Psichologė V.Šap: žmonės nebelaukia kritinės ribos, kai nebepajėgia patys tvarkytis su išgyvenimais

Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė Valija Šap / Asmeninio albumo nuotr.
Kokiomis psichologinėmis problemomis dažniausiai skundžiasi mūsų tautiečiai?
LPS prezidentė V.Šap pastebi, jog klaidingai manoma, jog daugiausiai psichologinių problemų kyla dėl finansinių priežasčių. „Nėra taip. Žinoma visaip būna, tikrai būna įvairiausių situacijų, tačiau niekaip negalėtume pasakyti, kad viena svarbiausių priežasčių, kodėl žmonės patiria psichologinius sunkumus, yra finansinė situacija. Mūsų patirtis rodo, kad tai yra tarpasmeninių santykių problemos, tai ir šeimoje, artimoje aplinkoje, taip pat ir bendraujant darbo kolektyvuose“, – pasakoja LPS prezidentė.
Kalbėdama apie vaikų ir paauglių grupę, specialistė akcentuoja, jog viena iš didžiausių problemų yra patyčios, bendravimo sunkumai mokyklose. „Kalbant apie suaugusius, žmones sugniuždo žinios apie jų pačių arba artimųjų sunkias ligas, kitos sveikatos problemos. Priklausomybės taip pat viena iš svarbiausių priežasčių. Kreipiasi ir patys priklausomi žmonės, kreipiasi ir jų artimieji, labai gerai, kad kreipiasi vis dažniau, ir pripažįsta, kad vien gydymo priklausomybių ligų centre neužtenka, reikalinga ir papildoma pagalba“, – sako psichologė V.Šap.
Visuomenė atsikrato baimės kreiptis pagalbos į psichologus
Pasak LPS prezidentės, žmonės vis labiau supranta, kad nereikia laukti tos ribos, kada tu jau nebepajėgi pats tvarkytis, tiesiog pajutęs sunkumus, kreipiasi į psichologus. Tų sunkumų gali būti labai įvairių, taip pat ir kritiniai išgyvenimai: skyrybos, netikėtas darbo praradimas, artimojo mirtis.
„Tikrai vertinu pozityviai mūsų visuomenės sąmoningumą, kai, tarkime, skiriasi du žmonės, vyksta skyrybų procesas, o tėvai sako: mes norėtume, kad vaikas pas jus lankytųsi, kad jį tiesiog stebėtumėte. Mes patys dabar esame per daug įsitempę, negalėsime pamatyti, kaip dabar jis reaguoja į skyrybas, todėl mes tiesiog prevenciškai norime, kad jūs kartą per savaitę susitiktumėte su mūsų vaiku ir tiesiog stebėtumėte, ar tikrai viskas yra taip, kaip turėtų būti, kad vaikas patirtų minimalią žalą dėl tėvų skyrybų“, – pasakoja V.Šap.
Jos teigimu, šis pavyzdys rodo, kad žmonės vis dažniau nebelaukia tos kritinės ribos, o kreipiasi tada, kai susiduria su sunkumais. „Žinoma, yra ir kitokių pavyzdžių, kada reikia gelbėti labai sunkios būklės žmones, o būna ir tokių, kurie tiesiog ieško savęs, bando save geriau pažinti, bando geriau adaptuotis, ieško galimybių siekti tikslų“, – sako LPS prezidentė.
Geriausi specialistai bus pasiekiami gerokai paprasčiau
„Resursai psichikos sveikatos centruose, švietimo įstaigose yra tikrai nepakankami, mes galvojame, kad paslaugos turi būti kuo arčiau kliento, kuris dėl įvairių priežasčių neretai nori kreiptis privačiai, todėl pasirašytas susitarimas – tai dar viena galimybė mūsų šalies gyventojams greičiau sulaukti psichologinės pagalbos, o Lietuvos psichologų sąjungos nariams taip pat labai svarbu turėti saugią platformą konsultacijoms“, – sako LPS prezidentė V. Šap.
Manodaktaro.lt platformoje nerukus atsiras speciali psichologų erdvė, kurioje pacientai suras daug skirtingų sričių psichologų vienoje vietoje. Apsilankę šioje erdvėje, pagalbos ieškantys žmonės galės pasirinkti specialistus pagal miestus, pagal sritis, kuriose jie dirba, pagal psichinės sveikatos problemas, kurioms išspręsti reikalinga specialisto konsultacija. Pasirinkti psichologą padės jo profesinio gyvenimo aprašymas, pasiekimai. Šalia specialisto vardo, pavardės bei nuotraukos bus ir aktyvus darbo laiko kalendorius – tai galimybė iš karto užsiregistruoti konsultacijai.
„Karantinas ir viruso grėsmė daug žmonių išmušė iš pusiausvyros, o žmonių psichinė sveikata yra nemažiau svarbi nei fizinė. Bendradarbiaudami su LPS pasistengsime psichologus padaryti dar lengviau pasiekiamais žmonėms manodaktaras.lt platformos pagalba. Jau dabar per manodaktaras.lt galima registruotis pas daug psichologų, o netrukus jų ratas dar stipriai pasipildys“, – sako manodaktaras.lt platformos vadovas Tomas Balžekas. Pasak jo, galima registruotis ir gyvai konsultacijai, ir nuotolinei videokonsultacijai.