Vaikų maitinimo tipai – nuo „autoritarinio“ iki „autoritetingo“ / 123RF.com nuotr.

Vaikų maitinimo tipai – nuo „autoritarinio“ iki „autoritetingo“

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-01-29 13:00
Suformuoti sveikus mitybos įpročius – vienas svarbiausių tėvų darbų. Tai, kaip tėvai maitina vaiką, glaudžiai susiję su auklėjimo stiliumi, atspindi tėvų požiūrį į maistą ir formuoja vaiko santykį su maistu, o kartu – ir daro įtaką sveikatai. Skiriami keturi vaiko maitinimo tipai, tačiau tik vienas jų laikomas palankiausiu formuojant sveiką santykį su maistu.
AUTORITARINIS maitinimo tipas

Autoritarinis arba kontroliuojantis maitinimo tipas. Valgymo taisykles nustato tėvai, neatsižvelgdami į vaiko požiūrį ar apetitą. Tokį maitinimo būdą pasirinkę tėvai ragina vaiką suvalgyti „dar vieną kąsnelį“ arba valgyti tol, kol lėkštė bus tuščia, griežtai riboja saldumynus, kitus nesveikus užkandžius.

Spaudimas valgyti gali būti labai subtilus. Nekaltas „dar vieną kąsnelį“ ilguoju laikotarpiu gali sutrikdyti vaiko gebėjimą atpažinti alkio ir sotumo pojūčius ir klausytis savo kūno. Vaikas, nors jau yra sotus, gali suvalgyti viską, kas yra lėkštėje tam, kad patenkintų tėvus. Tai gali lemti antsvorio problemas.

Jei namuose griežtai draudžiami saldumynai, vaikai ima jų dar labiau norėti.  Atsidūrus šventėje, kurioje yra saldainių, vaikas gali prarasti kontrolę ir prisikrauti pilną lėkštę saldumynų.

Kai kurie tėvai baiminasi, kad vaikai gali priaugti antsvorio, net jei vaiko svoris normalus, dėl to riboja maistą, pavyzdžiui, neduoda antros porcijos, nors vaikas ir norėtų. Tai gali atsisukti kitu galu. Vienas tyrimas parodė, kad mergaitės, kurių motinos ribojo jų suvartojamo maisto kiekį, buvo linkusios valgyti, nors nebuvo alkanos. Maisto ribojimas siejamas su svorio priaugimu.

LEIDŽIANTIS maitinimo tipas

Leidžiantis arba nuolaidžiaujantis maitinimo tipas – ribų beveik nėra, vaikas gali pasiimti kada ir ko nori, nėra nustatyto laiko, skirto valgymui. To rezultatas – vaikams gali būti sunku reguliuoti nesveiko maisto suvartojimą, o tai gali lemti antsvorio riziką.

Šio maitinimo tipo subkategorija – apdovanojimų praktika, pavyzdžiui, kai pasiūlomas desertas su sąlyga, jei vaikas suvalgys brokolį. Kai maistas siejamas su apdovanojimu, vaikai pradeda teikti pirmenybę apdovanojimo maistui, o pagrindinis maistas jų pasirinkimų hierarchijoje nebėra toks svarbus. Tai didina antsvorio riziką.

APLAIDUS maitinimo tipas

Aplaidus arba neįsitraukęs tipas. Mityba ir vaiko maitinimas nėra tėvų prioritetai, tėvai neplanuoja valgymų, neapsipirkinėja reguliariai, vaikams tai gali kelti nesaugumo jausmą. Kai vaikas nėra tikras, kada gaus maisto, arba jei negauna pakankamai maisto arba kurios nors rūšies maisto produktų, tai trikdo vaiką ir gali lemti persivalgymą.

AUTORITETINGAS maitinimo tipas: „MEILĖ IR RIBOS“

Šis maitinimo tipas siejamas su geriausiu poveikiu sveikatai. Vaikams brėžiamos ribos, yra struktūra, tačiau atsižvelgiama ir į vaikų jausmus ir pasirinkimus. Dalis kontrolės perduodama vaikui – jam ruošiamas maistas, tačiau vaikams pats nusprendžia, kiek suvalgyti. Tėvai gali duoti pasirinkimą, pavyzdžiui, pasiūlyti rinktis tarp žirnelių ar brokolio, tokiu būdu tėvai kontroliuoja vaiko pasirinkimus, kurie abu yra sveiki pasirinkimai.

Tėvai, kurie sukuria palaikančią aplinką ir gerbia vaiko norus, sudaro sąlygas vaikui ugdyti sveiką santykį su maistu. Paskatinti sveiką santykį su maistu galima apsipirkinėjant kartu arba prašant vaiko išrinkti naują receptą.

Vienas tyrimas, kuriame dalyvavo beveik 900 vaikų, parodė, kad tiems vaikams, kurių mamos priklausė autoritariniam (kontroliuojančiam) tipui, 5 kartus didesnė antsvorio rizika, palyginti su vaikais, kurių mamos priskirtos autoritetingam maitinimo tipui. Leidžiančių ir aplaidžių tipų mamų vaikams nustatyta dvigubai didesnė antsvorio rizika, palyginti su autoritetingo maitinimo tipo tėvų vaikais.

Šeimose, kuriose vyrauja autoritetingo tipo maitinimas, augantys vaikai pasižymi sveikesniu kūno svoriu, patys renkasi sveikesnes alternatyvas. Kai nebelieka spaudimo valgyti, vaikai drąsiau bando naują maistą ir ugdo geresnį santykį su maistu.

Kaip kurti sveiką vaiko santykį su maistu

Planuoti valgymus – vaikams reikia struktūros ir aiškios dienotvarkės, kurios dalis turi būti tam tikru laiku tiekiami pagrindiniai patiekalai ir užkandžiai. Nereikia griežtai išbraukti saldumynų ar kitų nesveikų užkandžių iš vaiko mitybos, vaikai tik dar labiau trokšta draudžiamo maisto. Kol didžiąją dalį vaiko mitybos sudaro sveiki produktai, galima įtraukti ir šiek tiek saldumynų į šeimos mitybą. Taip pat labai svarbu rodyti pavyzdį, vaikai perima tai, ką mato, tad tėvai, kurie maitinasi reguliariai ir sveikai, perduoda sveikos mitybos įpročius vaikams.

Parengė Monika Kairienė pagal cnn.com