Kūdikis pradeda vaikščioti. / Shutterstock nuotr.

Pirmieji kūdikio žingsniai: kokias klaidas daro tėvai skubinantys jo raidą?

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2022-03-27 14:41
Kūdikį auginantys tėvai labai laukia ne tik pirmųjų jo žodžių, bet ir pirmųjų savarankiškų žingsnių. Kada kūdikiai jau turėtų pradėti vaikščioti, ar pirmieji žingsniai nėra per ankstyvi, kokie mažylio vystymosi etapai vyksta iki savarankiško ėjimo, kas atitolina savarankišką vaikščiojimą, manodaktaras.lt kalbasi su kineziterapeute Egle Tamašauskiene.
Kineziterapeutė Eglė Tamašauskienė

Kineziterapeutė Eglė Tamašauskienė

Kokio amžiaus kūdikiai įprastai pradeda vaikščioti?

Kūdikiai savarankiškai pradeda judėti įvairiai. Vieni 10-ties mėnesių jau eina savarankiškai, kitiems reikia daugiau laiko įvaldyti šį savarankišką judėjimą ir pradeda eiti 14-16mėnesių. Svarbiausia, vaikas iki 18 mėnesių turi pradėti savarankiškai eiti be jokios pagalbos. Mes įpratę, kad sulaukęs pirmojo gimtadienio, vaikas jau žengtų pirmuosius žingsnius, bet tikrai nebūtinai tai turi įvykti, visiškai normalu pirmųjų žingsnių sulaukti ir vėliau.

Kokie vystymosi etapai yra būtini, kol vaikas pradeda vaikščioti savarankiškai?

Kūdikis savarankiškam vaikščiojimui pradeda ruoštis  tik gimęs, juk turi išmokti kontroliuoti galvą, vėliau sustiprėja liemuo ir atsiranda liemens kontrolė. Po truputi kūdikis stiprėja ir pereina iš horizontalios padėties į vertikalią. Pirmiausiai išmoksta atsistoti prie baldų, prisistumia save su rankomis ir išsikelia, vėliau išmoksta statyti koją į priekį ir atsistoti su kojų pagalba. Kai įvaldo stovėjimą, kitas žingsnis yra ėjimas palei baldus šoniniu pristatomu žingsniu. Kūdikis taip mokosi svorio pernešimo, pusiausvyros laikymo. Kai jau yra išmokęs ir įvaldęs šiuos etapus, mokosi pasileisti ir pastovėti be jokios atramos, ir pradeda bandyti eiti į priekį. Žinoma, pirmieji bandymai dažnai baigiasi kritimu, bet jų bus ne vienas šiame etape.

Kas nulemia, kad vieni pradeda savarankiškai eiti anksčiau, o kiti gerokai vėliau?

Tikriausiai genetika, socialinė-emocinė raida, stambioji ir smulkioji motorika bei pažinimas. Kiekvienas kūdikis yra individualus ir kiekvieną vertinti reikėtų skirtingai, juk ne visi vienodai pradėjo laikyti galvą, vartytis ar ropoti, lygai taip pat ir su savarankišku vaikščiojimu. Kūdikis vis mokosi ir mokosi naujų įgūdžių, kurie vyksta ankstesniųjų įgūdžių pagrindu. Vieniems reikia šiek tiek daugiau laiko apsiprasti ar išmokti naujus judesius, kiti nesustojant bando.

Koks amžius vaikščiojimui yra per ankstyvas? Ar tai pavojinga?

Kai kūdikiai pradeda vaikščioti 7-9 mėnesių, mane išties išgąsdina. Visa raida taip pat yra surišta ne tik su naujų judesių atsiradimu ir išmokimu, bet ir remiasi į tai, kad formuojasi stuburo linkiai. Pernelyg ankstyvas amžius savarankiškam ėjimui gali ir pakenkti, dar gali būti iki galo nesusiformavęs krūtininis linkis, nekalbant apie juosmens linkį – jis formuojasi tik kai vaikas ropoja. O savarankiškas vaikščiojimas stuburo linkius papildo ir jie galutinai susiformuoja. Tad svarbu neskatinti kūdikio anksti stotis ir tuo labiau eiti.

Kada sunerimti, jeigu kūdikis vis dar nepradeda eiti? Kas tai lemia?

Svarbu sekti etapus – ar vaikas stojasi prie baldų, ar eina šoniniu pristatomu žingsniu ar bando pasileisti ir pastovėti savarankiškai. Jeigu šiuos etapus pradėjo atlikti nuo 8-9mėnesio ir tęsė juos toliau, turi savarankiškai pradėti eiti iki 14-16mėn., tačiau jeigu pastebite, kad šių etapų kūdikis neatlieka ir jau artėja prie 16-18mėn, tikrai reiktų kreiptis į gydytoją.

Kokias klaidas daro tėvai norėdami paskubinti kūdikio vystymosi raidą?

Tėvų dažniausios klaidos yra tokios, jog jie labai nori greičiau matyti savarankiškai vaikštantį savo kūdikį. Dėl šio noro pridaro daug klaidų, kurias vėliau mes, kineziterapeutai, taisome. Tai viena iš dažniausių klaidų yra ankstyvas statymas ant abiejų kojų, kūdikio apskritai nėra rekomenduojama statyti ant kojų kol jis pats neatsistoja. Taip mes galime pakenkti kojų vystymuisi ar juosmens bei dubens formavimuisi. Kita retesnė, bet dar kartais girdima klaida, tai yra vaikštynių naudojimas, jos tikrai yra tikras blogis kūdikio raidai. Šios priemonės ne tik atitolina vaiko savarankišką vaikščiojimą, bet ir gali pakenkti stuburui ir kojoms. Tad tikrai patariu vengti šių dviejų klaidų.

Kokie būtų specialistų patarimai?

Neskatinti ir leisti viskam vykti natūraliai. Žinoma, stebėti ir jeigu pastebite, kad jau pagal amžių turėtų atlikti tam tikrus veiksmus kreiptis į kineziterapeutą, galbūt kažkas trukdo atsirasti tam tikriems judesiams ir gal šiek tiek pasimankštinus kūdikiui bus lengviau toliau siekti naujų raidos etapų.