Sinusitas, peršalimas, užgulta nosis, sloga / Shutterstock nuotr.

Sinusų infekcija ar peršalimas: kaip juos atskirti?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-12-25 16:48
Sloga, nemalonus spaudimas nosies, kaktos, akių srityje, nedidelis karščiavimas, čiaudulys, silpnumas, kartais – ir galvos skausmas. Tai gali būti ir peršalimo, ir ūminio bakterinio sinusito simptomai. Kaip juos atskirti?
Apie 2–6 proc. peršalimo ligų progresuoja į bakterinę sinusinę infekciją, kuria sergant, gali prireikti antibiotikų, sako Harvardo medicinos mokyklos otolaringologijos profesorius dr. Neilas Bhattacharyya.

Kas yra sinusų infekcija ir kuo ji skiriasi nuo peršalimo?

Kasmet apie 31 mln. žmonių serga sinusų infekciją, dar vadinamą sinusitu, kurį dažniausiai sukelia mikrobai, besidauginantys sinusuose – tuščiavidurėse ertmėse, esančiose už nosies, akių, antakių ir skruostikaulių.

Remiantis Ligų kontrolės ir prevencijos centru, sinusų infekcijas dažniausiai sukelia virusai, tačiau bakterinės infekcijos taip pat gali sukelti sinusitą. Paprastai dėl bakterinės ar virusinės infekcijos patinsta sinusų gleivinės ir užsikemša mažytės angos į sinusus, o tai trukdo gleivių nutekėjimui. Įstrigusios gleivės leidžia daugintis bakterijoms, taip sukeldamos skausmą ir spaudimą galvoje ir veido srityje.

Nors peršalimas gali sukelti ir sinusų infekciją, jis atsiranda ne dėl mikrobų kaupimosi sinusų ertmėse. Atminkite, kad antibiotikai vartojami sergant bakterinėmis sinusų infekcijomis, bet ne kovojant su peršalimo virusais.

Kokie yra sinusų infekcijos ir peršalimo simptomai?

Nors simptomai gali būti panašūs – sloga, galvos skausmas, nuovargis – yra tam tikrų skirtumų tarp šių dviejų susirgimų.

Pagrindinis skirtumas tarp peršalimo ir sinusinės infekcijos simptomų – tai, kiek laiko jie pasireiškia. Pasak otolaringologijos profesoriaus dr. N.Bhattacharyya, peršalusieji paprastai sloga skundžiasi keletą dienų, jaučia užgulusią nosį, o savaitės eigoje dauguma žmonių pradeda jaustis geriau. 

Taigi, peršalimui dažniausiai būdingi šie simptomai:

  • Čiaudėjimas
  • Užgulta ar varvanti nosis
  • Gerklės skausmas
  • Kosėjimas
  • Ašarotos akys
  • Nedidelis karščiavimas (nors daugelis peršalę visai nekarščiuoja).

Kalbant apie sinusų infekciją, ji paprastai trunka ilgiau nei septynias dienas. Karščiavimas taip pat gali signalizuoti apie bakterinę infekciją. 

Pagrindiniai sinusų infekcijos simptomai:

  • Užgulta nosis
  • Skausmas ar spaudimas veido srityje (kaktoje, aplink nosį ir skuostus)
  • Galvos skausmas
  • Kosulys
  • Blogas kvapas iš burnos

Beje, verta atkreipti dėmesį ir į kitą simptomą – išskyrų iš nosies spalvą. Skirtingai nuo peršalimo, dėl kurio paprastai susidaro skaidrios gleivės, bakterinę infekciją gali liudyti žalsvos arba geltonos gleivės. Nors kartais ir virusų sukeltos infekcijos metu pasirodo minėtos spalvos išskyros, tad tai nėra itin „patikimas“ požymis. 

Pasak dr. N.Bhattacharyya, nėra aiškios priežasties, kodėl kai kurie žmonės linkę susirgti sinusų infekcijomis, o kiti ne. Tačiau visgi rizika susirgti lėtinių sinusų infekcijomis didesnė tiems žmonėms, kurie turi nosies polipų ar kitų problemų, įskaitant alergijas.

Kaip gydoma sinusų infekcija ir peršalimas?

Žinoma, geriausia pasikonsultuoti su savo gydytoju, kuris tiksliai nustatys, kuo sergate. Visgi peršalimo atveju, kaip rekomenduoja Mayo klinikos infekcinių ligų specialistas, medicinos mokslų daktaras William Marshall, geriausia leisti sau ilsėtis, gerti daug šiltų skysčių, daryti inhaliacijas, naudoti fiziologinį arba druskos tirpalo purškalą, norint palengvinti kvėpavimą ir kt.

Nereceptiniai dekongestantai (vaistai, mažinantys nosies gleivinės patinimą) taip pat gali būti naudingi, tačiau dr. W.Maršall pataria jų nevartoti ilgiau nei tris dienas, nes kai kurie produktai gali padidinti kraujospūdį bei širdies susitraukimų dažnį.

Bakterinės sinusų infekcijos paprastai trunka apie 14 dienų, tačiau gydytojo išrašytų antibiotikų vartojimas gali pagreitinti sveikimo procesą iki 5–6 dienų. Kita vertus, anot prof. dr. N.Bhattacharyya, apie 70 proc. sinusų infekcijų praeina savaime.

Visgi, kaip teigia infekcinių ligų specialistas dr.W.Marshall, negydomas sinusitas gali visam laikui pažeisti sinusus, o labai retais atvejais – net sukelti meningitą. Todėl prieš imantis bet kokių gydymo metodų, visuomet geriausia pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.

Parengta pagal Health.com