Vaikų žarnyno ligos; pilvo skausmai / Shutterstock nuotr.

Salmoneliozės protrūkis Europoje: neįprastai daug vaikų patenka į ligoninę

manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-04-21 17:26
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras pranešė, kad daugėja registruotų salmoneliozės atvejų tarp vaikų Europos Sąjungos ir Europos Ekonominės Erdvės šalyse bei Jungtinėje Karalystėje. Iš viso registruoti 187 salmoneliozės atvejai.
Daugiausiai susirgimų nustatyta JK (73), Prancūzijoje (37), Belgijoje (29),  Airijoje (15) ir Vokietijoje (14). Salmoneliozės atvejai taip pat nustatyti ir Austrijoje (6), Danijoje (1), Liuksemburge (2), Nyderlanduose (2), Norvegijoje (1), Ispanijoje (3) Švedijoje (4).
 
Manoma, kad dalis susirgimų gali būti neužregistruoti, nes ne visos šalys atlieka protrūkių tyrimus naudojant pažangius molekulinio tipavimo metodus.
 
Pasak Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC), šiam salmoneliozės protrūkiui būdinga tai, kad neįprastai daug vaikų patenka į ligoninę, kai kuriems pasireiškia sunkūs klinikiniai simptomai, įskaitant viduriavimą su krauju.

Epidemiologinis tyrimas parodė, kad tikėtinas infekcijos sukėlėjų šaltinis yra du konkretūs šokolado produktai – šokoladiniai kiaušiniai su staigmenos žaisliuku viduje bei maži ovalo formos vieno kąsnio dydžio šokoladiniai saldainiai, susiję su Belgijos gamintoju.
 
Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pranešimo, Belgijos kompetentingos institucijos informavo apie besitęsiantį tyrimą dėl tarpvalstybinio per maistą plintančios infekcijos protrūkio, siejamo su šokolado gaminiais, pagamintais vienoje „Ferrero“ gamyklų Belgijoje. Tyrimas vis dar tebevyksta, atsekamumo duomenys atnaujami ir apie tyrimo rezultatus nuolat keičiamasi informacija su kitų šalių suinteresuotomis institucijomis.
 
Siekdama įvertinti į Lietuvos rinką tiekiamų minėtų gaminių saugą, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba atlieka laboratorinius tyrimus. Pirmųjų rezultatų duomenimis, Lietuvoje parduodamuose produktuose „Kinder Surprise Maxi“ ir „Kinder Schoko-bons“ salmonelių neaptikta.
 
Minėtų produktų atšaukimas buvo pradėtas visame pasaulyje.
 
Salmoneliozė – žarnyno infekcinė liga, pasireiškianti:

  • pykinimu,
  • vėmimu,
  • viduriavimu,
  • karščiavimu,
  • pilvo ir galvos skausmais.  

Ligos simptomai dažniausiai pasireiškia po 12 – 72 val. po užsikrėtimo. Vaikams gali sukelti gyvybei pavojingas būkles, nes jie gausiai vemia, viduriuoja vandeningomis išmatomis keliolika kartų per parą, netenka daug skysčių. Juos troškina, o išgėrus vandens – jis išvemiamas.  Toks skysčių netekimas yra gyvybei pavojingas ne tik vaikams, bet ir silpnesnę imuninę sistemą turintiems pagyvenusiems žmonėms.

ULAC informacija