Plastinė nosies operacija – ar tikrai reikia?
Jeigu sunku kvėpuoti
Jeigu vargina kvėpavimo per nosį funkcijos sutrikimas, kuris daro įtaką gyvenimo kokybei, pasak gydytojo, reikia kreiptis į specialistus. Į LOR gydytoją, kad išsiaiškintų, kokios yra priežastys. Nes tai gali būti ir nosies viduje esančių struktūrų anatominiai pakitimai, lėtinės ligos išraiška ar infekcinių ligų pasekmė. „Kai tai jau pradeda trukdyti gyvenimo kokybei, tada jau reikėtų ieškoti pagalbos. Jeigu žmogus jaučia, jog kvėpavimas pro nosį nėra idealus, bet tai netrukdo išsimiegoti, netrukdo sportuoti, nedaro neigiamos įtakos gyvenimo kokybei, tuomet nieko daryti ir nereikia“, – teigia D.Gutmanas.

Gydytojas otorinolaringologas Dovydas Gutmanas.
Visgi, kas nutinka, jeigu žmogus, nekreipia dėmesio ir nesikreipia pagalbos. Kokios grėsmės sveikatai dėl apsunkinto kvėpavimo pro nosį?
Pasak gydytojo otorinolaringologo, esminė problema – nosis neatlieka pilnai savo funkcijos, t.y. išvalyti, sudrėkinti ir sušildyti įkvėpiamą orą. Taip pat gali būti uoslės sutrikimas. Sumažėjus oro srautui į apatinius kvėpavimo takus, pasireiškia deguonies trūkumas.
„Kai žmogus bando kvėpuoti per nosį, bet kvėpavimas nėra pakankamas, atsiranda miego sutrikimai, džiūsta burna, būdingas knarkimas. Sutrikus miegui, žmogus nepailsi, todėl vargina galvos skausmai, sumažėja darbingumas ir atsiranda pervargimo požymiai. Kita galima problema – gali atsirasti širdies ir kraujagyslių, plaučių, CNS veiklos sutrikimas. Deguonies nepakankamumas labai ryškiai atsispindi bendram organizmui. Ilgalaikės pasekmės – gyvenimo kokybės pablogėjimas“, – tvirtina D.Gutmanas.

Nosies operacija, nosies ligos / Shutterstock nuotr.
Estetinė nosies operacija – ar neprarasite savitumo?
Gydytojas D.Gutmanas įsitikinęs, kad grožio procedūros gali būti atliekamos, tik pacientui labai gerai apgalvojus, ar tikrai to reikia ir ką tai duos pačiam žmogui: ar turės įtakos jo gyvenimo kokybei ir pasitikėjimui savimi.
„Labai svarbu konsultacijos metu aiškiai išgirsti iš žmogaus, kokie yra norai ir kokie yra lūkesčiai“, – sako medikas. Jo teigimu, būtina pacientus įspėti dėl galimų pokyčių, kurie gali paveikti tolimesnį žmogaus gyvenimą, nes tai yra viena iš pačių sudėtingiausių operacijų plastinės chirurgijos srityje. „Visada stengiuosi pasiekti kuo natūralesnį nosies vaizdą po operacijos. Kitais žodžiais tariant, nėra tikslo pakeisti žmogaus veido bruožus, o išlaikyti savitumą, bei pasiekti harmoningą visumą tarp nosies ir kitų veido struktūrų. Labai sudėtinga pasiekti idealius rezultatus. Nepaisant techniškai atliktos chirurgijos ir net pacientui griežtai besilaikant pooperacinių rekomendacijų, įtaką turi audinių gijimo procesas, kurio, deja, niekas kontroliuoti negali. Norint sumažinti šią riziką, chirurginėje praktikoje stengiamės pritaikyti maksimaliai saugią nosies operavimo techniką ir instrumentariumą. Iš patirties galiu teigti jog tokiu būdu galima pasiekti geresnių pooperacinių rezultatų“, – pasakoja D.Gutmanas.
Medikas tvirtina, kad jeigu nėra didelio poreikio nosies estetinei korekcijai, pacientas nėra labai tvirtai apsisprendęs, o tik pasvajoja, operacijos niekada ir nesiūlo, nes yra nemažai rizikos faktorių, kurie gali turėti neigiamos įtakos jo gyvenimui.
Galimi rizikos faktoriai
Bene didžiausias – nepatenkinti lūkesčiai. „Pacientas įsivaizduoja, kad galima atlikti viską, nes šiai dienai marketingas ir populiarūs žurnalai, internetinė grožio industrija trimituoja apie tobulos išvaizdos kūrimą, o tai labai stipriai nukrypsta nuo realybės suvokimo. Kiekvienas žmogus yra individualus ir nėra vienodos nosies, todėl nėra 100 proc. identiškos chirurginės procedūros kiekvienam“, – sako medikas. Pasak jo, žmonės yra skirtingi, skiriasi veido bruožai, todėl kas tinka vienam, gali visai netikti kitam. „Čia ir yra visas sudėtingumas – patenkinti žmogaus lūkesčius. Turime žmogui parodyti, kas jam tiktų labiau ir suprasti ar tai atitinka jo lūkesčius“, – tvirtina D.Gutmanas.

Nosies plastinė operacija / Shutterstock nuotr.
Ar įmanoma suderinti?
Medikui dažnai tenka konsultuoti pacientus, kurie kreipiasi dėl kvėpavimo funkcijos problemos, o tuo pačiu nori pakoreguoti ir estetinius dalykus. „Tame nėra nieko blogo, jeigu tai daroma vienu metu, pagerinama ir kvėpavimo funkcija, ir estetinis vaizdas. Mano siekiamybė – natūrali išvaizda po operacijos. Tą nėra labai lengva pasiekti, bet esu tikras, jog tai yra teisingas požiūris į šios srities chirurgiją“, – sako gydytojas otorinolaringologas D.Gutmanas.