizmas nusilpęs ir jaučia vitaminų stoką, taip pat žiemą ir pavasarį. Kaip maitinasi jūsų moksleivis, kai jūsų nėra? Galbūt jūsų bėdų priežastis – nesubalansuota mityba?
Kartais prieš spontanišką kraujotėkį iš nosies skauda galvą, jaučiamas ūžesys ausyse. Tai vegetacinės kraujagyslių distonijos (širdies neurozės) požymiai. Dauguma vaikų blogai jaučiasi keičiantis orams, jų kraujospūdis dažnai kinta, kraujagyslės tai išsiplečia, tai susitraukia, jų sienelės tokių permainų neišlaiko ir trūksta… Jei vaikui prieš kraujavimą iš nosies skaudėjo galvą, o kraujas bėga sumišęs su vandeningomis išskyromis – greičiausiai, jus užklupo būtent ši problema.
Paaugles mergaites hormoninių pasikeitimų metu gali varginti taip vadinamas pakaitinis kraujavimas. Nosies ertmės ir lytinių organų gleivinė bei audiniai yra panašūs. Jei pažiūrėsime į tuos audinius per mikroskopą, pamatysime tankiausią susipynusių kraujagyslių raizginį. Kai prieš mėnesines kraujas priteka į lytinius organus, reflesiškai paburksta ir nosies audiniai, ir ten kraujagyslės persipildo krauju, kartais to neišlaiko, trūksta, iš nosies bėga kraujas… Paprastai, kai mėnesinių ciklas susireguliuoja, mergaitėms tokios problemos baigiasi, bet visgi reikėtų apie jas papasakoti endokrinologui ir ginekologui.
Profilaktika – paprasta
Jei jūsų vaikui būna spontaniški, iš pirmo žvilgsnio, nepriežastiniai, kraujotėkiai iš nosies, turite laikytis keleto taisyklių.
1. Atpratinkite jį krapštyti nosį. Tai žalingas įprotis.
2. Turėkite namuose oro drėkintuvą, arba šildymo sezono metu, bent jau pripildykite vazeles vandeniu. Pasistenkite, kad vaikas kasdien pabūtų gryname ore.
3. Stebėkite, ką vaikas valgo. Šviežios daržovės, vaisiai, sultys, vitaminai (svarbiausia C – jo yra erškėtuogėse, citrusiniuose vaisiuose, kiviuose, raugintuose kopūstuose) – būtini jo racione. Žmonėms, kuriems dažnai bėga kraujas iš nosies, rekomenduojamas turtingas baltymais maistas: varškė, kepenys, vištienos sultinys…
4. Parodykite vaiką otorinolaringologui (ausų, nosies ir gerklės ligų gydytojui) ir tiems specialistams, kuriuos jis rekomenduos.
Ir nepergyvenkite, vaikui augant spontaniški kraujotėkiai iš nosies baigiasi.