Žmogus vystosi visą gyvenimą, tačiau patys intensyviausi pokyčiai vyksta kūdikystėje. 123rf nuotr. / Shutterstock nuotr.

Pirmieji metai. Kaip kas mėnesį keičiasi kūdikis?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-09-25 17:46
Ir nors vaikelio gimimui ruošiamės visus 9 mėnesius, o paprastai planuojame ir dar ilgiau, jam gimus dažnai pamirštame viską ką skaitėme, ką girdėjome, ką planavome… Pirmomis valandomis, dienomis galvoje sukasi begalė klausimų. Apie tai kalbamės su akušere IEVA GIRDVAINIENE.
Naujagimystė trunka nuo pirmosios gyvenimo dienos iki 28 paros. Šis laikotarpis ypač jautrus ir naujagimiui, ir mamai, todėl svarbu šalia turėti palaikymo komandą ir patikimą kūdikio gydytoją, žindymo konsultantą.

 Pirmųjų dienų atmintinė

  • Pasirūpinkite, kad kūdikis nenusidraskytų veidelio. Nagučius kirpkite specialiu kūdikių nagų kirptuku arba žirklutėmis, skirtomis kūdikių nagams kirpti.
  • Naujagimis nepajėgia pats išlaikyti galvytės, todėl visuomet prilaikykite ją ir kaklą.
  • Naudokite vaikučio lovytę ir nešiojamą krepšį tik tokius, kurie atitinka visus saugumo reikalavimus.
  • Kambaryje, kuriame miega kūdikis, turi būti palaikoma 18–22 laipsnių temperatūra. Naujagimis neturėtų perkaisti.
  • Optimaliausia vandens temperatūra vaikučiui maudyti yra 37 laipsniai šilumos.
  • Automobilyje kūdikį visuomet vežkite specialiai jam skirtoje kėdutėje.
  • Ir namuose, ir lauke naujagimį reikėtų rengti vienu sluoksniu drabužėlių daugiau, nei vilktumėtės patys.
  • Įvertinti, ar naujagimis neperkaito ir ar nesušalo, galima palietus spranduką ar nugarytę: jei užkišę ranką jaučiate, kad nugarytė vėsi, vaikeliui – per šalta, jei suprakaitavusi – per karšta.
  • Jei namuose nėra skersvėjų, paprastai galima kepurytės nedėti, bet ją reikėtų užmauti kūdikį išmaudžius.
  • Naujagimiui keisti sauskelnes reikia prieš kiekvieną maitinimą arba jam pasituštinus. Pastaruoju atveju reikėtų apiplauti kūdikiui užpakaliuką šiltu vandeniu, švelniai nusausinti.
  • Migdyti saugiau naujagimio lovytėje, guldykite kūdikį ant nugaros.

Kūdikio pasiekimai

Žmogus vystosi visą gyvenimą, tačiau patys intensyviausi pokyčiai vyksta kūdikystėje. Atsiminkite, kad kiekvienas vaikas yra skirtinga asmenybė, tačiau raidoje galime pastebėti tam tikras to paties amžiaus bendrybes ir seką.

1 MĖNUO

Prabėgus pirmosioms gyvenimo savaitėms kūdikis paprastai jau spardosi, judina rankytes ir kojytes, gali jas sulenkti ir ištiesti. Sulaukęs mėnesio, paguldytas ant pilvo, šiek tiek sugeba pakelti galvytę, tačiau ją išlaiko tik momentiškai. Svarbu stebėti, kad kūdikis nebūtų suglebęs. Paguldytas ant nugaros, tokio amžiaus mažylis galvytę suka ne tik į šonus, bet sugeba ją trumpai išlaikyti vidurio linijoje. Vis labiau atsipalaiduoja kumštukai. Pradeda formuotis socialiniai įgūdžiai – kūdikis jau gali jus stebėti. Sakoma, kad kaip tik 4–5 savaičių mažyliai pirmą kartą tėvams padovanoja šypsenas (specialistai teigia, jog sąmoningas šypsojimasis atsiranda tik maždaug trečią mėnesį).

 2 MĖNUO

Paguldytas ant pilvo, mažylis jau pakelia galvytę, o, paimtas ant rankų, išlaiko ją vienoje plokštumoje su kūnu. Stebėkite, ar kūdikis labai smarkiai nesiriečia, neatlošia galvos (90 laipsnių kampu), nes tai gali būti padidėjusio tonuso požymis. Labai svarbu pastebėti, ar mažylis jau reaguoja į garsus ir žmonių balsus, juos seka žvilgsniu. Kūdikį sudominti turėtų įvairūs grojantys ar visokius garsus skleidžiantys žaislai. Vaikas jau atrado burną ir į ją vis dažniau kišasi kumščius. Galite mažyliui į rankas duoti kramtuką ar barškutį.

