Prasidėjo pavasarinė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės: gamtoje nelieskite jauko
Pasiutligė yra ūminė žmonių ir gyvūnų virusinė centrinės nervų sistemos infekcija. Žmogus pasiutlige užsikrečia, kai jam įkanda ar net lyžteli pasiutlige sergantis gyvūnas. Vienintelis būdas išgelbėti pasiutlige užkrėstą žmogų – laiku paskiepyti pasiutligės vakcina. Dažniausiai skiriamos penkios vakcinos dozės, kurios įskiepijamos per pirmąjį mėnesį.

Jaukas gyvūnams su pasiutligės vakcina / ULAC nuotr.
Dažniausiai nukenčiama nuo šunų
Pernai pagalbos į medikus kreipėsi daugiau nei 5 tūkst. asmenų, nukentėjusių nuo įvairių laukinių ir naminių gyvūnų. Daugiau nei pusė jų buvo paskiepyti nuo pasiutligės. Praėjusiais metais nuo laukinių, pasiutlige sergančių gyvūnų, nenukentėjo nė vienas asmuo.
Lietuvoje dažniausiai žmonės nukenčia nuo šunų. 2019 m. daugiau nei du trečdaliai (72,1 proc.) besikreipusiųjų buvo nukentėję nuo šunų, kas ketvirtas (24,7 proc.) – nuo kačių, nuo žiurkių nukentėjo 0,5 proc.
Jaukai su vakcina mėtomi iš orlaivių pasienyje su Lenkija, Baltarusija ir dalyje Latvijos pasienio, ties Rokiškio ir Zarasų rajonais.
Per pastaruosius penkiolika metų Lietuvoje paskutinis mirties atvejis nuo pasiutligės registruotas 2007 m., kuomet 42 metų vyrui, keliaujant po Indiją, įkando nežinomas šuo.
Pernai pasiutligės tarp gyvūnų nenustatyta
2007 m. Lietuvoje buvo patvirtinti 432 pasiutligės virusu užsikrėtę laukiniai ir naminiai gyvūnai, 2018 m. patvirtintas 1 pasiutlige užsikrėtęs laukinis gyvūnas Šalčininkų raj., o pernai nebuvo nustatyta pasiutligės atvejų nei laukiniams nei naminiams gyvūnams.
Nuo 2006 m. Lietuvoje vykdoma laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės, todėl pastaraisiais metais nustatomi tik pavieniai užsikrėtusių laukinių gyvūnų atvejai.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet nuo pasiutligės visame pasaulyje miršta apie 59 tūkst. žmonių. Didžiausi sergamumo rodikliai suaugusiųjų ir vaikų grupėje registruojami Azijos žemyne – ypač Indijoje. Europos regione žmonių pasiutligės atvejų neberegistruojama.
Kaip užsikrečiama pasiutlige?
Žmonės pasiutlige užsikrečia, kai jiems įkanda, įdreskia ar apseilėja sergantis naminis ar laukinis gyvūnas ir su gyvūno seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą. Pavojingesni įkandimai į nuogą kūną, negu per rūbus. Labai pavojinga, kai pasiutę laukiniai gyvūnai giliai sukandžioja žmogui veidą: tuomet būdingas trumpesnis inkubacinis periodas ir didesnis pavojus susirgti pasiutlige. Rečiau žmogus užsikrečia pasiutusio gyvūno seilėms patekus į odos įbrėžimus, gleivines.
Kaip elgtis, jei įkando ar įdrėskė galimai pasiutęs gyvūnas?
- Po įkandimo labai svarbu skubiai ir tinkamai sutvarkyti žaizdą.
- Kruopščiai praplauti tekančiu vandeniu, galima naudoti muilą ar kitas dezinfekuojančias priemones.
- Nedelsti ir kuo skubiau kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kad gydytojas, įvertinęs situaciją ir galimą riziką, atliktų pasiutligės imunoprofilaktiką.
- Vengti tiesioginio kontakto su nepažįstamais, benamiais ir laukiniais gyvūnais – jų neliesti, neglostyti, nemaitinti, neleisti, kad gyvūnas aplaižytų.
Šaltinis: ulac.lt