Apgamai, odos dariniai; melanoma / Shutterstock nuotr.

Sergančiųjų odos vėžiu nemažėja: ką būtina žinoti apie šią ligą ir kaip saugotis

manodaktaras.lt
Publikuota: 2023-06-23 09:15
Vienas agresyviausių ir pavojingiausių odos vėžių yra piktybinis odos navikas, vadinamas melanoma. Nors visuomenės sąmoningumas ir žinios apie odos vėžį didėja ir daugumai asmenų melanoma nustatoma ankstyvose stadijose, kai galimas efektyvus lokalus gydymas, mirtingumas dėl melanomos išlieka didelis – 2021 m. Europos Sąjungos šalyse fiksuota beveik 20 tūkst. mirčių.
Melanomos atvejų skaičius per pastaruosius penkis dešimtmečius didėjo dėl pasikeitusio žmonių laisvalaikio daugiau laiko leidžiant atvirame ore ir nepakankamai saugojantis ultravioletinių (UV) saulės spindulių.

Vien 2021 m. daugiau nei 100 tūkst. ES gyventojų buvo diagnozuota melanoma, daugiausiai susirgimų nustatoma tarp 45–69 metų amžiaus žmonių, tačiau, kaip pastebi specialistai, paskutiniais metais auga ir jaunų žmonių sergamumas. Vyrams dažniau vystosi krūtinės ir nugaros srityje, o moterims – kojų srityje. Deja, Lietuvoje dėl dažnai diagnozuojamos vėlyvos stadijos melanomos išgyvenamumo rodikliai yra vieni iš blogiausių ES.

„Vėžio registro duomenimis, Lietuvoje per 15 metų nustatyta net 6 tūkst. naujų melanomos atvejų, t.y., po 400 atvejų per metus. Susirgimų atvejų skaičius daugėja: net 4 kartus išaugo tarp vyrų ir 2 kartus tarp moterų. Mirtingumas nuo melanomos padidėjo apie 1,3 karto. Tai rodo, kad itin reikalinga pirminė profilaktika“, – VUL Santaros klinikų spaudos konferencijoje kalbėjo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė prof. Skaidra Valiukevičienė.

Kauno klinikose per metus nustatoma 166 nauji melanomos atvejai, iš kurių pusė yra pradinėse stadijose, likusi dalis – uždelstose ligos stadijose.

Kaip atpažinti melanomą ar kitus piktybinius odos darinius

Kaip teigė Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro vadovas gydytojas dermatovenerologas Tadas Raudonis, kiekvienas žmogus bent kartą gyvenime turėtų pasirodyti dermatologui, kad būtų profilaktiškai patikrinta jo odos būklė. Ir tik po individualios apžiūros gydytojas nuspręs, kaip dažnai žmogui reikėtų apsilankyti, patars, kaip stebėti pakitimus odoje.

Patariama ypatingą dėmesį atkreipti į šiuos darinius:

 1. Į apgamus, kurie yra asimetriški, nelygiais kraštais, įvairiaspalviai, didesni nei 6 mm arba kurie pastaruoju metu augo arba keitėsi jų spalva arba forma;
 2. Rausvos spalvos darinius, kurie kraujuoja, blizga arba atrodo kaip žaizdelė, tačiau ilgą laiką nesugyja.

Atidžiau stebėti savo odą reikėtų, jei:

 • oda dažnai veikiama UV spindulių;
 • odoje yra daugiau nei 50 apgamų;
 • oda labai šviesi arba strazdanota;
 • šeiminė padėtis: jei giminėje ar šeimoje buvo odos vėžio atvejų;
 • vartojate imunosupresinius vaistus.

Patarimai, kaip galima sumažinti odos vėžio riziką

 1. Būtina naudoti apsauginius kremus nuo saulės su aukštu saulės apsaugos faktoriumi (SPF 50+) maždaug kas dvi valandas;
 2. Patariama vengti kaitintis saulėje nuo 11 iki 16 val.;
 3. Specialistai rekomenduoja nesilankyti soliariumuose;
 4. Vilkėti drabužius ilgomis rankovėmis, dėvėti galvos apdangalą bei akinius nuo saulės;
 5. Reguliariai pasitikrinti savo ir artimųjų odą, o kilus abejonėms, kreiptis į gydytoją dermatovenerologą.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją dermatovenerologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.