Peršalimo ligos, peršalimas, sloga, temperatūra / Shutterstock nuotr.

Užklupo peršalimas? Gydytojas rekomenduoja įsitikinti, ar tai ne Delta atmaina

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2021-08-12 14:59
Pastarosiomis savaitėmis daugėja besiskundžiančių peršalimo ligomis, vargina sloga, kosulys, pakyla temperatūra. Sunku patekti pas gydytojus, netgi mažų vaikų tėvus medikai stengiasi pakonsultuoti nuotoliniu būdu. Kadangi požymiai labai panašūs į COVID-19 viruso delta atmainos sukeltą ligą, medikai pataria būti atidiems ir įsitikinti, jog sergate tik paprastu peršalimu.
Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas profesorius Julius Kalibatas portalui manodaktaras.lt sako, kad įprastai peršalimo ligų padaugėja joms būdingu sezonu: rudenį, pavasarį. O dabartinį jų gausėjimą profesorius sieja su temperatūros kaita.

„Buvo labai aukšta temperatūra, dabar ji nukrito gana žemai, temperatūrų svyravimai ir išbalansuoja žmogaus imuninę sistemą“, – teigia profesorius J.Kalibatas. Jo teigimu, juk ir Afrikoje bene dažniausi susirgimai – peršalimo ligos, nes temperatūra svyruoja nuo 40 ir daugiau dieną ir 10-15 naktį. Šalyje, kur oro temperatūra yra stabilesnė, peršalimo ligų pasitaiko kur kas rečiau.

Lietuvos Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas, prof. habil dr. Julius Kalibatas

Lietuvos Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas, prof. habil dr. Julius Kalibatas

Covid sukeltai ligai, kaip sako profesorius, temperatūra bei jos svyravimai neturi jokios įtakos, kaip ir saulė ar šaltis.

„Neramina tai, kad peršalimo ligų simptomai mažai kuo skiriasi su covid infekcijos delta atmainos. Eilinio peršalimo praktiškai ir gydyti nereikia, jis praeina per 7 dienas“, – sako medikas. Pasak jo, žmonės galvodami, jog tik peršalo, gali sirgti ir kur kas pavojingesne liga. Todėl kylant bent menkiausia abejonei, reikėtų pasidaryti testą ir įsitikinti, kas yra infekcijos sukėlėjas, ar tai nėra koronavirusas.

„Masiškai auga susirgimų covid infekcija skaičius, tą matome visose šalyse“, – sako prof. J.Kalibatas. Jo teigimu, vakcina neapsaugo nuo ligos 100 procentų, suserga ir vakcinuoti žmonės, nors tokių, kurie atsiduria ligoninėse, yra tik keli procentai. „Medikus gąsdina, kad dar labai didelė žmonių dalis yra nepasiskiepiję. 50 procentų pasiskiepijusios populiacijos yra labai mažai“, – tvirtina medikas.

Jis teigia, kad augant deltos atmainos sukeltų susirgimų skaičiui, medikai jau pradeda kalbėti ir apie delta plius atmainą, kuri yra dar agresyvesnė. „Mokslininkų nuomone, dėl visuomenės saugumo būtina paskiepyti bent 90 procentų visų žmonių“, – teigia profesorius.

Jis mato didelę problemą, kad nėra pradėti skiepyti vaikai, kurie dažniausiai perserga besimptome forma, bet yra pagrindiniai viruso  nešiotojai. Jie ir platina virusą.

Pasak profesoriaus, peršalimo simptomus atskirti nuo covid sukeltos infekcijos tikrai sudėtinga.

„Jeigu jau buvo įkalta į galvą, jog praradę skonį ir kvapą, žmonės greičiausiai serga koronavirusu, o prasidėjus delta bangai, paaiškėjo, kad nei skonio, nei kvapo žmonės nepraranda“, – teigia gydytojas. Simptomai labai panašūs į peršalimą. Todėl ir neverta savęs apgaudinėti, gal tai eilinis peršalimas, kuris dažniausiai praeina pats savaime be jokio ypatingo gydymo. Profesorius pataria būtinai pasikonsultuoti su šeimos gydytoju.