Tymai sukelia „imuniteto amneziją“
Imuninė sistema atpažįsta visus patogenus, kuriais buvo užsikrėtęs žmogus. Imunologinė atmintis saugo nuo ligos, užsikrėtus tuo pačiu patogenu antrą kartą. Dalis imunologinės atminties saugoma B-limfocituose, gaminančiuose antikūnus. Tymų virusas infekuoja ir sunaikina šias ląsteles, sukeldamas „imunologinę amneziją“.
Mokslininkai tymus lygina su ŽIV – per kelias savaites tymų virusas padaro tokią pačią žalą imunologinei atminčiai kaip 10 metų negydomas ŽIV – organizmo imuninę sistemą iššluoja iki kūdikio lygio ir padaro ją pažeidžiamą infekcijoms.
Mokslininkai teigia, kad tymai yra pavojingesni nei iki šiol manoma, nes su tymais siejamos ir netiesioginės mirtys dėl „imuniteto amnezijos“. Netiesioginių mirčių gali būti 5 kartus daugiau negu sukeltų pradinės infekcijos. Tai ypač pavojinga vaikams besivystančiose šalyse. Nors tyrimai nebuvo atlikti, mokslininkai mano, kad tymų virusas gali sunaikinti ir 90 proc. imuniteto atminties, jei vaikas nusilpęs dėl prastos mitybos.
Imuninei sistemai po tymų infekcijos atsigauti reikia ne vienerių metų. 2015 metais atliktas tyrimas parodė, kad turtingose šalyse vaikams rizika mirti nuo infekcijų didesnė 2-3 metai po užsikrėtimo tymais.
Tymai – tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų uždegimu. Dauguma pasveiksta, tačiau tymų komplikacijos gali sukelti neįgalumą visam gyvenimui arba mirtį. Skaičiuojama, kad kasmet pasaulyje nuo tymų miršta 110 tūkst. žmonių. Efektyviausia apsauga nuo tymų – skiepai.
Parengta pagal bbc.com