Katarakta
Kataraktos gydymas / Shutterstock nuotr.

Per kiek laiko sugyja akis po kataraktos operacijos?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2024-03-11 09:23
Katarakta yra akies lęšiuko sudrumstėjimas, kuris gali būti tiek įgimtas, tiek įgytas. Kai katarakta trukdo atlikti kasdienes veiklas, t. y. kai itin suprastėja regėjimas, rekomenduojamas chirurginis gydymas. Ką būtina žinoti prieš ir po kataraktos operacijos bei kiek laiko akis gyja – kalbamės su gydytoja oftalmologe Guoda Laurinavičiūte.

Įgimta katarakta

Įgimtos kataraktos atveju lęšiukas būna drumstas nuo pat gimimo arba susidrumsčia per pirmuosius gyvenimo mėnesius. Kaip sakė gydytoja oftalmologė, įgimta katarakta gali būti genetiškai paveldėta, gali būti dėl motinos ligų ar vaistų vartojimo nėštumo metu. Įgimta katarakta skirstoma į tipus, pagal tai vertinamas pavojus regėjimui. 

„Jeigu įgimta katarakta stipriai ar visiškai blokuoja šviesos patekimą į akies vidų, nesivysto ryškus matymas, akis gali tapti nematančia, tingine. Tuomet reikalinga ilgai neatidėliotina kataraktos operacija (atliekama net kelių mėnesių vaikučiams)“, – portalui manodaktaras.lt sakė oftalmologė G. Laurinavičiūtė.

Guoda Laurinavičiūtė
Gydytoja oftalmologė Guoda Laurinavičiūtė / akių klinikos „Žiūra“ nuotr.

Jeigu lęšiukas dalinai susidrumstęs, tačiau neblokuoja spindulių patekimo į akies vidų, gali būti taikomas sekimas. Pasak gydytojos, yra vaikų, kurie užauga su įgimta daline katarakta ir gyvena visavertį gyvenimą be pasekmių, nors turi nedideles akių gydytojui matomas drumsteles lęšiuke. 

Įgyta katarakta 

Įgyta katarakta dažniausiai yra amžinė, būdingiausia vyresnio amžiaus žmonėms (60–80 metų), tačiau, oftalmologės teigimu, pasitaiko ir ankstesniais gyvenimo metais, ypač, jeigu buvo ir tėvams ankstesniame gyvenimo tarpsnyje (paveldimumo faktorius), taip pat priklausomai nuo asmens ligų, vartojamų vaistų, ekspozicijos saulėje.

Įgyta katarakta gali būti ir trauminė (patyrus akies traumą), vaistų sukelta, antrinė, t.y. atsiradusi, dėl kitų akies ligų (dažniausiai vidinių akies uždegimų).

„Įgytos kataraktos atveju lęšiukas susidrumsčia palaipsniui. Tiesa, kartais žmonės įvardina, kad „staiga vieną rytą apakau“, tačiau tai būna ne kas kitas, o katarakta, kuri jau pasiekė tokį drumstumo lygį, kad visiškai trukdo matyti. Vis tik kataraktos formavimasis laikomas lėtiniu procesu, kuris nevyksta greitai“, – paaiškino oftalmologė G. Laurinavičiūtė.

Gydytoja patikino, kad įgyta katarakta didesnių pavojų nekelia, tačiau gali stipriai pabloginti matymą. Pakeitus lęšiuką, jis vėl pagerėja (tuo atveju, kai nėra kitų akių ligų). Labai ilgai išlaukta pažengusi katarakta gali pradėti kelti akių spaudimą, dėl to net sukelti akies skausmą.

Kada atliekama operacija ir kaip jai pasiruošti

Įgytos kataraktos atveju, pasak oftalmologės, operacija atliekama vertinant, koks yra paciento regėjimo aštrumas, taip pat įvertinus lęšiuko struktūras, apžiūrint plyšine lempa (mikroskopu). Dažniausiai tam plečiamas vyzdys.

Jeigu pacientas turi problemų su vokų uždegimais (blefaritais), pirmiausia rekomenduojama juos apgydyti. Tokiu atveju būtų tikslinga pasitarti su apžiūrėjusiu akių gydytoju, kokių reiktų imtis priemonių.

Operacijos trukmė iš dalies priklauso nuo chirurgo patirties. Tai nėra sudėtinga operacija – vidutiniškai ji truka apie 20 minučių.

Per kiek laiko sugyja akis po operacijos ir kokia jos priežiūra

Kelias dienas po kataraktos operacijos pacientas gali jausti jautrumą šviesai. Be to, apie vieną mėnesį po operacijos rekomenduojama nedirbti fiziškai sunkių darbų ir stengtis neužgauti akies, kad dirbtinis lęšis stabilizuotųsi lęšiuko kapsulės vidinėje padėtyje.

„Pravartu žinoti, kad po operacijos iki mėnėsio reikės lašinti paskirtus akių lašus. Akis po operacijos gali parausti, būti jautresnė, jaustis lyg krislo jausmas akyje – šie simptomai taip pat gali užtrukti“, – teigė oftalmologė G. Laurinavičiūtė, rekomenduodama ir toliau prižiūrėti akių vokus, jeigu su jais yra problemų.