Vėjaraupiai / Shutterstock nuotr.

Vėjaraupiai nėra tik lengva vaikiška liga – kodėl verta nuo jų skiepyti?

Monika Kairiene
Publikuota: 2021-05-12 19:21
Dažniausiai vėjaraupiais suserga ikimokyklinio amžiaus vaikai, paprastai vaikai serga nesunkiai, bet pasitaiko ir sunkios ligos atvejų. Kadangi neįmanoma žinoti, kokia ligos forma sirgs vaikas, siūloma vaikus skiepyti nuo vėjaraupių. Skiepas apsaugos ne tik patį vaiką nuo sunkios ligos, bet ir vėjaraupių virusui imlius artimuosius – mažąjį broliuką ar sesutę, ar nėščiąją, kuri nėra persirgusi vėjaraupiais. Be to, pasak Santaros klinikų Vaikų ligoninės vaikų ligų gydytojos dr. Indrės Stacevičienės, vėjaraupių skiepas apsaugos ir nuo skausmingos juostinės pūslelinės, kuri gali pasireikšti vyresniame amžiuje.

Santaros klinikų Vaikų ligoninės vaikų ligų gydytoja dr. Indrė Stacevičienė portalui manodaktaras.lt sako, kad kartais vaikai vėjaraupiais serga sunkiai.

„Kai kurie vaikai būna labai gausiai išberti ar labai atkakliai karščiuoja iki 39-40 laipsnių, atsisako valgyti, gerti, labai blogai jaučiasi. Dažniausia vėjaraupių komplikacija – bakterinės odos ir poodžio infekcijos. Jų gydymui skiriami antibiotikai, o sudėtingesniais atvejais, kai susiformuoja pūlingas odos ir gilesnių sluoksnių uždegimas, prireikia chirurginių intervencijų ir ilgalaikio gydymo ligoninėje. Laiku nepradėjus gydymo, bakterijos gali patekti į kraują ir sukelti sepsį“, – sako vaikų ligų gydytoja dr. I.Stacevičienė.

Kita grupė vėjaraupių komplikacijų, pasak gydytojos, yra kvėpavimo organų infekcijos – laringitas, plaučių uždegimas, sinusitas, galimas ausų uždegimas. Vėjaraupiai taip pat gali sukelti rimtą smegenų pažeidimą – cerebelitą, encefalitą, meningoencefalitą. „Kitos komplikacijos – širdies, inkstų, kepenų ar kitų organų pažeidimas – labai retos vaikams, dažnesnės vyresnio amžiaus pacientams ar sutrikusią imuninę sistemą turintiems asmenims“, – sako vaikų ligų gydytoja dr. I.Stacevičienė.

Pasak gydytojos, vėjaraupiais susirgti gali bet kokio amžiaus imlūs asmenys, bet dažniausiai serga ikimokyklinio amžiaus vaikai. Sunkesnės ligos formos ir komplikacijos dažnesnės paaugliams ir suaugusiems.

Kodėl verta skiepyti vaikus nuo vėjaraupių

Pasak vaikų ligų gydytojos dr. I.Stacevičienės, vaikus verta skiepyti, siekiant išvengti sunkių ligos formų ir komplikacijų: „Deja, nėra jokių galimybių nuspėti, kaip sirgs jūsų vaikas – lengva ar sunkia ligos forma. Be to, vėjaraupiai labai sutrikdo socialinį šeimos gyvenimą, nes susirgęs ar kontaktą su sergančiuoju turėjęs vaikas mažiausiai 10 dienų turi būti izoliuotas, negali lankyti darželio ar mokyklos.“

Be to, vėjaraupių virusas gali keliems mėnesiams susilpninti imuninę sistemą, dėl to vaikai gali dažniau ir sunkiau sirgti kitomis infekcijomis.

Pasak dr. I.Stacevičienės, skiepijant vaikus nuo vėjaraupių galima apsaugoti labiausiai pažeidžiamus asmenis (kūdikius, nėščiąsias, asmenis su nusilpusiu imunitetu), kurių paskiepyti negalima ir kuriems rizika yra labai didelė.

Galima labai pavojinga situacija, kai darželį lankantis vaikas vėjaraupiais praserga lengvai, tačiau nuo jo užsikrečia ir sunkiai serga dar metukų neturintis broliukas ar sesutė, ar imli vaikelio besilaukianti mama. Nėščiosioms ypač pavojinga vėjaraupiais susirgti nėštumo pradžioje – 8-20 savaitę, tuomet vaisiui galimi rimti odos, galūnių, akių, smegenų pažeidimai – arba pačioje nėštumo pabaigoje, tuomet naujagimiui gali būti labai gausus bėrimas, kraujingo skysčio pripildytos pūslelės, trinkanti sąmonė, traukuliai ir kitos daugybinės komplikacijos, o mirštamumas siekia net 30 procentų“, – sako vaikų ligų gydytoja I.Stacevičienė.

Vėjaraupiai / Shutterstock nuotr.

Vėjaraupiai / Shutterstock nuotr.

Vėjaraupių skiepas apsaugos ir nuo juostinės pūslelinės

Dar vienas vėjaraupių skiepo privalumas – pasiskiepijus galima išvengti skausmingos juostinės pūslelinės ateityje. „Persirgus vėjaraupiais, virusas per juntamuosius nervus keliauja į nugaros smegenų nervinius mazgus ir ten būna neaktyvus daugelį metų. Nusilpus imuninei sistemai, dažniausiai vyresnio amžiaus žmonėms, virusas suaktyvėja – per juntamuosius nervus keliauja į jų inervuojamą odos sritį (skirtingose odos srityse pasiskirstę skirtingi nervai) ir sukelia juostinę pūslelinę. Jai būdingas vienpusis pūslelinis odos bėrimas ir labai stiprus skausmas, dažniausiai išberiamos vietos išilgai tarpšonkaulinio ar veidinio nervo“, – sako vaikų ligų gydytoja I.Stacevičienė.

Kada skiepyti?

Pasak Santaros klinikų Vaikų ligoninės gydytojos I.Stacevičienės, skiepyti nuo vėjaraupių rekomenduojama vaikus nuo 12 mėnesių amžiaus, esant tam tikroms aplinkybėms galima ir anksčiau – nuo 9 mėnesių. Kai kuriose šalyse vėjaraupių vakcina įtraukta į Nacionalinę imunoprofilaktikos programą. „Pavyzdžiui, JAV skiepijami 12-15 mėn. ir 4-6 m. vaikai, panašiai Italijoje (13-15 mėn. ir 6 m.) bei kaimyninėje Latvijoje (12-15 mėn. ir 7 m.)“, – sako I.Stacevičienė.

Pasak vaikų ligų gydytojos, jei vaikas neprasirgo vėjaraupiais ikimokykliniame amžiuje, rekomenduojama paskiepyti prieš mokyklą. Svarbu įskiepyti dvi vakcinos dozes. Antroji dozė įskiepijama praėjus ne mažiau kaip 6 sav. po pirmosios dozės.