3 MĖNUO

Svarbiausias pasiekimas, atsiradęs po trečiojo mėnesio, – kūdikis tvirtai laiko galvytę apie minutę. Šiuo laikotarpiu būtina mažyliui suteikti galimybę kuo daugiau sportuoti – guldykite vaikutį ant pilvuko, kad tvirtėtų jo raumenys. Įgimta atsispyrimo ir žingsniavimo reakcija jau turėtų būti išnykusi, todėl, kūdikį pastačius, jo kojos lenkiasi. Tokio amžiaus mažylis jau gerai akimis sekioja jūsų rodomus daiktus, taip pat jį pradeda dominti įvairūs ryškūs daiktai, žaislai. Stebėkite, ar kūdikio delniukai jau labiau atsipalaidavę, jis jų nuolat nelaiko sugniaužtų. Didėja ir garsų, kuriuos skleidžia pats vaikas, diapazonas: nuo gugavimo iki džiaugsmingo šūkavimo ar kažko panašaus į juoką.

4 MĖNUO

Jūsų kūdikis labai greitai stiprėja ir didėja jo fizinės galimybės. Paguldytas ant pilvo, mažylis imituoja plaukimo veiksmus, tvirtai išlaiko 90 laipsnių kampu pakeltą galvą ir gali net pradėti verstis į vieną ar kitą pusę. Kai kurie kūdikiai, statomi ant pagrindo, jau į jį remiasi kojomis. Tokio amžiaus mažylis sparčiai demonstruoja socialinius įgūdžius. Jis atsako įvairiais garsais į suaugusiųjų kalbinimą, motyvuotai griebia vieną ar kitą daiktą, netgi gali rinktis iš dviejų jūsų rodomų žaislų. Jis ištaria vis daugiau naujų garsų, kurie neretai virsta tėveliams itin mielu krykštavimu. Šiuo laikotarpiu turite pastebėti, kad mažylis jau gerai atpažįsta jam artimus žmones, jų veidus ir kiek atsargiai reaguoja į svetimus.

5 MĖNUO

Šiuo laikotarpiu pastebėsite, koks kūdikis judrus ir nekantrus. Jam labai norisi kuo greičiau pažinti pasaulį, judėti, spurdėti. Tai labai gerai matyti, kai mažylį paguldote ant pilvuko: vaikas kelia rankas, krūtinę, energingai plaukia, kartais gali apsiversti nuo pilvo ant nugaros, pasiremdamas ranka. Taip pat vaikutis sąmoningai siekia jam patinkančių daiktų, išmoksta rinktis ir reikalauti. Kai kurie penkių mėnesių kūdikiai jau noriai sėdasi, stengiasi kuo ilgiau išsilaikyti tokioje padėtyje. Žaidimai su mažyliu tampa vis aktyvesni. Jis ne tik kišasi kojas ir rankas į burną, tačiau ten keliauja ir visi kiti vaikutį dominantys daiktai. Penkių mėnesių kūdikio kalba tampa dar įvairesnė ir spalvingesnė – jis čiauška, atkartoja suaugusiųjų grimasas ar skleidžiamus garsus.

6 MĖNUO

Šis laikotarpis labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, kuris supranta, kad pasaulis tampa jam vis lengviau pažįstamas, paragaujamas, paliečiamas, tačiau ir tėveliams – jiems reikia tapti itin budriems ir priimti naujus iššūkius, pavyzdžiui, primaitinimą. Paguldytas ant pilvo mažylis jau puikiai laikosi ant pagrindo abiem rankomis, kartais net sugeba viena jų pagriebti norimą daiktą, vis aktyviau stumiasi į priekį, kas panašėja į šliaužimą. Šešių mėnesių kūdikis jau vartosi nuo pilvo ant nugaros ir atvirkščiai, jei to nedaro – pasitarkite su šeimos gydytoju, gal jam reikalingos mankštos ar masažai. Kai kurie šešių mėnesių vaikai jau puikiai sėdi, kiti – dar tik mokosi, bando. Daugelis mažylių jau sugeba iš vienos rankos į kitą perimti žaislus.

7–12 MĖNUO

Likusius pusę metų visi gebėjimai įgauna pagreitį. Kūdikis vis lengviau, pagriebęs už jūsų pirštų, atsisėda. Gulėdamas ant pilvo – aktyviai plaukia, juda. Įvairūs objektai vaikučiui tampa dar lengviau pasiekiami, nes jo reakcija greitėja. Šiuo laikotarpiu tėveliai turėtų pasirūpinti, kad namuose neliktų daiktų, kuriuos mažylis lengvai galėtų ant savęs užsiversti, pavyzdžiui, sunkių gėlių vazonų. Suteikite vaikučiui kuo daugiau galimybių būti savarankiškam. To mokytis ypač palanku valgant. Duokite jam šaukštelį, leiskite pačiam į rankas imti gertuvėlę. Netvarkos namuose bus tikrai daug, tačiau kūdikio raidai tai labai naudinga.

MANKŠTOS IR MASAŽAI

Iki pirmųjų trijų mėnesių geriausias masažas vaikeliui yra švelnios mamos rankos vystant, keičiant sauskelnes. Trečią gyvenimo mėnesį kūdikio gydytojas gali parekomenduoti, ar reikalingos mankštos arba masažai. Atminkite, kad išmokyti tėvus ir atlikti pirmąsias mankštas gali tik profesionalai. Žinoma, kūdikiams tinka ir patinka vandens procedūros, tačiau būtina įvertinti, kur ir su kuo jos bus atliekamos. Būkite kritiški įvairiems madingiems mažylių užsiėmimams – tai gali būti ne tik nenaudinga, bet ir žalinga kūdikio raidai.

Pas Ieva Girdvainienę registruokitės internetu.