ŽIV, kraujo tyrimas / Shutterstock nuotr.

Retas atvejis pasaulyje: moters organizmas pats atsikratė ŽIV

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-11-18 13:02
Iš Argentinos kilusios moters organizmas atsikratė žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) be jokio gydymo – tai antras oficialiai dokumentais užfiksuotas tokio pobūdžio atvejis pasaulyje, praneša BBC.
Gydytojai mano, kad pacientės imuninė sistema pati išvalė virusą. Ištirta daugiau nei milijardas moters organizmo ląstelių, tačiau nerasta jokių šios infekcijos pėdsakų, praneša žurnalas Archives of Internal Medicine.

Anot ekspertų, jei būtų įmanoma šį „stebuklingą“ procesą perprasti, tai pagelbėtų atrasti būdą, kaip veiksmingai išgydyti ŽIV.

Genai, natūraliai atsparūs ŽIV

Mokslininkų atlikto tyrimo išvados – tai tik dar vienas įrodymas, kad kai kurie žmonės pasaulyje gimsta natūraliai atsparūs ŽIV. Mat jie turi genų, užkertančių kelią šiai infekcijai.

Tačiau daugumai ŽIV užsikrėtusių žmonių reikia visą gyvenimą trunkančio antiretrovirusinio gydymo (ART). Jiems nustojus vartoti šiuos vaistus, ramybės būsenoje esantis virusas gali „pabusti“ ir vėl sukelti problemų.

Tačiau pastaraisiais metais buvo gauta pranešimų apie taip vadinamus „elitinius kontrolierius“, kurie gali nuslopinti virusą, nevartojant vaistų nuo ŽIV.

Adam Castillejo iš Londono nutraukė medikamentų nuo ŽIV vartojimą po to, kai buvo pradėtas gydyti donoro kamieninėmis ląstelėmis nuo vėžio, kuriuo jis taip pat sirgo. 

ŽIV infekuotos jo ląstelės buvo išnaikintos, kai buvo pradėtas gydymas nuo vėžio. Atsitiktinumas ar ne, bet jo donoras buvo vienas iš to 1 proc. žmonių, gimusių su genais, neleidžiančiais ŽIV patekti į ląsteles ir jas užkrėsti.

Kitas atvejis – Loreen Willenberg iš San Francisko taip pat yra išgydyta nuo ŽIV vien dėka savo imuninės sistemos. Nustatyta, kad jos organizmas turi daugiau nei 60 provirusų – vadinamų „elitinių kontrolierių“, turinčių neįprastai stiprų imuninį atsaką į ŽIV.

Moters imuninė sistema išlaikė ŽIV viruso kontrolę dešimtmečius nenaudodama antiretrovirusinio gydymo, o mokslininkams nepavyko rasti nepažeisto viruso daugiau nei 1,5 mlrd. jos ląstelių. Manoma, kad elitiniai kontrolieriai sudaro mažiau nei pusę procento visų ŽIV užsikrėtusių žmonių.

Ieškomi nauji būdai kovoti su ŽIV

„Šiuo metu mes ieškome įvairių būdų sukelti tokį imuninį atsaką asmenims, kuriems taikomas antiretrovirusinis gydymas nuo ŽIV, per vakcinaciją, siekiant stiprinti jų imuninę sistemą, kad ji pati galėtų kontroliuoti virusą be vaistų“, –  sakė vadovaujantis tyrėjas dr. Xu Yu iš Masačusetso bendrosios ligoninės Ragon instituto.

Prof. Sarah Fidler, ŽIV medicinos ekspertė iš Londono imperatoriškojo koledžo, teigė, kad šis darbas padės informuoti apie šiuo metu kuriamas imunines terapijas.

Tačiau dr. Andrew Freedman iš Kardifo universiteto medicinos mokyklos manymu, dabartiniai vaistai nuo ŽIV yra labai veiksmingi ir, nors šiuo metu žvalgomasi naujų ŽIV gydymo būdų ateityje, svarbu, kad būtų pagerinta prieiga prie gyvenimą keičiančio antiretrovirusinio gydymo visame pasaulyje visiems, kam jis reikalingas.

www.bbc.com/news/health