Traumatologas, konsultacija

Traumatologas apie istoriją, kurios nepamirš: pacientas sąnarių skausmą kentėjo net 20 metų

Eglė Dagienė
Publikuota: 2022-02-01 13:06
„Galvojau, kad praeis“ – dažniausiai tokį atsakymą gydytojai traumatologai išgirsta iš pacientų, paklausus, kodėl iškart po traumos nesikreipė į medikus.  Portalo manodaktaras.lt kalbintas klinikos „Apolonia“ gydytojas ortopedas-traumatologas Vytautas Mažutavičius sakė prisimenąs ne vieną tokį atvejį, kai uždelsta trauma turėjo įtakos paciento neįgalumui, galūnės ar sąnario funkcijos praradimui.
„Pandemija pakeitė visų mūsų gyvenimus, o ypač gydytojų ir pacientų santykius. Dauguma pacientų ėmė bijoti ligoninės kaip maro užkrato, o lankytis ten galima tik kraštutiniu atveju. Nors karantino jau nėra, tačiau distancijos laikymasis ir tam tikra drausmė gydymo įstaigose atsirado“, – teigė ortopedas-traumatologas V.Mažutavičius.

Gydytojas ortopedas-traumatologas Vytautas Mažutavičius.

Gydytojas ortopedas-traumatologas Vytautas Mažutavičius.

Galvoja, kad skausmas praeis

Tačiau nepriklausomai nuo pandemijos, apskritai kalbant apie ortopediją traumatologiją, gydytojas sako pastebintis dvi žmonių kategorijas: vieni kreipiasi net ir esant menkiausiam įdrėskimui, kiti vaikšto su deformuota galūnė kone visą gyvenimą ir tikisi pasveikti. 

„Tie, kurie kreipiasi į gydytojus ištikus menkiausiai traumai, tiesiog rūpinasi savo sveikata ir, ko gero, elgiasi teisingai, nes kiekvienas atsakingas pats už save. O tie, kurie kenčia iki paskutinės minutės, paklausus kodėl nesikreipėte į gydytojus dažniausiai atsako: Galvojau, kad praeis“, – pasakojo ortopedas-traumatologas.

Ir šis posakis, anot gydytojo, yra standartinis – tokį pacientų pasiteisinimą traumatologai girdi kone kiekvienos apžiūros metu. O įdomiausia, pasak jo, kad kai kurie žmonės, galvodami, kad skausmas praeis – to laukia ne dieną ar savaitę, o net keletą ar keliolika metų.

Nusprendė nebekentėti – po 20 metų

„Man įsiminė vienas atvejis, kai pacientas kreipėsi į skubios pagalbos skyrių jau gerokai po vidurnakčio – kvietė greitąją medicinos pagalbą, o paklausus, kokia ekstra situacija ligonį ištiko, tiesiog atsakė: Daugiau nei 20 metų kentėjau, tad nusprendžiau – nebekentėti“, – šyptelėjo traumatologas V.Mažutavičius.

Pasirodo, žmogus kreipėsi ne dėl traumos ar nelaimingo atsitikimo, o tiesiog dėl lėtinio susirgimo – sąnarių osteoartrito (paprastai tariant, sąnarių susidėvėjimo). Osteoartrito pažeistuose sąnariuose paprastai kremzlės sutrūksta, sukeldamos skausmą, patinimą, apsunkina sąnario judėjimą. Negydomas osteoartritas tik blogina situaciją – galimi kaulų lūžiai, ataugų susidarymas ir kt.

„Kodėl šis žmogus taip ilgai kentėjo, nežinia. Na, osteoartritas nėra itin gyvybiškai grėsmingas, tačiau man nesuprantama, kam kentėti tiek daug metų, jei buvo galima anksčiau kreiptis ir palengvinti kančias. Aišku, mes nežinome, kokios buvo žmogaus gyvenimo aplinkybės. Visi mes esame skirtingi ir kiekvienas elgiamės taip, kaip tuo metu mums atrodo geriausiai“, – teigė ortopedas-traumatologas.

Šiam pacientui buvo atlikta rentgenograma ir pagal judesių amplitudę buvo pritaikytas atitinkamas gydymas. Anot gydytojo, daugelis skubios pagalbos skyriuje dirbančių medikų yra sulaukę panašių atvejų.

Tyrė dėl lėtinių ligų – aptiko rankos lūžį 

Kartais pasitaiko pacientų, kurie kreipiasi į skubios pagalbos skyrių dėl lėtinių ligų. Vienas iš tokių atvejų, pasak V.Mažutavičiaus, buvo, kai atsitiktinai atlikus krūtinės ląstos rentgenogramas, buvo aptiktas rankos lūžis. Pacientas buvo praradęs dalį sąnario judesių, tačiau gyventi jam tai netrukdė, todėl niekur nesikreipė, o skausmas praėjo.

„Pacientas pravaikščiojo tą ūmų laikotarpį, rankos judesių amplitudė gal buvo mažesnė, tačiau skausmas nuslūgo ir jis sau ramiai gyveno. Kai paklausiau, ar yra turėjęs traumų, pacientas prisiminė, kad prieš keletą metų buvo patyręs, tačiau niekur nesikreipė. Žmogus tiesiog nepagalvojo, kad lūžęs rankos kaulas, jei jis negydomas, gali atsiremti ir į kraujagysles, ir į nervus. Daug kas po traumų galvoja, kad viskas susitvarkys ir taip”, – pasakojo traumatologas.

Laiku suteikta pagalba apsaugo nuo galimo neįgalumo

Uždelsti atvejai traumatologijoje reiškia:

  • paciento neįgalumą,
  • prarastą galūnės, sąnario funkciją,
  • deformaciją,
  • lėtinį skausmą.

Anot gydytojo, ne viską galima ištaisyti chirurginiu būdu, nors yra dalis žmonių, kurie galvoja, kad šiuolaikinė medicina viską gali.

„Noriu visiems priminti: jei patyrėte traumą, atsirado mėlynė, nuolat skauda, negalite atlikti kažkurių judesių – nedelskite ir būtinai kreipkitės į gydymo įstaigą. Laiku suteikta pagalba, atlikti instrumentiniai tyrimai apsaugo nuo galimo neįgalumo, spartina sveikimą ir atstato prarastą funkciją”, – patarė ortopedas-traumatologas V.Mažutavičius.