Šeši kriterijai, kaip palaipsniui švelninti karantiną – naujos PSO rekomendacijos
„Šiuo dokumentu siekiama padėti šalims pateikiant pagrindinius argumentus dėl lėto apribojimų mažinimo ir perėjimo prie „naujo normalaus“ (angl. new normal). Nors visi nori, kad būtų atnaujinta ekonominė veikla, tačiau svarbu aiškiai pabrėžti, kad tai bus laipsniškas procesas, kurį reikia griežtai stebėti ir, jei atvejų padaugės, vėl pradėti taikyti ribojimų priemones“, – pranešime cituojamas PSO Europos regiono direktorius dr. Hansas Henri P. Kluge’as.
Naujausiose PSO rekomendacijose pateikti 6 kriterijai, kuriais vadovaujantis galima švelninti karantino apribojimus.
Šalys privalo užtikrinti:
- kad duomenys rodo, jog COVID-19 plitimas kontroliuojamas;
- kad šalyje yra visuomenės sveikatos ir sveikatos priežiūros sistemos pajėgumai nustatyti, atsekti, ištirti kontaktus ir juos izoliuoti;
- kad labiausiai pažeidžiamose grupėse yra minimizuota protrūkių rizika, ypač pagyvenusių žmonių socialinės globos namuose, psichinės sveikatos įstaigose ir perpildytose gyvenamosiose vietose;
- kad darbo vietose būtų užtikrintos prevencijos priemonės tokios kaip: fizinė distancija, rankų higiena ir kosėjimo etiketas;
- kad įvežamų atvejų rizika būtų valdoma;
- kad visuomenė turėtų balsą (angl. a voice), būtų informuota ir įtraukta į karantino švelninimo priemones.
PSO Europos regiono pranešime pabrėžiama, kad regiono šalyse yra skirtingos COVID-19 situacijos, todėl šalys yra skirtinguose situacijos valdymo etapuose. Kai kurios šalys pradeda mažinti apribojimus, o kitos – griežtus apribojimus tęsia. Švelninant apribojimus, svarbu, kad šalys suprastų, jog gali atsitikti taip, kad vėl gali prireikti taikyti apribojimo priemones siekiant suvaldyti protrūkius.
Švelninant apribojimus, ligos atvejai neturėtų viršyti tokio kriterijaus: asmuo, kuriam patvirtinta COVID-19, neperduoda infekcijos daugiau nei vienam asmeniui ir atvejų skaičius išlieka vienodas.
Jei būtų stebima naujų atvejų skaičiaus didėjimo tendencija, tai skubiai pareikalautų atnaujinti ribojimo priemones protrūkiui sustabdyti. Dėl COVID-19 ligos specifiškumo sunku suprasti bet kokį apribojimų sušvelninimo poveikį, kol nepraėjo 10–14 dienų. Todėl apribojimų švelninimas turės būti laipsniškas ir dauguma turės įprasti prie naujų rankų higienos, kosėjimo etiketo ir atstumo laikymosi normų.
Lietuvoje karantinas švelnėja
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo švelninti karantino sąlygas: būtų naikinamas draudimas piliečiams išvykti iš šalies, Vyriausybės sprendimu nuo gegužės 10 dienos leidžiama atnaujinti skrydžių maršrutus, grąžinami nedideli renginiai atvirose erdvėse.
Taip pat siūloma leisti visų prekybos vietų, įskaitant turgaviečių veiklą, leidžiami visi laisvalaikio užsiėmimai atviroje erdvėje, užtikrinant distanciją nuo kitų žmonių. Išskyrus leidimą atnaujinti skrydžius, visi kiti palengvinimai įsigaliotų nuo pirmadienio. Dėl šių siūlymų trečiadienį spręs Vyriausybė.
Pagal registruotą projektą, braukiamas draudimas Lietuvos piliečiams išvykti iš šalies. Iki šiol tai galima tik grįžtantiems į savo nuolatinę gyvenamąją vietą ar vykstant į darbo vietą, vykdant tarptautinius komercinius pervežimus.
Šiuo metu Lietuvos oro erdvė uždaryta ir skrydžiai galimi tik su specialiu susisiekimo ir užsienio ministrų leidimu. Siūloma, kad draudimas būtų naikinamas skrydžių maršrutams, kurių atnaujinimui pritaria Vyriausybė, gavusi užsienio reikalų ministro siūlymą.
Taip pat būtų leidžiama visi laisvalaikio užsiėmimai atviroje erdvėje, jeigu užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. metrų plotas vienam lankytojui. Iki šiol tokia veikla galima golfo ir lauko teniso aikštynuose, lauko šaudyklose, kartodromuose, vandenlenčių parkuose.
Taip pat naikinamas reginių atvirose erdvėse draudimas. Renginiai atvirame ore būtų leidžiami, jei būtų užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. metrų plotas, tenkantis vienam asmeniui, ir ne mažesnis nei dviejų metrų atstumas tarp asmenų.
Taip pat planuojama atnaujinti sveikatos priežiūros planines paslaugas, prekybą turgavietėse. Šiuo metu turgavietėse galima prekiauti maisto produktais, augalais, išskyrus skintas gėles, sėklomis ir trąšomis, tačiau neleidžiama drabužių ir kitų pramonės prekių prekyba.
Primename, kad Lietuvoje nuo balandžio 27 dienos savo paslaugas, esant tam tikriems reikalavimams, galės teikti kirpyklos ir nagų priežiūros salonai, lauko kavinės, bibliotekos, muziejai ir zoologijos sodai, atveriama galimybė tam tikrų sporto rūšių profesionalioms treniruotėms lauke. Duris atvėrė ir visi prekybos centrai.
Kaukių dėvėjimas viešose vietose ir toliau išlieka privalomas, išskyrus tuos atvejus, kai valgoma ar geriama viešojo maitinimo įstaigose. Kavinės, restoranai ir barai lankytojus galės aptarnauti tik lauke, taip pat, kaip ir anksčiau, tiekti maistą išsinešimui.
Šaltinis: ulac.lt ir BNS