Vaikų traumos pavasarį
Vaikų traumos pavasarį / Shutterstock nuotr.

Vaikų traumos pavasarį: kaip suteikti pirmą pagalbą

Eglė Dagienė
Publikuota: 2024-03-15 09:10
Vos sušilus pavasario orui kiemai ir takai prisipildo vaikų šurmulio – kas ant dviračių, kas su riedučiais ar paspirtukais. Netrukus prasidės ir šokinėjimo ant batutų sezonas. Kaip apsaugoti vaikus nuo galimų traumų, kokios iš jų dažniausios ankstyvą pavasarį bei kaip tinkamai suteikti pirmą pagalbą – apie tai portalui manodaktaras.lt pasakoja „Hilla“ gydytoja ortopedė traumatologė Julija Ravinskienė.
Gydytoja pastebi, jog dažniausiai vaikų traumos įvyksta jiems nukritus – bėgiojant, karstantis, važiuojant paspirtuku ar dviračiu ir pan.

„Labai svarbu, kokio stiprumo yra kritimas, kitaip tariant, kokios energijos trauma. Tad tikrai yra skirtumas, ar mažametis krito bėgdamas, ar paauglys nukrito važiuodamas dviračiu 20 kilometrų per valandą greičiu. Pavojingiausios traumos tos, kai esant dideliam kūno svoriui išvystomi dideli greičiai – tokiu būdu veikia didesnės energijos jėgos. Tada ir sužalojimai rimtesni“, – pasakojo ortopedė traumatologė J. Ravinskienė.

Gydytoja ortopedė traumatologė Julija Ravinskienė

Gydytoja atkreipė dėmesį, jog ne mažiau svarbi ir sužeidimo vieta. Tad, be abejo, pavojingiausios yra didelės energijos galvos ir kaklo traumos.

Daugėja sveikų, bet fiziškai silpnų vaikų

Patirti įvairių nukritimų gali ir patys mažiausieji, dar besimokantys vaikščioti, tačiau mažylių kritimai nėra stiprūs, tad ir sužeidimų dažniausiai nebūna. Rimtesnės traumos, pasak ortopedės traumatologės, prasideda tuomet, kai vaikai išmoksta važiuoti paspirtukais, riedučiais, dviračiais, kai pradeda žaisti aktyvius žaidimus būryje.

„Labai svarbu vaikams dėvėti šalmus ir apsaugas. Tarkim, ant batuto tikrai galima šokinėti saugiai, jei jis tinkamai įrengtas ir jei šokinėjama po vieną. Tačiau jei šokinėja būrys vaikų ir dar skirtingo kūno svorio – rimtų traumų tikimybė išauga net kelis kartus“, – pabrėžė traumatologė J. Ravinskienė.

Gydytoja nuogąstauja, jog šiais laikais dėl nejudraus gyvenimo būdo vis daugėja sveikų vaikų, kurie yra fiziškai silpni, prastai išsivysčiusi jų pusiausvyros ir koordinacijos sistema. Tokiems vaikams, anot jos, yra didesnė ir traumų tikimybė, nes jie nepakankamai koordinuoja savo kūną.

Pirmieji požymiai, kai vaikui būtina skubi pagalba

Pirmas požymis, pasak ortopedės traumatologės, yra skausmas. Taip kūnas „pasako“, kad jis yra sužeistas. Tokiu atveju būtina klasikinė pagalba: ramybė, šaltis ir vaistai nuo skausmo.

Gydytoja patarė tėvams nepulti į paniką, įvertinti, ar sutrikusi vaiko sužeistos galūnės funkcija, kaip stipriai jam skauda: „Tarkim, vaikas nukrito, sumušė kelio sąnarį, labai verkia, bet po 15 minučių vėl dūksta su draugais, net nešlubuodamas. Aišku, tokio vaiko tikrai nereikia vežti į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių“.

Sumuštą vietą rekomenduojama pašaldyti, kelias dienas patepti tepalais su nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (NVNU), kol skauda.

Bet jei galūnė yra deformuota, sutrikusi jos funkcija, o skausmas yra tikrai labai stiprus, tuomet patariama galūnę imobilizuoti, pakelti šiek tiek aukščiau, uždėti vėsų kompresą, duoti vaikui vaistų nuo skausmo ir tik tada vykti į gydymo įstaigą.

Visai kita situacija, kalbant apie vaikų nugaros traumas, kurios tėvams kelia didžiausias baimes. Kaip sakė ortopedė traumatologė J. Ravinskienė, pagalbos principai yra panašūs, t. y., pirmiausia tėvai turi įvertinti skausmą ir funkciją.

„Jeigu vaikui skauda einant, sėdint, gulint – tai signalai, kad būtina kreiptis į gydytojus. Tačiau jei sumuštą vietą skauda, bet vaikas dūksta ar toliau užsiima kažkuria sportine veikla, greičiausiai, užteks keletą dienų jam duoti vaistų nuo skausmo, sumuštą vietą šaldyti, tepti tepalais su NVNU ir negalavimas sumažės“, – patarė gydytoja.

Patarimai:

  • Reikia įpratinti vaikus dėvėti šalmą ir kitas reikalingas apsaugas, važinėjant riedučiais, paspirtukais ir dviračiais net ir po nuosavo namo kiemą. Tai galioja ir patiems tėvams.
  • Labai svarbu atkreipti dėmesį į vaikų fizinį lavinimą. Kuo vaikas bus geriau fiziškai paruoštas, tuo geriau veiks jo pusiausvyros ir koordinacijos sistemos – tuo mažesnė bus traumų tikimybė. Geros fizinės būklės vaikų traumos būna lengvesnės.

Užsiregistruoti konsultacijai pas vaikų ortopedą traumatologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.