Psichodelikai žada naujus depresijos gydymo būdus
Naujausias tyrimas rodo, kad dar geresnių rezultatų gydant depresiją galima pasiekti derinant psilocibiną ir dėmesingo įsisamoninimo (angl. mindfulness) meditaciją. Dėmesingo įsisamoninimo meditacijos efektas panašus į psilocibino – mažesnis susitelkimas į save ir jausmas, kad peržengiamos asmenybės ribos, vienio su visata pojūtis.
Ziuricho universitetinės psichiatrijos ligoninės tyrėjai aiškinosi, kokį poveikį turi psilocibino ir dėmesingo įsisamoninimo meditacijos derinimas. 39 žmonės, praktikuojantys budizmą, dalyvavo 5 dienų intensyvioje dėmesingo įsisamoninimo meditacijų stovykloje. Ketvirtą dieną tyrėjai daliai dalyvių davė psilocibino, kitiems – placebą.
Po 4 mėnesių tyrėjai įvertino dalyvių būseną. Paaiškėjo, kad dalyviai, kurie gavo psilocibino, patyrė daugiau teigiamų pokyčių – išliko empatiškesni, geriau save priėmė, geriau jautėsi bendraudami su kitais. Psilocibinas net ir po 4 mėnesių ženkliai padidino savo asmenybės ribų peržengimo pojūtį, o nerimas buvo mažesnis palyginti su kitais dalyviais, kurie gavo placebą.
Tiesa, šių išvadų pritaikymas ribotas – vidutinis žmogus neturi galimybės išvykti į struktūruotą intensyvią meditacijos stovyklą, neturi tokių gerų meditavimo įgūdžių kaip tyrimo dalyviai. Tačiau tyrimo autoriai sako, kad jų išvados gali praskinti kelią naujiems terapijos būdams. Taikant psilocibiną ir meditaciją galėtų būti gydoma depresija, kuri pasižymi dideliu susitelkimu į save ir savęs atsiejimu nuo kitų. Milijonams žmonių, kenčiančių nuo depresijos, tai galėtų atverti naujas gydymo galimybes. Tačiau kol psichodelikai pilnateisiškai įsitvirtins psichikos sveikatos diskurse, praeis daug laiko.
Parengė Monika Kairienė pagal medicalnewstoday.com