Vaiko odelė sausa – kaip prižiūrėti, o kada nepersistengti?
Gydytojai perspėja, kad oda iš prigimties yra tinginė. Ir jeigu ji nuolat tepama ypatingais aliejukais, šveičiama specialiomis servetėlėmis, kitais būdais kišamasi į natūralų jos atsinaujinimo procesą, yra pavojus odą išlepinti.
Maudydami vaikelį rūpestingi tėveliai dažnai persistengia. Jie į vandenį įpila kalio permanganato, naudoja šarminį muilą. Visa tai sausina mažylio odą. Tokiems švaruoliams vertėtų naudoti vaistinėse parduodamą nešarminį muilą pH 5,5, kuris specialiai subalansuotas jautriai odai. Į vonią įpilti specialaus aliejaus, kuris oda taip pat apsaugos nuo išdžiūvimo. Tik tuo atveju, jei po maudymosi pastebima išsausėjusi vaiko odelė galima sutepti aliejuku, kuris padės išsaugoti vandens procedūros metu gautą drėgmę.
Kai kurie kūdikėliai gimsta turėdami sausą odelę. Ją reikia atidžiai stebėti. Jei odos sausumas neišnyksta per kelias dienas ar savaites, ateityje toks vaikutis gali būti alergiškas. Vaikelio, kurio oda sausa, nereikėtų dažnai maudyti, nes vanduo džiovina odą. Užtenka dviejų kartų per savaitę. Tokiai jautriai odelei prausti geriau tinka virintas vanduo. Nupilamos susidariusios nuosėdos, jei reikia, vanduo dar pašildomas. Juk mažas vaikutis per daug neišsipurvina, nesuprakaituoja. Todėl, nors ir rečiau prausiama, oda puikiai kvėpuoja ir atlieka kitas savo funkcijas: apsauginę, rezorbcinę, medžiagų apykaitos, imunologinę.
Jei vaikutis alergiškas – sausą odelę reikia drėkinti
Tačiau sausos odos priežastis gali būti ir visai kita – tai atopinis dermatitas (su įgimta alergija susijęs odos uždegimas) – lėtinė odos liga, pasireiškianti uždegimu, niežėjimu ir atsirandančiais išbėrimais. Kitaip sakant, toks vaikas priima aplinką ne taip, kaip visi. Pavyzdžiui, į kai kuriuos maisto produktus reaguojama odos uždegimu. Ji ima pleiskanoti, šerpetoja, rausta linkiai. Tokį odos tipą vaikas gali paveldėti.
Jei vaikas serga atopiniu dermatitu, jo odą būtina drėkinti. Todėl rekomenduojama vaiką kasdien išmaudyti (15-20 min., kol išmirksta ir susiraukšlėja delnai, padai). Nuo senų laikų sausa oda buvo tepama aliejais ir riebalais. Šiuo metu galima įsigyti įvairių emolientų. Emolientai – tai odą minkštinantys bei drėkinantys preparatai.
Vanduo odelę drėkina, kai po maudymosi per 3 min. užtepamas specialus odą drėkinantis ir minkštinantis kremas ar tepalas. Juo reikia odą drėkinti dažnai, ne rečiau kaip 3-4 kartus per dieną. Niežulį mažina „šlapi įvyniojimai”, kurie tinka paūmėjus ligai: uždedamas marlės sluoksnis, sušlapintas drungname vandenyje ir ant jo – sausas sluoksnis, laikoma 15-20 min. Prieš tai reikėtų odą patepti drėkinančiu ir minkštinančiu kremu. Tokie kompresai šaldo odą, mažina niežulį, uždegimą, šlapiavimą.
Niežuliui gydyti taip pat naudojami šlapalo preparatai. Jei prasideda bakterinė odos infekcija, vaikus galima maudyti vandenyje su kalio permanganato ar chlorheksidino tirpalu. Išmaudžius pažeistą odą reikėtų patepti anilino dažų vandeniniu tirpalu, o kai oda apdžiūsta, antibakteriniu kremu.