Psichodelikai žada naujus depresijos gydymo būdus / Shutterstock nuotr.

Psichodelikai žada naujus depresijos gydymo būdus

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-11-08 08:20
Psichodelinė psichoterapija vertinama kontroversiškai. Tačiau vis daugiau įrodymų, kad haliucinogenai, taikomi kartu su kitomis terapijos formomis, gali būti efektyvūs gydant depresiją ir nerimo sutrikimus. Kaip psichodelikai palengvina depresijos ir nerimo simptomus, kol kas neaišku. Tačiau manoma, kad psichodelinės medžiagos pagreitina mąstymo ir suvokimo procesus, kurie reikalingi, kad terapija veiktų.
Mokslininkai ne viename tyrime aiškinasi psilocibino – „magiškųjų“ arba haliucinogeninių grybų – veikliosios medžiagos poveikį. 2016 metais vienas tyrimas atskleidė, kad psilocibinas kartu su psichoterapija palengvina nepagydomu vėžiu sergančių pacientų depresijos simptomus. Kitas tyrimas parodė, kad psilocibinas padėjo depresija sergantiems žmonėms, kuriems neveikė joks kitas gydymas. Šiemet Londono imperatoriškojo koledže atidarytas pirmasis pasaulyje oficialus psichodelikų tyrimų centras. Šiuo metu vykdomas tyrimas, kuriame lyginamas psilocibino poveikis su populiaraus antidepresanto poveikiu.

Naujausias tyrimas rodo, kad dar geresnių rezultatų gydant depresiją galima pasiekti derinant psilocibiną ir dėmesingo įsisamoninimo (angl. mindfulness) meditaciją. Dėmesingo įsisamoninimo meditacijos efektas panašus į psilocibino – mažesnis susitelkimas į save ir jausmas, kad peržengiamos asmenybės ribos, vienio su visata pojūtis.

Ziuricho universitetinės psichiatrijos ligoninės tyrėjai aiškinosi, kokį poveikį turi psilocibino ir dėmesingo įsisamoninimo meditacijos derinimas. 39 žmonės, praktikuojantys budizmą, dalyvavo 5 dienų intensyvioje dėmesingo įsisamoninimo meditacijų stovykloje. Ketvirtą dieną tyrėjai daliai dalyvių davė psilocibino, kitiems – placebą.

Po 4 mėnesių tyrėjai įvertino dalyvių būseną. Paaiškėjo, kad dalyviai, kurie gavo psilocibino, patyrė daugiau teigiamų pokyčių – išliko empatiškesni, geriau save priėmė, geriau jautėsi bendraudami su kitais. Psilocibinas net ir po 4 mėnesių ženkliai padidino savo asmenybės ribų peržengimo pojūtį, o nerimas buvo mažesnis palyginti su kitais dalyviais, kurie gavo placebą.

Tiesa, šių išvadų pritaikymas ribotas – vidutinis žmogus neturi galimybės išvykti į struktūruotą intensyvią meditacijos stovyklą, neturi tokių gerų meditavimo įgūdžių kaip tyrimo dalyviai. Tačiau tyrimo autoriai sako, kad jų išvados gali praskinti kelią naujiems terapijos būdams. Taikant psilocibiną ir meditaciją galėtų būti gydoma depresija, kuri pasižymi dideliu susitelkimu į save ir savęs atsiejimu nuo kitų. Milijonams žmonių, kenčiančių nuo depresijos, tai galėtų atverti naujas gydymo galimybes. Tačiau kol psichodelikai pilnateisiškai įsitvirtins psichikos sveikatos diskurse, praeis daug laiko.

Parengė Monika Kairienė pagal medicalnewstoday.com