Sėklidės dangalų vandenė dažniausiai diagnozuojama po 40-ties

Urologas seksologas dr. Mindaugas Danilevičius.
Pasak mediko, naujagimiams hidrocelė atsiranda vaisiaus sėklidėms nusileidžiant iš pilvo ertmės į kapšelį, nespėjus užsiverti dangalams kapšelyje (susisiekianti hidrocelė) arba jam užsivėrus tačiau skysčiui nespėjus rezorbuotis (nesusisiekianti hidrocelė). „Naujagimiams hidrocelė dažniausiai išnyksta savaime per pirmuosius gyvenimo metus, maišelio lapeliai susiglaudžia ir skystis tarp dangalų absorbuojamas“, – teigia gydytojas urologas.
Dr. M.Danilevičius pasakoja, kad vyrams ši liga pasitaiko po uždegimo kapšelio srityje. Tai gali būti dėl infekcijos, pavyzdžiui, epididimito (epididymio, vingiuoto kanalėlio gulinčio ant užpakalinio sėklidės paviršiaus, uždegimo), o taip pat dėl lytiniu keliu plintančios infekcijos. Gali atsirasti ir patyrus traumą, pavyzdžiui, pažeidus sėklidės prielipą, tačiau dažniausiai aiški priežastis nėra nurodoma. Pastebėta, kad suaugusių hidrocelė dažniau diagnozuojama vyresniems nei 40 metų amžiaus vyrams.
Kokie simptomai?
Pasak gydytojo urologo, hidrocelė dažniausiai pasireiškia neskausmingu vienos ar abiejų sėklidžių patinimu. Suaugusieji gali jausti diskomfortą, nepatogumą dėl padidėjusių sėklidžių, juos vargina sunkumo pojūtis. Kartais kapšelis būna paraudęs, retais atvejais jaučiamas skausmas.
„Apklausiame ligonį arba jo tėvus, kada atsirado kapšelio patinimas, ar prieš tai nebuvo infekcijų, traumų. Apžiūrime kapšelį, pilvą, įvertiname, ar nėra kirkšninės išvaržos. Sėklidės dangalų vandenę galime pamatyti kapšelį apšvietus stipria šviesa. Esant hidrocelei skysčio sankaupa persišviečia, o kai yra solidinis darinys, pavyzdžiui, tumoras (auglys) – ne. Bet kokiu atveju diagnozė patikslinama ultragarsiniu tyrimu, kuris padeda atmesti įtarimus dėl kirkšninės išvaržos ar auglio. Gali būti paskirti bendras kraujo ir šlapimo tyrimai, kad paneigtų arba patvirtintų infekciją, dėl kurios ir galėjo atsirasti hidrocelė“, – pasakoja gydytojas urologas dr. M.Danilevičius.
Kaip gydoma?
Gydytojo urologo teigimu, vaikams hidrocelė dažniausiai net ir negydoma praeina savaime per pirmuosius gyvenimo metus, tačiau jeigu kūdikio kapšelio patinimas per vienerius metus nesumažėja arba net padidėja, medikas pataria būtinai kreiptis į vaikų chirurgą.
Suaugusiems žmonėms hidrocelei užsitęsus, o taip pat dėl diskomforto, per didelio sėklidžių sutinimo ar atsiradus nepatogumui, skausmui, rekomenduojama operacija. „Labai svarbu tai, kad sėklidės dangalų vandenė nebūtų supainiota su kirkšnine išvarža (kai žarnos kilpos per kirkšninį kanalą patenka į kapšelį), kuri turi būti kur kas skubiau operuojama. Hidrocelė nėra ūmi urologinė patologija todėl nekelia didelės grėsmės sveikatai ar vaisingumui, operuojama planine tvarka tačiau ją būtina atskirti nuo kitų sutrikimų, galinčių pakenkti gyvybei – kirkšninės išvaržos, infekcijų, auglių“, – teigia gydytojas urologas.
Pasak mediko, galimi du gydymo būdai. Minimaliai invazyvus gydymas – punkcija ir aspiracija. Jo metu specialia adata punktuojama hidrocelė ir pašalinamas skystis. „Šis metodas taikomas retai, nes hidrocelė taikant tokį gydymo būdą dažnai atsinaujina. Jis rekomenduojamas žmonėms, kuriems negalima taikyti operacinio gydymo dėl sunkios sveikatos būklės, infekcijų ir kitų priežasčių arba kai pacientas nesutinka su operacija“, – tvirtina M.Danilevičius.
Antrasis – operacinis gydymas, atliekant hidrocelektomiją. „Operacijos metu, padarius nedidelį pjūvį kapšelyje, pašalinamas skysčio perteklius ir užsiuvus paliekamas drenas. Drenas paprastai pašalinamas sekančią parą, o pacientas iš ligoninės išleidžiamas taip pat kitą dieną. Žaizda sugyja per 2-3 savaites, tuomet po 2 savaičių pašalinami siūlai“, – pasakoja gydytojas urologas.
Po operacijos medikas pataria pacientams vengti sunkaus fizinio darbo, aktyvaus sporto, lytinių santykių, nesimaudyti karštoje vonioje ar baseine, vandens telkiniuose 1 mėn. laiko. Galima praustis po dušu. Operuojant hidrocelė atsinaujina retai, tačiau tokių atvejų pasitaiko. „Norint išvengti šios patologijos, reiktų vengti šlapimo takų infekcijų, o joms atsiradus, tinkamai jas išgydyti. Susirgus epididimitu, būtina jį išgydyti. Patartina vengti tarpvietės traumų“, – pataria gydytojas urologas dr. M.Danilevičius.