PSO nerimą kelia koronaviruso atvejai tarp žmonių, kurie nesilankė Kinijoje / Shutterstock nuotr.

PSO nerimą kelia viruso plitimo atvejai tarp žmonių, kurie nesilankė Kinijoje

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-02-11 12:00
Į Kiniją atvyko Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) medicinos ekspertų komanda, padėsianti tirti naujojo koronaviruso protrūkį šalyje. Nuo naujojo koronaviruso epidemijos pradžios jau užfiksuota 43104 atvejų, pasveikusiųjų – 4043. Mirčių atvejų – 1018. Dauguma susirgusiųjų ir mirusiųjų nuo koronaviruso – Kinijoje. Tačiau PSO nerimą kelia viruso plitimo atvejai tarp žmonių, kurie nesilankė Kinijoje.
Į Kiniją atvykę PSO epidemiologai tikisi geriau suprasti naująjį koronavirusą 2019-nCoV, kuris, kaip manoma, iš Uhano jūros gėrybių turgaus „peršoko“ į žmones pernai gruodį. Tikimasi, kad PSO ekspertų tyrimas paspartins vaistų ir vakcinos nuo šio koronaviruso kūrimą, pagerins diagnostiką. Štai, ką PSO ekspertai tikisi sužinoti apie naująjį koronavirusą:

  • Viruso perdavimas iš žmogaus žmogui. Koronavirusas 2019-nCoV plinta oro lašeliniu būdu, ant paviršių virusas gali išsilaikyti tik trumpą laiką. Maksimalus inkubacinis periodas – 14 dienų. Tačiau PSO nerimą kelia atvejai, kai virusas perduodamas žmonėms, kurie nesilankė Kinijoje. „Aptikus tiek nedaug atvejų, tai vis dėlto gali tapti kibirkštimi, įžiebsiančia didesnį gaisrą. Tačiau kol kas tai tik kibirkštis. Ir toliau sieksime neleisti virusui plisti“, – sakė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.
  • Kiek žmonių gali apkrėsti sergantys lengva forma. Kinijos ekspertai skaičiuoja, kad 82 proc. apsikrėtusiųjų naujuoju koronavirusu patiria lengvus simptomus, 15 proc. atvejų – sunkūs, 3 proc. – itin sunkūs.
  • Susirgusiųjų grupės. Antrinio ar tretinio apsikrėtimo atvejai, kai suserga grupė žmonių. Atsekant pirminį šaltinį, galima daug sužinoti apie viruso plitimo dinamiką ir perdavimą.
  • Rizikos grupės. Didžiausi mirštamumo nuo koronaviruso rodikliai – tarp žmonių, kuriems virš 80 metų. Į rizikos grupę taip pat patenka kitomis ligomis – vėžiu, diabetu, hipertenzija – sergantys žmonės.

Mirštamumas nuo naujojo koronaviruso

Mirštamumas nuo naujojo koronaviruso Kinijoje siekia apie 2 proc., tačiau PSO pabrėžia, kad kol kas per anksti apskaičiuoti tikrąjį mirštamumo rodiklį. Nėra tiksliai žinoma, kiek yra apsikrėtusiųjų naujuoju koronavirusu. Dauguma mirčių fiksuojama protrūkio epicentre – Kinijos Uhano mieste.

Nors Uhane registruojama tik trečdalis susirgimo atvejų, mirties atvejų šiame mieste fiksuojama daugiau kaip du trečdaliai. Perpildytos ligoninės Uhane nebegali priimti žmonių su lengvais simptomais, kiti, pajutę simptomus, izoliuojasi, tikisi pasveikti namie ir į susirgusiųjų statistiką taip pat nepatenka. Tad tikrasis mirštamumo rodiklis gali būti mažesnis nei 2 proc.

Du scenarijai

Karantinais, kelionių apribojimais galima suvaldyti koronaviruso plitimą ar jį visiškai išnaikinti. Taip atsitiko su kitu koronavirusu – SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome, angl. Sunkus ūminis respiracinis sindromas). Koronavirusas MERS (Middle East Respiratory Syndrome, angl. Artimųjų Rytų respiracinis sindromas) suvaldytas, atvejai fiksuojami Arabijos pusiasalyje. Tačiau naujasis koronavirusas 2019-nCoV išplito ir į kitus žemynus, fiksuojami perdavimo nuo žmogaus žmogui atvejai, tad visiškas išnaikinimas atrodo mažai tikėtinas.

Jei koronaviruso plitimas nebus suvaldytas, galimi du scenarijai:

  • Dar vienas koronavirusas. Koronavirusas 2019-nCoV bus dar vienas žmonių organizme cirkuliuojantis koronavirusas, kaip kiti keturi 229E, NL63, OC43, HKU1, sukeliantys peršalimo simptomus.
  • Sezoninis virusas. Gali būti, kad naujojo koronaviruso 2019-nCoV atvejų artėjant vasarai mažės. Jis, kaip gripas, grįš sezoniškai.

 Parengė Monika Kairienė pagal reuters.com ir statnews.com