Sterili aplinka gali būti vienas iš vaikų leukemijos faktorių / Shutterstock nuotr.

Sterili aplinka gali būti vienas iš vaikų leukemijos faktorių

Monika Kairiene
Publikuota: 2019-10-06 13:15
Medikai vis daugiau kalba apie tai, kad per daug švari aplinka vaikystėje gali būti įvairių ligų veiksnys. Teigiama, kad sterili aplinka gali paskatinti vystytis ir dažniausią piktybinę vaikų ligą – ūminę limfoblastinę leukemiją.
Vėžio tyrimų instituto Londone profesorius Mel Greaves paskelbė straipsnį, kuriame apžvelgia 30 metų tyrimus. Pasak mokslininko, ūminę limfoblastinę leukemiją nulemia dviejų etapų procesas. Pirmasis etapas – genetinė mutacija, kuri padidina riziką susirgti šia kraujo vėžio forma. Antrasis etapas – kai vaikas, pirmuosius metus augęs sterilioje aplinkoje, vėliau gyvenime susiduria su infekcijomis.

Pasak mokslininko, kai per pirmuosius metus kūdikis susiduria su mikroorganizmais, jo imuninė sistema stiprėja. Tačiau augant steriliai, vėliau gyvenime vaikas be imuniteto pamato susiduria su infekcijomis ir jo imunitetas neapsigina.

Mokslininkas teigia, kad tik 1 proc. vaikų, gimusių su genetine mutacija, išsivysto ši kraujo vėžio forma. Kadangi ūminės limfoblastinės leukemijos sergamumas didesnis išsivysčiusiose šalyse, tai, pasak tyrimo autoriaus, rodo, kad šios leukemijos formą paskatina šiuolaikinis gyvenimas, per daug sterili aplinka pirmaisiais vaikų gyvenimo metais.

Ūminė limfoblastinė leukemija yra piktybinė kraujo liga, dažniausiai diagnozuojama vaikams nuo naujagimystės iki 4 metų amžiaus. Liga pasižymi greita ir agresyvia eiga. Iki šiol manoma, kad šią leukemiją sukelia elektromagnetniai svyravimai, užterštumas ir kiti aplinkos faktoriai, tačiau M. Greaves šias priežastis atmeta.

Pasak profesoriaus, priežastis – biologinė. Vaikams, turintiems genetinę mutaciją ir kurių imuninės sistemos nėra tinkamai ištreniruotos pirmaisiais gyvenimo metais, vėžį rastis paskatina infekcijos. Tokiu atveju šios kraujo vėžio formos galima būtų išvengti vaiką pirmaisiais metais leidžiant paveikti infekcijoms. Tačiau kiti ekspertai pabrėžia, kad šiai išvadai patvirtinti reikia daugiau tyrimų ir kad higiena – vis dar labai svarbi, o infekcijos mažiems vaikams gali būti pavojingos.

Parengta pagal CNN.com