Seksas

Tiesa ar melas: ką žinome apie lytiškai plintančias infekcijas?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-09-26 22:07
Dauguma Lietuvos gyventojų pakankamai gerai informuoti apie lytiškai plintančias infekcijas. Tai parodė naujausia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro užsakymu šių metų vasarą atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa. Pasitikrinkite ir jūs, kurie faktai yra tiesa, o kurie – nepagrįsti mitai.
Pirmą kartą santykiaujant, užsikrėsti lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis neįmanoma.

Netiesa. Užsikrėsti galima vienintelio nesaugaus lytinio akto metu. Pirmų lytinių santykių metu užsikrėtimo rizika padidėja. Todėl „nesutinku“ – teisingas pasirinkimas, rodantis gerą informuotumą.

Lytiškai plintančios infekcijos gali tapti nevaisingumo priežastimi.

Tiesa, nes negydomos, pavyzdžiui, urogenitalinės chlamidinės ir gonokokinės infekcijos sukėlėjai patekę į vidinius lytinius organus sukelia uždegimus, kurie gali komplikuotis nevaisingumu bei kitais lytinės ir reprodukcinės sveikatos sutrikimais.

Kartą persirgus lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis išsivysto imunitetas ir dar kartą užsikrėsti ta pačia liga yra neįmanoma.

Netiesa. Teisingas pasirinkimas – „nesutinku“, nes lytiškai plintančiomis infekcijomis galima užsikrėsti pakartotinai, todėl, kad imunitetas šioms infekcijoms (išskyrus hepatitą B) neišsivysto.

Kol nėra pasireiškę lytiniu keliu plintančių infekcijų simptomų, tol asmuo negali užkrėsti partnerio ar partnerės.

Netiesa. Visos užkrečiamosios ligos turi savo inkubacinį laikotarpį, kurio metu simptomų dar nebūna, tačiau infekciją jau galima perduoti apie tai net nežinant.

Sifiliu galima užsikrėsti oralinių santykių metu.

Tiesa. Oralinių santykių metu sifilio sukėlėjai yra perduodami.

Santykiaujant menstruacijų metu, rizika užsikrėsti lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis padidėja.

Tiesa. Lytinių santykių per menstruacijas metu užsikrečiama lengviau dėl palankesnių sąlygų plisti ir daugintis lytiškai plintančių ligų sukėlėjams bei jiems patekti į vidinius lytinius organus.

Pastovaus partnerio turėjimas visiškai apsaugo nuo lytiniu keliu plintančių infekcijų.

Netiesa. Žmonės, kurie turintys daug lytinių partnerių, turi didesnę riziką užsikrėsti LPI, tačiau ir vienas lytinis partneris gali būti infekcijos šaltinis, nuo kurio galima užsikrėsti. Pvz., Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, dauguma susirgusių moterų, paklausus nuo ko galėjo užsikrėsti, kaip galimą infekcijos šaltinį nurodė vieną lytinį partnerį, dažniausiai – sutuoktinį – sugyventinį arba nuolatinį partnerį.

Prezervatyvai 100 proc. apsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų.

Netiesa. Naudojimasis prezervatyvais 100 proc. negarantuoja, kad neužsikrėsite LPI, tačiau tai yra veiksminga priemonė, sumažinanti riziką užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis, jeigu yra tinkamai naudojami.

Šaltinis: ulac.lt