Savaitė – darželyje, dvi – namuose: kaip stiprinti vaiko imunitetą?
Kas yra tas imunitetas?
„Imuninė sistema – tokia sistema, kuri apsaugo mūsų organizmą nuo bakterijų, virusų ir kitų organizmui svetimų medžiagų. Svetimam baltymui patekus į organizmą, sukeliamas imuninis atsakas. Specializuotos imuniteto ląstelės ir jų išskiriamos medžiagos (pvz. antikūnai) kovoja su į organizmą patekusiais virusais ir bakterijomis, juos neutralizuoja ir pašalina iš organizmo“, – paaiškino „Inmedica“ šeimos gydytoja J.Kvizikevičiūtė-Štakonienė.

Šeimos gydytoja Jolita Kvizikevičiūtė-Štakonienė
Imuninę sistemą galima „treniruoti“ ir ją stiprinti. Kaip teigė pašnekovė, yra tam tikras paveldimas polinkis sirgti kai kuriomis ligomis, pavyzdžiui, alerginėmis, autoimuninėmis ar onkologinėmis ligomis. Tačiau nuo gyvenimo būdo ir imuninės sistemos veiklos priklausys, ar tos ligos pasireikš gyvenimo eigoje.
Ar įmanoma sumažinti ikimokyklinuko susirgimų skaičių?
Kalbant apie vaikų susirgimus virusinėmis infekcijomis, šeimos gydytojos teigimu, didžiąja dalimi šie susirgimai yra sunkiai išvengiami.
„Kad vaikui formuotųsi imunitetas ir imuninė atmintis, pradžioje jo organizmas turi susidurti su tais virusais ir bakterijomis. Ir tik pakartotinai susidurdamas su infekcijų sukėlėjais jis jau turės imunitetą – imuninę atmintį ir vaiko organizmas galės greičiau ir lengviau pašalinti sveti-mą virusą ar bakteriją“, – teigė J.Kvizikevičiūtė-Štakonienė.
Norint, kad imunitetas būtų stipresnis, kad vaiko organizmas lengviau ir greičiau kovotų su infekcijomis ir greičiau atsigautų po ligos, galioja bendrosios organizmo stiprinimo taisyklės:
- Turi būti užtikrinta sveika ir pilnavertė vaiko mityba,
- pakankamas fizinis aktyvumas ir buvimas gryname ore,
- turi būti išlaikytas darbo-poilsio režimas,
- vaikas turi gerai išsimiegoti, būti pailsėjęs.
Pasak šeimos gydytojos, ne mažiau svarbi ir psichoemocinė vaiko būsena, ryšys su tėvais, jų palaikymas, paskatinimas ir meilė: „Vaikas turi gerai jaustis ir žinoti, kad juo bus pasirūpinta, kad bus paguostas, kai jam to reikės, kad tėveliai atras laiko su juo pažaisti ar užsiimti kita jam mėgiama veikla. Tada ir ligos puola rečiau, nes nereikia dėmesio reikalauti susergant“.
Formuoti vaiko higienos įpročius taip pat labai svarbu, kas ypač aktualu pastarasiais metais: grįžus iš lauko būtina nusiplauti rankas, priminti vaikui apie kosėjimo, čiaudėjimo kultūrą, užsidengiant burną vidine alkūnės linkio puse.
Vaiko imunitetas formuojasi sergant
Kiek yra „normalu“ darželį lankančiam vaikui sirgti per metus? Jei sergama lengvai ir sveikstama greitai, pasak šeimos gydytojos, tuomet 3-6 kartai per metus tėvų neturėtų bauginti, tačiau jei ligos komplikuojasi, ligos eiga sunki, gijimo procesas ilgas, tai ir tie keli kartai per metus baugina.
„Visada galima konsultuotis ir tartis su vaiko gydytoju. Jei vaikas serga dažnai, ligos sunkios ir užsitęsusios, reikia apsvarstyti ir imunodeficito diagnozę, konsultuotis su specialistais, ieškoti lėtinių ligų“, – pasakojo J.Kvizikevičiūtė-Štakonienė.
Gydytoja patarė tėveliams priimti šią skaudžią tiesą, jog darželius lankantys vaikai neišvengiamai sirgs – vieni rečiau (galbūt vieną kartą per metus), kiti dažniau: „Tėveliai tam turi pasiruošti. Taip formuojasi vaiko imunitetas ir, tikėtina, kad vaikui išėjus į mokyklą jis sirgs tikrai rečiau, kad jo imunitetas jau bus pasiruošęs kovoti su infekcinėmis ligomis. Nepamirškime ir aukščiau paminėtų sveikos gyvensenos, sveikos mitybos, higienos įpročių, vakcinacijos“.
Kad imunitetas būtų stiprinamas, būtina organizmą grūdinti, nesudaryti vaikui augti „šiltnamio“ sąlygomis. Namai ir vaiko aplinka neturi būti sterili. Šeimos gydytoja patarė tėvams leisti vaikui liesti, čiupinėti, tyrinėti smėlį ir akmenis, apkabinti kieme sutiktą draugą, braidžioti po balas.
Ar vaikui būtinas vitaminų ir mikroelementų vartojimas?
Anot šeimos gydytojos, gražioje pakuotėje spalvingi vitaminai neturėtų būti panacėja. „Geriausia, kad vaikas visko gautų su įvairiu maistu. Kad valgytų mėsos, daržovių, vaisių, uogų, pilno grūdo duonos, kad gertų švarų vandenį. Vitaminas D yra reikalingas gerai bendrai organizmo būklei, taip pat užtikrinti spartų vaikų kaulų augimą ir gerą dantų būklę“, – patikino J.Kvizikevičiūtė-Štakonienė.