Pasak urologo, šlapimo pūslės uždegimas moteris vargina kur kas dažniau nei vyrus.

Šlapimo pūslės uždegimai nuolat kartojasi: kada laikas pas urologą?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-05-28 13:30
Šlapimo pūslės uždegimas – dažna vyresnio amžiaus moterų liga. Kodėl ji atsiranda ir kartojasi, kaip ją gydyti, ar įmanoma išvengti, klausiame specialisto – gydytojo urologo Tito Simaškos.
Šlapimo pūslės uždegimu serga tiek vyrai, tiek moterys. Kokios yra šios ligos priežastys?

Šlapimo pūslės uždegimas moteris vargina kur kas dažniau nei vyrus. Labiausiai lėtinis cistitas kamuoja moteris, kurios perkopusios penkiasdešimties metų ribą. Dažnai jį skatina ir įvairios gretutinės ligos: cukrinis diabetas, ŽIV, onkologiniai ar hematologiniai susirgimai, šlapimo takų akmenys, cerebrinis paralyžius, įgimtos šlapimo takų vystymosi anomalijos, urologinės operacijos. Apatiniai šlapimo takai jautrūs hormono estrogeno pokyčiams organizme, todėl ypač dažnai lėtiniu cistitu moterys serga per menopauzę. Taip pat ligai įtakos turi prasta higiena ir didelis lytinis aktyvumas.

Vyrai izoliuotais šlapimo pūslės uždegimais neserga dėl savo anatomijos. Vyrų šlaplė kur kas ilgesnė, todėl bakterijos į šlapimo pūslę nepatenka. Jeigu vyrai suserga apatinių šlapimo takų infekcija, diagnozuojamas prostatitas.

Kokie yra lėtinio cistito simptomai?

Jie tokie patys, kaip ir ūminio cistito: dažnas noras šlapintis, skausmingas šlapinimasis, skausmas apatinėje pilvo dalyje, šonuose, blogas šlapimo kvapas, drumstas šlapimas. Tiesa, simptomai gali būti ne tokie ryškūs.

Kada derėtų kreiptis į gydytojus, kad neuždelstume?

Pas urologą verta apsilankyti, jeigu kartojasi šlapimo takų infekcijos bent du kartus per pastaruosius pusę metų arba bent tris kartus per pastaruosius metus.

Blogai išgydytas ūminis cistitas arba nepakankama profilaktika po jo gydymo yra pačios dažniausios lėtinio cistito priežastys. Todėl ne tik negalima delsti, bet ir būtina tinkamai savimi pasirūpinti po ligos.

Žmonės dažnai ieško natūralių gydymo priemonių. Ar tai teisingas sprendimas bandant išgydyti šią ligą?

Dažnai moterys, susirgusios ūminiu cistitu, nevartoja jokių antibiotikų, o gydosi įvairiomis liaudies priemonėmis, arbatomis, žolelėmis, uogomis. Toks gydymas yra nepakankamas ir neturi jokio mokslinio pagrindo. Tiesa, kur kas blogiau yra savavališkas gydymas antibiotikais. Žmonės dažnai vartoja tokius antibiotikus, kokių randa namuose, o jie šlapimo takų infekcijoms gydyti visiškai netinka. Kartais vartojami reikiami antibiotikai, tačiau netinkamomis dozėmis ar per trumpai, todėl vystosi bakterijų rezistentiškumas antibiotikams ir kitą kartą susirgus jie jau nebepadeda.

Ką daryti, jei šlapimo pūslės uždegimai nuolat kartojasi?

Jeigu šlapimo pūslės uždegimai kartojasi, būtina pasirodyti urologui. Verta atlikti išsamesnius tyrimus: šlapimo takų echoskopiją, šlapimo pasėlį, kartais net cistoskopiją. Šiuo metu Lietuvoje yra naujų lėtinio cistito gydymo būdų: šlapimo pūslės instiliacijos, bakterijų adhezijos (prilipimo prie šlapimo pūslės sienelių) slopinimas, imunizacija specialiomis vakcinomis.

Ar vartojami maisto produktai daro kokią nors įtaką gydymo procesui?

Taip, daro – tiek mityba, tiek gyvenimo būdas. Kenkia mažas kiekis skysčių, dažnas kavos, arbatos, alkoholio vartojimas, rūkymas, aštrus, sūrus maistas.

Kaip žmogus gali sušvelninti patiriamą diskomfortą?

Jeigu šlapimo takų infekcijos kartojasi, rekomenduoju nedelsti ir pasirodyti urologui, nevartoti bet kokių antibiotikų, gerti daug skysčių, uroseptinių arbatų. Verta paminėti, kad spanguolės ir jų ekstraktai šlapimo takams gydyti netinka.

Ar nėščiajai ši liga yra pavojingesnė? Kaip cistitas gydomas, kai moteris laukiasi?

Šlapimo takų infekcijos nėštumo metu itin pavojingos ir privalo būti gydomos. Nėščiosioms atliekami profilaktiniai šlapimo pasėliai ir jeigu nustatoma bakterija, skiriamas gydymas.

Kokių prevencinių priemonių imtis, kad išvengtume šlapimo pūslės uždegimo?

Norint nesusirgti cistitu, rekomenduotina nesušalti, vartoti pakankamai skysčių, pasišlapinti po lytinių santykių, laikytis šlapinimosi higienos. Jeigu vis dėlto susirgote, svarbu, kad būtų paskirtas tinkamas gydymas ir profilaktika.

Pas gydytoją urologą Titą Simašką greitai ir paprastai registruokitės internetu.